2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları

En iyi bilgisayar programlarının görevlerine göre farklı kategoriler altında listelendiği "2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları" yazımızda, işinize yarayacak tüm bilgisayar programlarını bulabilirsiniz.

En İyi Resim, Fotoğraf Düzenleme ve Çizim Programları

Pixlr

Pixlr daha çok fotoğraf düzenleme amacıyla kullanabilecekleri bir program arayanlara hitap ediyor. Tamamen ücretsiz olarak indirebileceğimiz bu rogram sayesinde çektiğimiz fotoğraflara farklı efektler katabiliyor ve onları görsel olarak çok daha ilgi çekici bir hale getirebiliyoruz. Photoshop kadar kapsamlı olmasa da birçok kullanıcıyı tatmin edecek özelliklere sahip olduğunu söylemeliyiz.

Pixlr ile resimlerimize efekt ekleyebilir, gereksiz yerleri kırpabilir ve yeniden boyutlandırma yapabiliriz. Kırmızı göz giderme fonksiyonu da programın dikkati çeken özellikleri arasında.

GIMP

Fotoğraf düzenleme amacıyla kullanabileceğiniz kapsamlı bir program arayışındaysanız GIMP'i denemenizi tavsiye ediyoruz. Ücretsiz olması ve kapsamlı özellikler sunmasıyla beğenimizi kazanan GIMP, elbette bir Photoshop kadar derin değil. Dolayısıyla çok fazla teknik bilgiye sahip olmayan kullanıcılar dahi kısa bir alışma sürecinden sonra GIMP'i rahatlıkla kullanabilecek kıvama geliyor.

Geniş bir eklenti yelpazesi sunan GIMP, bu özelliği sayesinde kişiselleştirilebiliyor kullanıcıların farklı beklentilerine uyum sağlayabiliyor. Programın Türkçe dil desteği sunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Paint.NET

Paint.NET, resim düzenleme alanında kullanabilecekleri basit bir araç arayanların göz atması gereken programlardan bir tanesi. Piyasada çok sayıda profesyonel araç mevcut fakat ne yazık ki bunların birçoğu ücretli olarak sunuluyor ve derinlemesine teknik bilgi gerektiriyorlar. Bu yüzden birçok kullanıcı daha basit ve ücretsiz programlara yöneliyorlar. Paint.NET bu programlara örnek olarak gösterebileceğimiz bir isim.

Aslında ücretsiz olmasına rağmen birçok kullanıcıyı tatmin edecek özelliklere sahip bir program olduğunu söylemeliyiz. Katmanlarla çalışabilmemize imkan veren bu program sayesinde kesme, kırpma, boyutlandırma, renk ve kontrast ayarlama gibi işlemleri de sorunsuzca gerçekleştirebiliyoruz.

Picasa

Hem resim düzenleme hem de arşiv yönetimi amacıyla kullanabileceğimiz bir program olan Picasa sahip olduğu gelişmiş özelliklerle, Photoshop taradından domine edilen bu kategoride adeta 'ben de varım' diyor. Üst düzey güvenlik sağlayan Picasa sayesinde bilgisayarımızda arşivlediğimiz tüm fotoğrafları güvenle saklayabiliyor ve beklentilerimiz doğrultusunda organize edebiliyoruz.

Yüz tanıma, web albümü oluşturma, fotoğraf düzenleme, efekt ekleme, kolaj hazırlama, poster hazırlama, fotoğraflara şifre koyma gibi özellikleri tek bir yerde toplayan Picasa, ücretsiz ve gelişmiş bir araç arayanların hoşuna gidecek bir seçenek.

PhotoScape

PhotoScape, kapsamlı ve tamamen ücretsiz olarak kullanabilecekleri bir resim düzenleme editörü arayışında olan kullanıcıların beklentilerini zorlanmadan karşılayacaktır.

Türkçe dil desteğiyle beğenimizi kazanan PhotoScape sayesinde fotoğraflarımız üzerinde kırpma, boyutlandırma, keskinleştirme, ışıklandırma, döndürme ve oran ayarlamalarını yapabiliyoruz. Bu özelliklere ek olarak programda sunulan filtre ve efekt yelpazesinden dilediğimizi seçerek fotoğrafımıza uygulayabilmemiz de mümkün kılınmış. Bu sayede karmaşık ayarlarla uğraşmadan dilediğimiz renk ayarını fotoğrafımıza sadece tek bir tık ile ekleyebiliyoruz. Bu noktada belirtmemiz gereken bir ayrıntı var. PhotoScape ile sıfırdan resim yapmak mümkün değil. Ancak fotoğraflar ve hazır resimler üzerinde çalışabiliyoruz.

Ücretli olarak sunulan programlarda karşımıza çıkan özelliklerin birçoğunu tamamen ücretsiz olarak sunabildiği için PhotoScape'i gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz.

Zoner Photo Studio

Zoner Photo Studio, fotoğraf düzenleme konusunda pratik ve işlevsel bir araç arayan kullanıcıların göz atması gereken programlardan bir tanesi. 

Tamamen ücretsiz olarak sunulan bu program sayesinde kırmızı göz giderme, fotoğraflardaki kusurları rötuşlama ve fotoğrafları yeniden boyutlandırma gibi işlemleri sorunsuzca gerçekleştirebiliyoruz.

Gelişmiş bir arşivleme altyapısına sahip olan Zoner Photo Studio, arşivinde çok sayıda fotoğraf bulunduran kullanıcıların rahatlıkla çalışabilmesini garantiliyor. 

Inkscape

Inkscape, ücretsiz olarak sunulan bir vektörel çizim programı olarak öne çıkıyor. Freehand, Illustrator ve CorelDraw karakterinde çalışan bu program sayesinde logo tasarımı gibi yüksek kalite gerektiren çalışmaları yürütebiliyoruz.

Program JPEG, PNG, TIFF, SVG dosya formatlarına destek veriyor. Başka bir program üzerinde oluşturmuş olduğumuz görselleri Inkscape'e aktarak çalışmaya buradan devam edebiliyoruz. 

Çok sayıda çizim ve boyama aracı sunan Inkscape, profesyonel anlamda kullanılabilecek bir program.  

Artweaver Free

Son derece kolay kullanılabilen bir boyama programı olan Artweaver Free, kullanıcılara sanal boyama ortamı oluşturuyor. Sunulan özellikler arasında karakalem, renkli kalem, guaş, yağlı boya ve akrilik boya gibi farklı çizim ve boyama metodları yer alıyor. Bu metodların her biri gerçeğe yakın bir görünüm oluşturuyor.

Artweaver Free'nin ana penceresi bu kategoride yer alan pek çok programla benzer dizilime sahip. İhtiyacımız olan araçları son tarafta bulunan panelden seçip kolayca görsele uygulayabiliyoruz.

Programın BMP, GIF, TIFF, PNG ve PSD gibi grafik düzenleme alanında sıkça kullanılan formatlara uyum sağladığının da altını çizmeden geçmeyelim.

Fotor

Her seviyeden kullanıcının rahatlıkla fotoğraflarını düzenlemek için faydalanabileceği bir program olan Fotor, tamamen ücretsiz olarak indirilebiliyor. Söz konusu bu programı kullanarak hem fotoğraflarımız üzerinde düzenlemeler yapabilir hem de birkaç fotoğrafı bir araya getirerek ilginç kolaj çalışmaları gerçekleştirebiliriz.

Programda onlarca filtre ve efekt seçeneği bulunuyor. Fotoğraflarımızın renk ayarlarını değiştiren bu araçlar sayesinde çok daha ilgi çekici çalışmalara imza atmak mümkün kılınmış. Elbette bir fotoğraf düzenleme programında görmeyi arzu ettiğimiz türden kesme, kırpma, döndürme ve yeniden boyutlandırma gibi temel araçlar da Fotor'da eksik edilmemiş.

 1. 2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları
 2. En İyi Antivirüs Programları
 3. En İyi Zararlı Yazlım Temizleme ve Casus Yazılım Engelleme Programları
 4. En İyi Güvenlik Duvarı Programları
 5. En İyi Disk Birleştirme Programları
 6. En İyi Silinen Dosyaları Geri Getirme ve Dosya Kurtarma Programları
 7. En İyi Dosya Kaldırma ve Silme Programları
 8. En İyi Dosya Yedekleme ve Senkronizasyon Programları
 9. En İyi Sistem Bakım ve Bilgisayar Hızlandırma Programları
 10. En İyi İnternet Tarayıcılar (Browserlar)
 11. En İyi E-Posta (Email) İstemcileri
 12. En İyi Mesajlaşma ve İletişim Programları
 13. En İyi Resim ve Fotoğraf Görüntüleme Programları
 14. En İyi Resim, Fotoğraf Düzenleme ve Çizim Programları
 15. En İyi Müzik Oynatıcılar (Çalarlar) ve Ses Düzenleme Programları
 16. En İyi Video Oynatıcılar ve Video Düzenleme Programları
 17. En İyi Dosya Sıkıştırma ve Sıkıştırılmış Dosya Açma Programları
 18. En İyi Dosya ve Disk Yöneticileri
 19. En İyi Çevrimiçi Dosya Depolama Servisleri
 20. En İyi Metin Editörleri ve Ofis Programları
 21. En İyi PDF Okuma, Hazırlama ve Düzenleme Programları
 22. En İyi CD/DVD/Blu-ray ve Disk Yazma Programları
 23. En İyi Dosya İndirme Programları
 24. En İyi Uzak Masaüstü Programları

YORUMLAR