2015 Sonuna Kadar Xbox One'a Gelecek Olan 7 Önemli Yenilik

2015 Sonuna Kadar Xbox One'a Gelecek Olan 7 Önemli Yenilik

Xbox One için çıkan Halo 5: Guardians, Gears of War: Ultimate Edition ve Forza Motorsport 6 konsol oyun severlerinin çok beğendiği gelişmeler oldular. Oyunlar Sony ve Nintendo’un yıldız oyunlarını geride bırakmayı başardılar. Ancak Microsoft Xbox One için sadece oyun kulvarında değil donanım ve yazılım kulvarında da büyük değişiklikler hedefliyor.

Rakibi PS4 olduğu sürece, Microsoft’un yerinde durmaya pek niyeti yok gibi. Oyunları bir kenara bırakarak gelin XboxOne’ın bu yıl bitmeden konsol oyuncularına sunacağı donanım ve yazılım yeniliklerine bir göz atalım isterseniz. 

Eski sürümlere destek

Xbox One yaşlı kardeşi Xbox 360 oyunlarını destekleyecek. Bu Xbox 360 klasiklerini oynamak isteyen ancak buna fırsat bulamayan oyuncuları son derece mutlu edecek. Xbox 360 klasiklerinden Mass Effect ya da Viva Pinata gibi oyunları Xbox One’da oynayabiliyor olmak kesinlikle güzel bir haber. Microsoft’un bu haberi eski oyun yapımcılarını da heyecanlandırıyor.

DVR özellikleri

Digital Video Recorder tanımlamasının kısaltılmışı olan DVR özelliğinin Xbox One’a gelmesi gerçekten önemli bir gelişme aslında. Xbox One kablo TV görüntülerinin kayıt edilerek daha sonra izlenebilmesi alternatifini geliştirerek 30 dakikanın üzerinde kayıt imkanı sunmayı amaçlıyor. Bu durumda Xbox One’a yüksek kapasiteli bir harici depolama cihazı bağlayarak sevilen film ve dizilerin siz evde yokken Xbox One tarafından kayıt edilmesi mümkün olabilecek. 

2TB harici bellek desteği

DVR özelliği kazandırılmış bir konsolun harici depolamaya ihtiyacı olacak. Xbox One harici depolama sürücülerine verdiği desteği 2TB’a kadar yükseltecek. Bu noktada kullanıcılarına birden fazla seçenek sunmuş olacak. Kısaca 2TB’a kadar istediğiniz bir harici depolama aracına bütçenize göre sahip olarak film, dizi ve oyun içi görüntülerinizi DVR özelliğinden faydalanarak kullanabileceksiniz.

 Xbox One Elite

Xbox One oyun kontrol cihazlarında şimdiye kadar yapılan yeniliklerin üzerine 3.5mm ses girişi de kullanabilen Xbox One Elite kumandalar kablosuz olma ve sesi kişiselleştirebilme özelliği ile göz doldurdular. 150 dolarlık bu kumanda cihazı daha geliştirilmiş tetikleme düzenekleriyle geldi. Xbox One Elite kullananlar, daha önce böyle bir kumanda cihazının neden yapılmamış olduğunu sorguluyorlar. 

Xbox One Chat Pad

Oyun oynarken yazı yazılabilmesini sağlayan Chatpad son derece başarılı bir donanım eklentisi. Xbox Chatpad'le arkadaşlarınıza mesaj yazabiliyor, Kinect’e ihtiyaç duymadan QR kod girebiliyor ve uygulamalarda saniyeler içinde arama yapabiliyorsunuz. Xbox One Chatpad’in tuşları arkadan aydınlatmalı ve son derece kullanışlı. 3 Kasım 2015’de piyasaya çıkacak olan Xbox One Chatpad'e 3,5 mm mikrofonlu sohbet kulaklığı da içeriyor. Chatpad Xbox One ve Windows 10 ile kullanabiliyor.

Cortana ve Kinect entegrasyonu

Bazı Xbox konsol kullanıcıları Xbox One için geliştirilmiş Kinect’i çok faydalı bulmasalar da, Windows 10 entegrasyonuyla beraber Cortana ve Kinect Xbox One üzerinde harikalar yaratmaya hazırlanıyor. Cortana Xbox One ile oyun oynarken Kinect vasıtasıyla kullanıcıyla iletişim kurabilecek. Microsoft bu entegrasyonla oyunları kaydetmek, ekran görüntüsü alabilmek gibi basit komutların yanı sıra daha karmaşık komutların da oyuna iletilebilmesini sağlamayı amaçlıyor. 

Windows 10 ve Xbox One

Kullanıcılar Xbox One ve Windows 10 cihazlarında diğer oyuncularla birlikte oyun oynayabilecek ve onlarla anında bağlantı kurabilecekler. Xbox One oyunlarını evlerindeki Windows 10 bilgisayarına aktarabilecek ve Xbox One’da kaldıkları yerden devam edebilecekler. Öte yandan Oyun DVR seçeneği ile oyunlar kolayca kaydedilip kolayca paylaşılabilecek. Tüm Windows 10 cihazlarda oyun başarıları, kaydedilen oyun klipleri ve ekran görüntüleri ile kazanılan oyuncu puanları takip edilebilecek.

XBox One'da XBox 360 Oyunları Oynanabilecek

Xbox One’ın Yeni Kontrol Cihazı Görüldü

HoloLens Oyunlar Xbox One'a Geliyor

YORUMLAR