2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları

En iyi bilgisayar programlarının görevlerine göre farklı kategoriler altında listelendiği "2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları" yazımızda, işinize yarayacak tüm bilgisayar programlarını bulabilirsiniz.

En İyi Mesajlaşma ve İletişim Programları

Skype

Mesajlaşma ve iletişim kategorisinin önde gelen isimlerinden olan Skype bu başarısını hiç şüphesiz ki sade arayüzü ve sorunsuz çalışan altyapısına borçlu. Tamamen ücretsiz olarak indirebileceğimiz Skype sayesinde hem listemizdeki kişilere anlık mesajlar gönderebiliyor hem de sesli veya görüntülü aramalar yapabiliyoruz.

Programın görüntü kalitesi gerçekten yüksek ve bu özelliği, görüşmeleri bir keyif haline getiriyor. Skype üzerinden iletişim kurduğumuz kişilere fotoğraflar, dokümanlar, videolar ve ses klipleri gönderebiliyoruz. Tüm özelliklerini göz önüne aldığımız Skype, uzaktaki dostlarıyla ve yakınlarıyla iletişim kurmak isteyenlerin mutlaka kullanması gereken bir seçenek.

ICQ

Eski popülerliği kalmasa da hala birçok kişi tarafından kullanılan bir sohbet programı. Yenilenen arayüzü ve yeni özellikleriyle çağa ayak uydurmayı başaran ICQ sayesinde diğer kullanıcılarla kesintisiz bir şekilde sohbet edebiliyoruz. Daha sonra sohbetlerimiz içerisinde aramalar yapabiliyor ve tekrar okumak istediğimiz kısımlara göz atabiliyoruz. Tüm aktif sohbetleri tek bir pencere altında, sekmeler halinde toplayan ICQ, yeni kişiler tanımak veya arkadaşlarıyla iletişim kurmak isteyen kullanıcıların göz atması gereken seçeneklerden biri.

Tango

Tango, tüm mobil platformlar üzerinde tamamen ücretsiz olarak kullanılabilecek bir iletişim uygulaması. Kullanıcılara görüntülü konuşma ve mesajlaşma şansı tanıyan Tango sayesinde arkadaşlarımızla ve sevdiklerimizle sınırsızca iletişim kurabiliyoruz. Üstelik çapraz platform desteği sayesinde kullanıcılar hangi işletim sistemini kullanıyor olurlarsa olsunlar, hiçbir ek işlem yapmadan birbirleriyle mesajlaşıp, konuşabiliyorlar.

Son derece kolay kullanılabilen Tango'da hesap oluşturmak birkaç saniyeden fazlasını almıyor. Bu aşamadan sonra uygulamayı kullanmaya başlayabiliyoruz. Tango'nun tek işlevi sadece iletişim kurmamıza imkan sağlamak değil aynı zamanda servis üzerinden fotoğraf, video ve çeşitli medya dosyalarını göndermemize de olanak vermek. 

Viber

Ücretsiz olarak indirebileceğimiz bir diğer mesajlaşma uygulaması olan Viber, kolay ve kesintisiz iletişimin kapılarını aralıyor. Kişi rehberimizle entegre çalışan Viber üzerinden dostlarımıza mesajlar gönderebiliyor ve sesli aramalar yapabiliyoruz. Uygulamanın en iyi yanlarından birisi de sunduğu oyunlar. Boş zamanlarımızda veya sıkıldığımızda Viber üzerindeki oyunlarla vakit geçirebilme imkanımız var. Açıkçası bu özelliği sunan çok fazla mesajlaşma uygulaması yok.

Sorunsuz bir iletişim deneyimi sunan Viber, HD görüntü ve ses desteği sayesinde kaliteden ödün vermek istemeyenlerin ve yakınlarıyla kesintisiz iletişim kurmak isteyenlerin favorileri arasına girmeye aday bir uygulama.

LINE

Mobil mesajlaşma uygulamaları hakkında bilgi sahibi olan herkes LINE'ı mutlaka duymuştur. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan LINE, kullanıcıların çevreleriyle iletişim kurmak ve mesajlaşmak amacıyla tamamen ücretsiz olarak kullaanbilecekleri bir yapım. LINE, ücretsiz görüntülü konuşma, sesli arama, resim ve video gönderme gibi faydalı özelliklere sahip olmasıyla herkesin beğenisini kazanmayı başarıyor. Üstelik bu özellikleri kullanabilmek için hiçbir ekstra işlem yapmamıza gerek yok. Dünyanın neresinde olursanız olun, saat kaç olursa olsun LINE'ı kullanabilirsiniz.

Uygulamanın en iyi yanlarından birisi de animasyon desteği sunması ve kullanıcıların kendi sohbet odalarını kurmalarına imkan vermesi. Birden fazla arkadaşınızla LINE üzerinde bir araya gelebilir ve ortak sohbetlere katılabilirsiniz. Üstelik yolladığınız mesajları zengin animasyon seçenekleri ile çok daha ilgi çekici bir hale sokabilirsiniz.

TeamSpeak

Özellikle çevrimiçi oyunlar oynayanlar tarafından tercih edilen bir haberleşme programı olan TeamSpeak sayesinde arkadaşlarımızla kesintisiz olarak iletişimde kalabiliyoruz. Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olan TeamSpeak'te karşımıza yankı azaltma, gecikme önleme sistemi, cızırtı azaltma ve 3D ses teknolojisi gibi konuşma kalitesini üst seviyelere taşıyan özellikler çıkıyor.

Programın en iyi özelliklerinden birisi de kullanıcılara dosya gönderme şansı da vermesi. Bu da TeamSpeak'in sadece iletişim kurmak için değil aynı zamanda dosya alışverişi yapmak için de ideal bir program olduğunu gösteriyor. Üstelik bu işlemi yapabilmek için hiçbir şekilde FTP programları ve karmaşık ayarlarla uğraşmamıza gerek yok.

Flock

Pratik ve kolay kullanımlı bir mesajlaşma uygulaması arayışındaysanız Flock beklentilerinize çok rahat bir şekilde cevap verecektir. Tamamen ücretsiz olarak sunulan bu programın en önemli özelliği farklı platformlara destek sunması. Bu sayede hangi işletim sistemini veya mobil platformu kullanıyor olursanız olun Flock'u kullanabilirsiniz.

Hem iş hem de özel yaşantımızda rahatlıkla kullanabileceğimiz Flock, sade ve sorunsuz çalışan bir mesajlaşma programı arayanların mutlaka göz atması gereken yapımlardan bir tanesi.

Mumble

Çevrimiçi oynadığınız oyunlar esnasında takım arkadaşlarınızla iletişim kurabilmek amacıyla kullanabileceğiniz bir program arıyorsanız Mumble bu konuda beklentilerinizi karşılayacak özelliklere sahip bir seçenek. Temel olarak oyuncular için hazırlanmış olduğu için Mumble çok düşük gecikme oranına sahip. Bildiğiniz gibi oyunlarda meydana gelebilecek en ufak bir gelişme dahi sinir bozucu durumlara sebebiyet verebiliyor.

Mumble'ın en iyi yanlarından birisi de konuşan oyuncu hangi tarafımızdaysa sesin o yönden gelmesi. Bu sayede kimin ne tarafta olduğunu kolayca görebiliyoruz. Program üzerinden sesli konuşabilmek için belirli bir tuş belirleyebilme şansına da sahibiz.

 1. 2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları
 2. En İyi Antivirüs Programları
 3. En İyi Zararlı Yazlım Temizleme ve Casus Yazılım Engelleme Programları
 4. En İyi Güvenlik Duvarı Programları
 5. En İyi Disk Birleştirme Programları
 6. En İyi Silinen Dosyaları Geri Getirme ve Dosya Kurtarma Programları
 7. En İyi Dosya Kaldırma ve Silme Programları
 8. En İyi Dosya Yedekleme ve Senkronizasyon Programları
 9. En İyi Sistem Bakım ve Bilgisayar Hızlandırma Programları
 10. En İyi İnternet Tarayıcılar (Browserlar)
 11. En İyi E-Posta (Email) İstemcileri
 12. En İyi Mesajlaşma ve İletişim Programları
 13. En İyi Resim ve Fotoğraf Görüntüleme Programları
 14. En İyi Resim, Fotoğraf Düzenleme ve Çizim Programları
 15. En İyi Müzik Oynatıcılar (Çalarlar) ve Ses Düzenleme Programları
 16. En İyi Video Oynatıcılar ve Video Düzenleme Programları
 17. En İyi Dosya Sıkıştırma ve Sıkıştırılmış Dosya Açma Programları
 18. En İyi Dosya ve Disk Yöneticileri
 19. En İyi Çevrimiçi Dosya Depolama Servisleri
 20. En İyi Metin Editörleri ve Ofis Programları
 21. En İyi PDF Okuma, Hazırlama ve Düzenleme Programları
 22. En İyi CD/DVD/Blu-ray ve Disk Yazma Programları
 23. En İyi Dosya İndirme Programları
 24. En İyi Uzak Masaüstü Programları

YORUMLAR