2014'ün Oskar Alan Web Teknolojileri Belli Oldu

2014 Ocak ayının başından itibaren başlayan ve yeni sonlanan bir araştırma, web geliştiriciler ve web masterlerin hangi web teknolojilerini tercih ettiklerini belirledi.

2014'ün Oskar Alan Web Teknolojileri Belli Oldu

2014 Ocak ayının başından itibaren başlayan bir araştırma, 2015 Ocak ayında sonlandırıldı. Araştırmaya göre web geliştiriciler ve web masterlerin hangi kategoride hangi program ve web teknolojilerini tercih ettikleri ortaya çıktı. 

Geçen yıl web masterlar ve bilişim sektörü hangi teknolojileri daha çok kullandı biliyor musunuz? Yapılan bir araştırma 2014yılının en çok tercih edilen web teknolojilerini sıraladı. İşte, farklı kategorilerde en çok tercih edilen web teknolojileri.

Yılın içerik yönetim sistemi

İçerik yönetiminde 2010 yılından beri tercih değişmiyor. WordPress bu konuda birinciliği hiç kimseye kaptırmıyor. 2014 yılında da zirveye oturan WordPress'i Shopify ve Magento takip ediyor.

Sunucu tarafı programlama dili

Web programlama dili kategorsinde Wordpress gibi PHP'nin de birinciliği elden bırakacak gibi görünmediğini belli. 2010 yılından bu yana hep en tercih edilen PHP'yi 2014 yılında Ruby ve Java takip ediyor. 

JavaScript tabanlı veri düzenleme programları

Araştırmalar her 10 web sitesinden 6'sının jQuery kullandığını ortaya koyuyor. jQuery'nin tercih edilmesi son 3 yıla yayılıyor. 2011 ve 2013 yıllarının en tercih edilen veri düzenleme lisanı olan jQuery 2014 yılında da bir numara. Arkasından Modernizr ve Angular JS geliyorlar. 

Yılın SSL sertifika sağlayıcısı

2013 yılında ağırlıklı olarak kullanılmaya başlanan GlobalSign, 2 yıldır popüler. GlobalSign'ı yakından takip eden diğer SSL sertifika sağlayıcıları ise GeoTrust ve Comodo olarak belirlenmiş.

Yılın en çok tercih edilen sosyal ağ penceresi (widget)

Sosyal ağlarda bu çekişme devam ettikçe bu listeye girenlerin adı da her sene değişmiş gibi görünüyor. 2012 yılında en çok tercih edilen widget Facebook iken, tahtını 2013 yılında Pinterest'e devretmek zorunda kalmış. 2014 yılında bu tahta Twitter'ın oturmuş olduğunu görmek ise 2014’ün sosyal olaylarını düşünecek olursak çok da şaşırtıcı olmuyor. 

Yılın web sunucusu Oskar'ı

Tam 5 senedir Nginx'i kimse yerinden edemedi. İşin güzel tarafı Nginx'i takip eden diğer rakiplerinin de sıralamada yeri değişmiyor. 2010 yılından bu güne kadar Nginx ve Apache hep rakip. Ancak kazanan her yıl Nginx oldu. 2014 yılında da durum değişmemiş. Nginx birinci tercih olurken Apache Traffic Server ve Lite Speed onu takip etmişler. 

Yılın işletim sistemi

Windows Server web geliştiriciler ve web masterlar tarafından 2011 yılında terk edildi. Ubuntu 2011 yılından 2013 yılına kadar Windows'tan boşalan tahta oturmayı başardı. Ancak 2014 yılında Debian son derece tercih edilen bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Arkasında da Ubuntu ve Gento geliyorlar. 

Yılın trafik analisti

Google Analytics zirveyi hep koruyor. Her nasılsa 2013 yılında bir ara Yandex'in Metrika'sı tercih edilmişse de, yine Google Analytics çağına geri döndük. 2014 yılında Google Analytics'i takip eden WordPress Stats ve Yandex Metrika oldular. 

Yılın reklam ağı tercihi

2011 yılında Google Adsense son derece popülerdi. 2012 ise Double Click'in zaferini ilan ettiği yıl oldu. 2013 yılında Adroll devreye girdi ancak 2014 yılı kesinlikle Google Ads'ın kral olduğu yıl olarak tarihe geçecek. Google Ads rakiplerinin verdiği tüm hizmetleri bir çatı altında toplamayı başarınca, 2014 yılı için zaferini kolaylıkla ilan etti. Adroll ise 2014 yılında ikinci sıraya oturmak zorunda kaldı. 

Yılın 'etkiet' yöneticisi

Listeye dörk kategoriden girmeyi başaran Google 'Tag Manager' servisi ile 2014 yılında web geliştiricilerinin gözdesi olmayı başardı. Web sitelerindeki etiketleri (izleme ve pazarlama optimizasyon etiketleri gibi) AdWords, Google Analytics, Floodlight etiketleri ile Google dışı etiketleyen yönetim aracı, site kodunu düzenlemek yerine Google Etiket Yöneticisi ile kullanıcı ara yüzünden eklenip ve güncellenebiliyor. Böylece hata oranı azalıyor, bir web yöneticisi görevlendirmek zorunda kalmıyorsunuz.

Bakalım sıralama gelecek sene bize ne gibi farklılıklar gösterecek. 

Web Uygulamalarını Kullanın

Google Web Yöneticisi Akademisi Yayında

YORUMLAR