2015 Yılında Facebook Aklımızı Başımızdan Alacak

Facebook'un 2014 yılında yaptığı pek çok yeniliğin ardından, 2015 yılında yapacakları hakkında birçok fikir ileri sürülüyor.

2015 Yılında Facebook Aklımızı Başımızdan Alacak

Bir sosyal medya platformu olarak giderek büyüyen ve yenilenen Facebook, inanılmaz boyutlara ulaştı. 2014 yılında yaptığı pek çok yeniliğin ardından, 2015 yılında yapacakları hakkında birçok fikir ileri sürülüyor. Bunlardan bazıları gerçekten etkileyici…

Teknoloji adına 2014 yılında yapılanlar 2015 yılında yapılacaklara referans olarak alınabilir. Aynı mantıkla ilerleyerek, hem teknolojiyi hem de Facebook’un değişim kapasitesine göz önüne alırsak, 2015’te sosyal medyada şu mecralarda yenilikler görmemiz mümkün.

Mesajlaşma

2014’ün başında satın almak istediği Snapchat’ ten sıkı bir azar işiterek eli boş dönen Facebook, bu acısını WhatsApp’ı 16 milyar dolara satın alarak dindirmişti. Uygulamanın aylık 600 milyona yakın kullanıcısı var.

Snapchat teklifi geri çevirdikten sonra, Facebook Slingshot adında yeni bir uygulama geliştirdi. Slingshot uygulamasında resimlerin üzerine siz de resim çizebiliyorsunuz. Parmağınızı fırça olarak kullanarak çeşitli şirinlikler sergilemeniz mümkün. Bu uygulama Instagram’ın Bolt uygulamasıyla eş zamanlı olarak ortaya çıktı. Gönderdiğiniz mesajlar ekranda bir süre kalıyor sola doğru kaydırdığınızda silinip gidiyorlar. Bu iki uygulama yeni bir uygulamayla birleşerek 2015 yılında karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Facebook’un mesajlaşma alanında son derece yenilikçi fikirler üretmesi gerekiyor. Çünkü Snapchat hala oldukça popüler ve değerin 10 milyar dolara çıkarmayı başardı.

Sanal Gerçeklik

 Facebook 2014 yılında sanal gerçeklik gözlük setleri üreten Oculus Rift’e 2 milyar dolar para yatırdı. Oculus Rift'in Kicstarter’da bulunan projeleri dudak uçuklatıcıydı. Facebook yatırımı durumu birkaç seviye ileriye taşımış bulunuyor. Mark Zuckerberg Oculus Rift’in sosyal medya dünyasında ne şekilde kullanılabileceğini tam olarak açıklamasa da, cihazın bir şekilde 2015 yılında hayatımıza sadece oyun amacıyla değil sosyalleşme adına da kullanabileceğini düşünmek heyecan verici.

Zuckerberg, “Oculus ile geleceğin bilgisayar tecrübesi üzerinde çalışıyoruz” demişti. Bu noktada Oculus Rift’in 100 milyon kadar cihaz hazırlaması gerektiği de konuşuluyor. Bu rakamlara ulaşıldığında ise Facebook camiası kendini bambaşka bir sosyal medya tecrübesine hazırlamak durumunda kalacak gibi görünüyor.

İnternet için insansız hava araçları

Çoğumuz Facebook’un İngiltere’de bulunan Ascenta isimli, İHA (insansız hava aracı) üreticisini aldığını bilmiyordur. Facebook bu satın alımın ardından İHA’ları kargo taşımada değil kablosuz internet hizmeti vermekte kullanabileceğini açıklamıştı. Facebook’un Connectivity laboratuvarları bu sistemle ilgili olarak şu sıralarda ter döküyorlar.

Facebook bu İHA’larla dünyada internet bağlantısı olmayan her yere kablosuz erişim vermeyi amaç edinmiş. Connectivity laboratuvarları bu konuyu Ascenta satın alınmadan önce de tasarlıyorlardı. İngiliz üreticiyi kendilerine bağlamak bu konuda atmış oldukları en sağlam adımlardan biri oldu.

Facebook’un geleceğe yönelik su üzerinde görünen çalışmaları sadece bunlar değil. Çalışmalar açığa çıktıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Facebook Telefon'un İsmi Netleşiyor: Facebook Home!

Facebook Yorumlarınıza Çıkartmalar Ekleyin!

Facebook Video Gösterimini Geliştiriyor

Facebook Gizlilik Ayarlarını Değiştirdi

YORUMLAR