AKK Konusunda İç Açıcı Gelişmeler Var!

AKK Konusunda İç Açıcı Gelişmeler Var!

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda AKK - Adil Kullanım Kotası fiyaskosu BTK'nın gündemine girmiş, ardından kısa bir süre önce de bu konu CHP Adana milletvekili İbrahim Özdiş tarafından Meclis'e taşınmıştı. Ülkemizde yaşanan darbe girişimi ve değişen gündem sebebiyle AKK konusu bir rafa kaldırılmış gibi görünse de bu konuda olumlu adımlar atılmaya başlandı.

AKK sorununu özetlemek gerekirse; ülkemizde şu an için internet erişim ücretleri dünya ile karşılaştırıldığında el yakıyor. Bu duruma rağmen AKK çağımızın gerekleri ve imkanları göz önüne alındığında bir utanç abidesi. AKK aşıldığında internet hızınız inanılmaz derecede düşüyor. Ayrıca kota miktarlarının çok düşük olmasından ötürü birkaç günde kotanız tükenmesi oldukça doğal bir durum. Yani kısa bir sürenin ardından bütün ay düşük internet hızlarına mahkum oluyorsunuz. Türk internet kullanıcılarının her fırsatta yakındığı bu durum geç de olsa siyasi çevrelerde ve yaptırım imkanına sahip kurumlarda gündeme gelmeye başlamıştı.

Bir süre önce Türkiye internet altyapısının sorunlarını çözmek amacıyla Vodafone, Turkcell, Turksat, Telkoder gibi firmaların liderleri bir araya gelmiş, yapılan görüşmenin ardından OAŞ adlı verilen bir firma kurulması kararlaştırılmıştı.

OAŞ Nedir?

Türkiye'de internet sağlayan firmalar tarafından el birliğiyle kurulacak Ortak Altyapı Şirketi - OAŞ temel olarak Türkiye'deki fiber internet alyapısının iyileştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışacak ve maliyetleri düşürme amacı güdecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanı Ahmet Arslan bu şirket ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şriket aracılığıyla sağlanacak ortak çalışmanın 16.5 milyar dolarlık maliyetleri sadece 3.9 milyar dolara indireceğinden bahsediyor.

AKK Tamamen Kalkabilir

Yapılan ortak çalışmanın sonucu olarak Türkiye'deki fiber altyapısı en etkin şekilde kullanılacak ve yüksek hızlı internet daha çok eve ulaştırılacak. OAŞ'ın sağlayacağı faydalardan bir diğeri de mevcut fahiş internet erişim ücretlerinin nihayet aşağı çekilecek olması. Altyapı hizmetlerinin gelişmesine bağlı olarak uzun vadede AKK'nin tamamen ortadan kalkması mümkün olabilir.

Gözler BTK'da

Daha önceden AKK konusunda düzenleme yapılacağının sözünü veren BTK'nın bu ay içinde konu hakkında adım atması ve planlama yapması bekleniyor. OAŞ tarafından alınan kararların da gündeme getirilmesi beklenirken önümüzdeki günlerde AKK konusunda büyük ihtimalle olumlu gelişmeler göreceğiz.

Adil Kullanım Kotası Saçmalığı Meclis'e Taşındı!

AKK Konusunda İç Açıcı Gelişmeler Var! İçin Yapılan Yorumlar (3)

 • ATAKAN
  ATAKAN dedi ki;

  Altyapıyı bize bahane olarak gösteren kişilere kısa bir sorum olacak o halde ayın 1inde herkesin sıfırlanan akksinde yeten altyapı ay sonuna kadar neden altyapı sorunu cıkıyor ? bunuda göz önüne almak lazım ...

  4 Ağustos 2016 Perşembe - 04:38:20 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • crow
  crow dedi ki;

  gereken alt yapı kurulmadan akk kaldırılmaz. alt yapı kurulmadan akk yi kaldırdıklarında internette büyük oranda yavaşlama meydana gelir yani öyle dediğiniz gibi her an kalkamaz ....

  3 Ağustos 2016 Çarşamba - 16:30:32 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Dogukan Kocoglu
  Dogukan Kocoglu dedi ki;

  İnşallah kurtuluruz şu akk meletinden

  3 Ağustos 2016 Çarşamba - 15:42:08 - Cevap Yaz - Şikayet Et

AKK Konusunda İç Açıcı Gelişmeler Var! İçin Yorum Yaz

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.