Android Auto (Android)

Android Auto

Android Auto
ÜCRETSİZ
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

Android Auto, Google tarafından geliştirilmiş, otomobilleri akıllı hale getiren yepyeni bir Android uygulaması.

Google tarafından geliştirilen Android Auto, sürüş esnasında navigasyon, müzik, iletişim gibi sıklıkla ihtiyaç duyacağınız şeyleri daha güvenli bir şekilde kullanmanıza imkan veren, kazaları azaltmak amacıyla yepyeni bir sistem ve şu anda sadece Amerika, İngiltere ve Avustralya’da kullanıma açık olmakla birlikte Android 5.0 Lollipop ve üzeri cihazlarda kullanılabilen bir uygulama.

İlk olarak Google I/O 2014 Etkinliğinde karşımıza çıkan Android Auto, en basit şekliyle Android cihazınızın otomobiliniz ile etkileşime girmesine, bağlantı kurmasına imkan tanıyan bir sistem. Geliştirilme amacı ise tamamen güvenlik amaçlı diyebilirim. Sürücü olarak gözünüzü yoldan ayırmadan Google’ın mesajlaşma, navigasyon, müzik, hava durumu, asistan gibi uygulamaların yanında Spotify, SoundCloud, Kik Messenger, Songza gibi üçüncü parti uygulamaları da rahatlıkla kullanabilmenizi sağlayan bu sistem otomobilinizde elinizi attığınızda rahatlıkla ulaşacağınız bir alana yerleştiriliyor ve panel üzerinden basit kaydırma ve dokunma hareketleriyle istediğiniz bir uygulamayı çalıştırıp kullanabiliyorsunuz.

Google’ın Apple CarPlay yanıt niteliğinde hazırladığı Android Auto uygulamasını kullanabilmeniz için Android 5.0 Lollipop üzerinde çalışan bir cihaza ve Android Auto ile uyumlu araç içi sisteme sahip olmanız gerekiyor. Otomobillere Android Auto sistemini dahil eden ilk isim ise Pioneer olmuş. Bu sistemin kullanıldığı ülkeler arasında ise tahmin edeceğiniz üzere Türkiye yok. Diğer bir deyişle Türkiye’de iseniz veya otomobilinizde uygun donanıma sahip değilseniz Android Auto uygulaması şu anda sizin için bir süs niteliğinde.

Sürüş esnasında Google Haritalar ile yol tarifi alma, eller serbest konuşma ve mesajlaşma, müzik dinleme, hava durum ve trafik bilgisi alma gibi yol boyunca ihtiyaç duyacağınız her şeye dikkatiniz dağılmadan ulaşmanıza izin veren Android Auto, üçüncü parti uygulamalar için de destek veriyor. Hatta daha şimdiden geliştiriciler Android Auto ile uyumlu uygulamalarını Google Play’de yayınlamaya başladılar. Öte yandan Google’ın hazırladığı, bu sistemle uyumlu tüm uygulamaları tek bakışta görebileceğiniz özel bir sayfa da bulunmakta.

  • Not: Android Auto uygulaması şu anda Türkiye’de kullanılamıyor.
  • Not2: Android Auto uygulaması Android 5.0 ve üzeri cihazlarda çalışacak şekilde tasarlanmış. Uyumluluğu telefonunuzdan http://www.android.com/auto/check/ adresine girerek kontrol etmenizi öneririm.

YORUMLAR