2011'in En Büyük Teknoloji Trendleri

2011'in En Büyük Teknoloji Trendleri

2011 yılı teknolojik gelişimler açısından oldukça farklı bir yıl olarak geride kaldı. Sosyal medya ve internetin hayatlarımıza daha fazla adapte olmasıyla bu talebe yönelik ürünler ve hizmetlerin sayısında ve kalitesinde artışlar meydana geldi.

En çok konuşulan ve en çok gelişim gösteren 2011 yılı teknolojik trendlerinden bahsetmek uygun olacak çünkü 2012 henüz yeni başladı ve bu sene gerçekleşecekler önceki yıla bağımlı olarak devam edecekler.

1. Fırsat Siteleri

2011’in en çok gelişim gösteren sektörlerinden bir tanesi hem ürün hem de hizmetlerin daha uygun fiyatlarla kullanıcılara ulaşmasını sağlayan ve sosyal medyadan da büyük güç alan fırsat siteleri oldu. Markafoni, Trendyol gibi ürün fırsatlarını listeleyen kurumların yanında Groupon gibi hizmet fırsatlarını sunan kurumlar da 2011’de büyük gelişim gösterdiler.

2. Yer Belirleme Uygulamaları

Akıllı telefonlar ve tabletlerin, yani taşınabilir internete bağlı cihazların popülerliklerini kazanmaları Facebook Check-in, Foursquare gibi yer belirleme uygulamalarının da büyük talep görmesine sebep oldu.

3. Tabletler

2011 için tabletlerin altın yılı diyebiliriz. Akıllı telefonların ardından tabletler de kullanıcılar arasında popüler oldular. Özellikle kullanım kolaylıkları, web entegrasyonları ve işlevsel kullanıcı arayüzleri nedeniyle eğitimden iş dünyasına herkesin beğenisini toplayan tabletler büyük teknoloji devlerinin de savaşına sahne oluyorlar. Apple ve Samsung arasında yaşanan patent davaları bunun en büyük kanıtlarından bir tanesi.

4. Bulut Bilişim Destekli Uygulamalar

Taşınabilir akıllı cihazların bu kadar popüler olması elbette ki cihazlardan bağımsız olarak bilgilerimizi her yerden erişilebilir hale getirmemizi gerektirdi. Bulut bilişim (cloud computing) sayesinde her bir cihazımıza farklı uygulamalar yüklemeye uğraşmadan işlerimizi internet bağlantısı üzerinden halledebilir hale geldik. (Bu konudaki makalemiz için lütfen tıklayın)

5. Kurumlar İçin Çevrimiçi Videolar

Her ne kadar uzun zamandır özellikle genç yaş gruplarında çevrimiçi videoların kullanımı yaygın olsa da 2011’de büyük şirketler ve kuruluşlar da çevrimiçi video izleme servislerinin farkına vardılar. Artık pek çok kuruluşun kendine ait kanalları ve yayınları bulunuyor.

6. Mobil Fotoğraf Paylaşma Uygulamaları

Fotoğraf paylaşım uygulamaları 2011’in en çok konuşulanları arasında yerlerini aldılar. Sosyal medyanın desteğiyle her an nerede ne yaptığını paylaşma imkanı bulan kullanıcılar ellerindeki cihazların da yeterli teknolojik seviyeye gelmesiyle mobil fotoğraf paylaşma uygulamalarını çok sık kullanmaya başladılar.

Peki 2012’de bizleri neler bekliyor?

IBM’in raporlarına göre şu anda Dünya’da yer alan verilerin %90’ı son iki yıl içinde yaratılmış durumda. Uluslararası Veri Kuruluşu üretilen bilgi miktarının her iki yılda bir ikiye katlandığını belirtiyor. Bu bilginin nasıl fırsatlar doğuracağını 2012’de daha fazla göreceğiz.

Ayrıca mobil cihazların popülerliği sayesinde ticaret ve alışveriş alanında bir patlama yaşanacağı tahmin ediliyor. Anlayacağınız hayat tarzımız ve alışkanlıklarımız 2012’de daha da hızlı değişmeye devam edecek.

YORUMLAR