Battlefield 1'in Ülkemizde Yasaklanabileceği Söyleniyor

Battlefield 1

Hepinizin bildiği üzere Battlefield serisinin yeni oyunu olan Battlefield 1, Osmanlı yıllarını konu alıyor ve bu nedenle oyun özellikle ülkemizde merakla bekleniyordu. Kısa bir süre önce yayınlanan Battlefield1'in şimdi ülkemizde yasaklanma ihtimali gündeme düştü.

Bu yıl DICE ve Electronic Arts ortaklığıyla piyasaya sürülen Battlefield 1, grafik kalitesi, konusu ve savaş atmosferiyle kısa zamanda büyük beğeni toplamayı başardı. 1. Dünya Savaşı'nı konu alan oyun satış rekorları kırmaya devam ederken ülkemizi ilgilendiren flaş bir gelişme yaşandı. Oyunun bazı bölümlerinde Osmanlı askerlerine saldırmanın şart koşuluyor olması ülkemizdeki oyunseverleri de ikiye böldü. Bazı kesimler yapılanın doğru olmadığını savunurken, bazıları da sadece oyun olduğu için bu durumun çok önemli olmadığını savunuyorlar. Tüm bu tartışmalar oyunun ülkemizde yasaklanabilme olasılığını akıllara getiriyor.

Battlefield 1'in Hikaye Modu'nda oyuncuların İngiliz ya da Anzak askeri rolüne girerek, Osmanlı siperlerindeki diğer askerleri vurmaları ve köyleri bombalamaları gerekiyor. Oyundaki bu tür senaryoların fazla sayıda olması, aktarılanların gerçeği yansıtmaması, olayların taraflı olarak gösterilmesi ve Türk'lerin aşağılanması gibi gerekçelerden dolayı oyunun ülkemizde yasaklanabileceği dile getiriliyor.

Bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmış değil ancak, oyunseverlerin sürekli olarak fikir ayrılığı yaşaması olayların yasaklanma aşamasına kadar gelmesini tetikleyebilir. Öte yandan geçtiğimiz yıllarda çıkan Battlefield 4'ün Şangay'da geçen bir bölümü nedeniyle oyun Çin'de yasaklanmıştı. Bakalım ilerleyen günlerde neler olacak.

Battlefield 1
Battlefield 1 1. Dünya Savaşı Temalı FPS Oyunu

Battlefield 1'de yer alan notları ve oyundaki bakış açısının hangi yönde olduğunu bu yazımızda detaylı olarak anlatmıştık:

Battlefield 1 İncelemesi


Battlefield 1'in Ülkemizde Yasaklanabileceği Söyleniyor İçin Yapılan Yorumlar (9)

 • bir yorum
  bir yorum dedi ki;

  Yasaklamak her zaman en saçma şey.. İsteyen oynar, istemeyen başka oyun oynar. Şu var ki oyunun emperyalist kuvvetlerin tarafında oynanıyor olması da adaletsizlik.

  9 Aralık 2016 Cuma - 11:54:19 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Ersia gokyzu
  Ersia gokyzu dedi ki;

  bence sadece oyun deyib gecsinler. battle field 3 te de irana saldiriyorlardi hic orali bile olmadilar insanlar . yani onlar oyunculari deniyor sadece

  30 Ekim 2016 Pazar - 01:05:17 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • kemal özdemir
  kemal özdemir dedi ki;

  single player çanakkale kısmını oynadığınızda adamların tarihe bağlı kaldıkları,yenilip geri çekildiklerini kabul ettikleri görülüyor. Online modda Düşmanda olan tank,osmanlıda da var . Sen osmanlıyı seçtiğinde hayır tank kullanamazsın çünkü osmanlıda tank yoktu ehehee eziktiler eheheh falan demiyor . Hiçbir kısımda osmanlı askerini vahşi barbarlar gibi göstermiyor . Bence bundan daha tarafsız yapılamazdı . Tepkilerin sebebini anlamak mümkün değil.

  29 Ekim 2016 Cumartesi - 15:08:09 - Cevap Yaz - Şikayet Et
  • Cevap yazan: selanikli83
   senin kafanmı güzel aslanım sen oyunu hangi modda oynadın akın modunda oynadıysan evet her 2 takımda'da tanklar var ama yeni çıkardıkları operasyon modunda atakta olanda ingiliz askerlerinde tank ve gemi defansta olan osmanlı askerindede hiçbirşey yok 25 saat oyndım 23 level oldum o modda ne osmanlının elinde tank nede güçlü bir araç göremedim işin aşağılanma kısmıda osmanlı askeri hep defans hiç atak yok zaten olmaz ama en azından dönüşümlü yapılabilirdi ve sana bir aşalanma daha originnin başarım kilidini açmak için çanakkale haritasında üç osmanlı askerini kafadan vur görevide var bu benim saydıklarımdan sadece bir kacı yani senin anlıycak kardeşim adamlar nasıl reklam yapıcağını iyi biliyor fifa serisi hariç EA okadar oyun onca bf çıkardı hiç birinde türkçe metin yoktu da bir oyunun içine osmanlı askeri girincemi hemen türkçe metin konuldu tamamen raklamdan ibaret
   30 Ekim 2016 Pazar - 17:10:21 - Şikayet Et
 • Rezaletül-Utanç
  Rezaletül-Utanç dedi ki;

  Bu haber gerçek mi ? Umarım rüyadayımdır çünkü hiç bu kadar utanmamıştım ayrıca gülüyorumda oyunda türkler en iyi şekilde yansıtılmış seslendirmeler grafikler oyundaki mekaniklerde mükemmel oyunda türkleri öldürmüyoruz yapay zekaları öldürüyoruz ama sanırım sizde bunu anlayabilecek kapasite yok.

  29 Ekim 2016 Cumartesi - 06:50:40 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Tespitçi
  Tespitçi dedi ki;

  Generals oyununda bir introda Çin şehrinde bomba patlatıldı diye( biz patlatmadığımız halde) oyun tüm Çinde yasaklandı :D
  Battlefield 1 in hayli hayli yasaklanması lazım

  28 Ekim 2016 Cuma - 23:00:33 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Battlefield 1'in Ülkemizde Yasaklanabileceği Söyleniyor İçin Yorum Yaz

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.