2014’ün En Yenilikçi Teknolojileri

2014’ün En Yenilikçi Teknolojileri

2014 yılı teknoloji bakımından onlarca cihazın, yazılımın, oyunun ve dolayısıyla teknolojinin hayatımıza girdiği bir yıl oldu. 2014’ü bitirmeye sayılı günler kala, gelin hep birlikte 2014’te ne tür teknolojik yeniliğin, gelişmenin hayatımıza girdiğine bakalım.

iPad için Microsoft Office yayınlandı

Windows bilgisayarların ve iş dünyasının vazgeçilmez ofis yazılımlarından birisi hiç kuşkusuz ki Microsoft Office. iPad çıkalı yıllar geçmesine ve kullanıcılardan yoğun talep gelmesine rağmen, Microsoft tüm tepkileri görmezlikten geliyordu (Belki de rekabetten dolayı). 2014 yılı bu inadın kırıldığı yıl oldu. Microsoft’taki yeni yapılanmanın da bunda etkili olduğunu düşündüğüm bu olay sayesinde, milyonlarca Office kullanıcısı, artık Apple tabletlerinde istedikleri gibi belge oluşturabiliyor veya görüntüleyebiliyor. Android ve iPhone cihazlar için de yayınlanan yeni Office ile birlikte, bir zamanlar Windows’un özel programı Office diğer platformlara da gelmiş oldu.

Apple’ın yeni iMac Retina Display’i göz kamaştırdı

2014 iMac Retina, Apple’ın bu yıl yaptığı en iyi işlerden birisi. Macbook’lardan tanıdığımız yüksek çözünürlük sunan retina adı verilen ekranı daha da geliştirerek yeni iMac’le piyasaya sundular. Retina iMac’in ekran çözünürlüğü tam olarak 5K, yani 5120x2880 piksel! Apple mühendisleri, bu 15 milyona yakın piksel sayısını, ince, hızlı ve alüminyum tek bir gövdede birleştirmeyi başardılar. Bu mükemmel cihaz görenleri adeta büyülüyor.

Sanal gerçeklik gözlüğü Oculus hayatımıza girdi

Bir gözlük düşünün, taktığınızda koca bir ekran, etrafınızı saran bir görüntü ve 360 derece bakış açısı sunuyor. 2014’te oculus, sanal gerçeklik başlığı yada gözlüğüyle bunu başardığını kanıtladı. Oculus’a göre özel olarak tasarlanmış sanal ortamlarda, sanki ordaymış gibi hareket edilebiliyor. Henüz daha emekleme aşamasında olan bu teknoloji sayesinde, gelecekte hem oyunları oynayış tarzımız, hem de izlediğimiz filmlerin yapısı bile değişebilir. Bir filmi izlerken, içindeymişçesine arkaya dönüp bakabildiğinizi, açıların değiştiğini düşünün. Muazzam!

iPhone 6’nın kamerası 2014’teki en iyi telefon kamerası

Bu yıl iki boyutta iPhone çıkaran Apple, artık ürün gamına büyük ekranlı telefonu da eklemiş oldu. Sürekli geliştirilen 8 Megapiksellik kamerası, piksel sayısında yerinde saysa da, fotoğraf kalitesi olarak üst seviyelere taşındı. Optik sabitleme yapabilen yeni iPhone’ların kamerası bu yılın en yenilikçi teknolojileri arasında hayatımıza giriş yaptı.

Moto 360 akıllı saat dersi verdi

Motorola’nın üzerinde bir süredir çalıştığı moto 360 adındaki akıllı saat, geçtiğimiz aylarda lanse edilmişti. Gerçek bir kol saati tasarımını, elektronikle bir araya getirmeyi başaran moto 360 sayesinde, akıllı saatlerin yarattığı çirkinlik algısı tamamen yıkıldı. Yuvarlak bir ekrandan saati ve bildirimleri çok şık gösteren cihaz, kordon gibi kişisel zevk meselesi olan kısımlarda da farklı seçenekler sunuyor. Tüm bu özelliklerinden dolayı, moto 360 2014’e damgasını vuran teknolojiler arasında listemize girmeyi başarıyor.

Apple Pay, ödeme şeklimizi değiştirmeye geldi

Yakın alan iletişimi, İngilizcesi ile NFC hayatımıza çoktan girmişti. Akıllı telefonlarımızı dokundurarak, dosya paylaşabildiğimiz veya başka cihazlarla etkileşime sokabildiğimiz bu teknoloji 2014’te iPhone’lara geldi. Android telefonlarda uzun zamandır var olan bu teknolojiyi Apple öyle bir sundu ki piyasaya, tüm alışkanlıklar değişebilir. Apple Pay adı verilen bu yenilik sayesinde, kredi kartı yada hesap bilgileri girilen iphone ile dokundurma yaparak ödeme yapılabilinecek.Son derece güvenli çalışan Apple pay, parmak izinizi kullanarak onay alacak şekilde tasarlandı. Visa, Master Card ve American Express gibi dev ödeme sistemlerinin de Apple Pay’i destekleyeceğini düşünürsek, yakın gelecekte kredi kartları tarih olabilir.

Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 5

YORUMLAR