2012 Google I/O Geliştirici Konferansı - Canlı Yayın (Sona Erdi)

Google'ın her yıl geliştiricilere yönelik düzenlediği ve bu bağlamda birçok yeniliği sunma fırsatı bulduğu Google I/O Geliştirici Konferansı bu yıl da birçok merak unsurunu giderecek türden beklentiler oluşturdu.

2012 Google I/O Geliştirici  Konferansı - Canlı Yayın (Sona Erdi)

Google'ın her yıl geliştiricilere yönelik düzenlediği ve bu bağlamda birçok yeniliği sunma fırsatı bulduğu Google I/O Geliştirici Konferansı bu yıl da birçok merak unsurunu giderecek türden beklentiler oluşturdu.

2 gün sürecek olan etkinliği sizlere en hızlı şekilde aktarmaya çalışacağız. Bu doğrultuda Google I/O Geliştirici Konferansını bu yazı üzerinden takip edebilirsiniz. Zira her önemli ayrıntıyı bu yazı üzerinden, sık sık güncelleyerek sizlere aktaracağız.

19:38

Konferansın ilk oturumu "Android'e Gelen Yenilikler" başlığını taşıyor.

19:39

Google'ın baş mühendislerinden Vic Gundotra, etkinliğin izlenme detaylarınadn bahsederek herkese hoş geldin diyor.

19:41

Şimdi sahnede Google Android Ürün Yöneticisi Hugo Barra var.

19:43

Hugo Barra: "Günde 1 milyon Android cihazın aktifleştiriliyor." Ve Barra, üzerinde çalıştıkları yeni sürümün Android 4.1 Jelly Bean adını taşıdığını resmen duyurdu.

19:45

Sahnede Dave Burke var ve Android 4.1 Jelly Bean gelişimine dair bilgiler veriyor.

19:49

Öncelikle yeni sürümde işletim sisteminin işlemci kullanıma yönelik yeni düzenlemeler ve iyileştirmeler getirildiğinden bahsediyor.

19:51

Android 4.1 ile birlikte cihazlar üzerindeki kamera çok daha hızlı çalışacak. Diğer yandan cihazlar saniyede 300 görüntü yakalayabilecek işletim sistemi altyapısına sahip olacak.

19:53

ICS ve Jelly Bean (JB) olmak üzere iki farklı demo ekrana taşınıyor. Görünüm olarak bazı detaysal değişikler mevcut.

19:55

Arama ve kişi listesinin kullanıma dair yenilikler bulunuyor.

19:56

Hugo Barra sanheye döndü. JB sadece en hızlı ve en kararlı işletim sistemi değil, baştan başa bir başından sonuna kadar iyileştirilmiş bir ürün.

19:58

Sahnede bulunan Randall Sarafa, iOS üzerindekine benzer bir şekilde ikonların otomatik düzenlemeler içerdiğini gösteriyor.

19:59

Hugo Barra, yeni işletim sistemindeki kelime öngörü sisteminin geliştiğini ve sanal klavyedeki yenilikleri anlatıyor.

20:00

Android 4.1 JB çevrim dışı olarak sesli ileti giriş özelliğine sahip. Uçak modunda bu işlemler gerçekleşiyor. Çevrim dışı iken e-posta iletisi girmeyi örnek olarak gösteriyorlar. Sesli komut sistemi 18 yeni dil ile birlikte çalışabilecek. Aralarında Türkçe'nin olup olmadığı henüz belli değil.

20:02

JB sürümünde erişilebilirlik konusunda da gelişmeler var. Özellikle de görme engellilere yönelik çalışmalar yapılmış.

20:03

Yeniden ürünün kamera uygulamasına dair özelliklerden bahsediliyor. İşletim sistemin çok hızlı bir şekilde fotoğraf çekilmesine olanak sağlıyor. 

20:06

Yakın saha iletişimi - NFC - özelliği ile bugün bir milyondan fazla cihazın alışveriş yapabilme özelliğine sahip olduğu söyleniyor. Android Beam, Android 4.1 JB ile gelecek yeni paylaşım özelliklerinden biri.

20:09

Bildirimler de yeniliklerden nasibini alıyor. Gmail üzerinden gelen bir e-posta ile örnek gösteriliyor. Bir bildirim ekranı ile artık daha çok şeye ulaşmak mümkün.

20:12

Google+ fotoğraflarına dair bildirim özellikleri geliyor. Herhangi bir uygulamaya gerek kalmadan Google+ üzerinden paylaşımlarda bulunabiliyorsunuz.

20:13

Fourquare de buna dahil.

20:17

Jelly Bean ile yeni bir mobil arama denemeyi geliyor.  Arama sonuçlarında Knowledge Graph gücünden yararlanıldığı söyleniyor. Ve artık arama yapmak daha hızlı.

20:18

Bu özellikle birlikte birçok anlık bilgiye hızlı bir şekilde, Google arama sonuçları altyapısını kullanarak ulaşmak da mümkün.

20:19

Sesli arama ile birlikte Apple iOS Siri'ye ciddi bir rakip geliyor. Birkaç örnek sorular soruluyor ve başarılı bir şekilde cevaplar alınıyor.

20:20

Tüm bu anlık bilgi erişimi özelliklerinin altında yatan isim: Google Now.

20:24

Android 4.1 Jelly Bean SDK bugünden itibaren indirilebilir. Diğer yandan Galaxy Nexus, Nexus S ve Motorola XOOM Temmuz ortasında Android 4.1 JB güncellemesine kavuşacak.

20:29

Android 4.1 JB SDK halihazırda birçok partner ile paylaşılmış durumda.

20:33

Google Play, Google Müzik ve Google Kitaplar sıradaki konu.

20:34

Google Play üzerinde 600 binden fazla uygulama bulunuyor. Bu zamana kadar 20 milyardan fazla indirme işlemi gerçekleşti.

20:36

190 ülkeden erişilebilen Google Play bünyesinde yer alan ücretli uygulamalara erişebilen ülke sayısı 132'ye çıktı.

20:38

Uygulamaların güncellenmelerine dair iyileştirmeler mevcut.

20:39

Google Play, dünyanın en büyük e-kitap koleksiyonuna sahip.

20:40

Google Play üzerinden binlerce filme ulaşmanın yanı sıra, onlarca TV kanalı ile yapılan anlaşmaların ardından TV deneyimi de gelişiyor. En sevilen dizileri Google Play üzerinden erişmek mümkün.

20:41

Google Play ile dergi satın alabileceksiniz. Dergileri, 14 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebileceksiniz.

20:42

Nexus 7 resmen tanıtıldı. Android 4.1 Jelly Bean yüklü cihazda, NVidia Tegra 3 yonga setine sahip olacak cihazda dört çekirdekli işlemci bulunacak. 1280x800 HD ekran çözünürlüğü sunacak ürünün ağırlığı sadece 340 gram.

20:44

Nexus 7, Google Play ile son derece iyi etkileşime sahip olarak hazırlanmış. En iyi kitap okuyucu cihazlardan biri olarak gösteriliyor.

20:46

Kindle-Fire kadar iyi iyi bir kitap ve dergi okuma özelliğine sahip olduğu iddia edilen cihaz, bir TV ve video izleme cihazı olarak da ideal gösteriliyor.

20:47

Google Chrome tarayıcının gömülü olarak geleceği ilk mobil cihaz olma özelliği de Nexus 7'ye ait olacak.

20:49

YouTube'un tabletlere özel olarak yeniden tasarlandığı ve Google Haritalar'ın çevrim dışı olarak hizmet verebilecek şekilde düzenlendiği ifade ediliyor.

20:51

Nexus 7, sahip olduğu güçlü ivmeölçer ve jiroskop ile oyun deneyimi bir adım öteye taşıyabiliyor. Şu anda üç boyutlu bir oyun üzerinde cihazın performansı ortaya konuyor.

20:52

Nexus 7, 199 USD fiyatıyla bugünden itibaren satışa sunulacak. Ürünü alan herkese Google Play üzerinde harcayabilecekleri $25'lık kredi verilecek.

20:54

Sırada Nexus Q isimli cihazın tanıtımı vardır. Nexus Q'nun Android gücünü temel alan küçük bir bilgisayar olduğu ifade ediliyor. Apple'daki yaratıcılığın Nexus Q ile kullanıcıların tadabilecekleri söyleniyor.

20:55

Sadece siyah bir kutu olmadığını, çok özel bir şey ürettiklerini dile getiriyorlar. Üründe çift Wi-Fi ve ethernet desteği var. Bulut bilişim desteğine sahip bir medya oynatıcı tanımı yapılabilecek cihazın sosyal ağlarla da doğrudan ilişkisi var.

20:58

Nexus Q, $299 etiket fiyatıyla satışa sunulacak.

Android 4.1 Jelly Bean, Google Play, Nexus 7 ve Nexus Q ürünlerine yönelik tanıtım burada sona eriyor. Google+ ile ilgili açıklamalarla başlayan bölümü ve diğerlerini size aktarmayı sürdüreceğiz.

  1. 2012 Google I/O Geliştirici Konferansı - Canlı Yayın (Sona Erdi)
  2. Google I/O Canlı Yayınının İkinci Bölümü

YORUMLAR