2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları

En iyi bilgisayar programlarının görevlerine göre farklı kategoriler altında listelendiği "2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları" yazımızda, işinize yarayacak tüm bilgisayar programlarını bulabilirsiniz.

En İyi Müzik Oynatıcılar (Çalarlar) ve Ses Düzenleme Programları

Winamp

En çok tercih edilen medya oynatma programları arasında yer alan Winamp sayesinde hem ses hem de video dosyalarımızı sorunsuzca oynayabiliyoruz. Programın AAC, MP3, WMA, WAV başta olmak üzere pek çok medya formatına destek verdiğini belirtmemiz gerekiyor. Düzenli arayüzü sayesinde programı kullanırken herhangi bir zorluk yaşamıyoruz ve oynatmak istediğimiz tüm dosyalarımıza karmaşık menülerle uğraşmadan erişim sağlayabiliyoruz.

Flash video desteği, iPod senkronizasyon özelliği, eklenti desteği, çoklu dil seçeneği, MP3 surround desteği ve şarkıcı bilgilerini görüntüleme özelliği Winamp'ın rakiplerini geride bırakmasını kolaylaştıran detaylar arasında.

AIMP

Winamp'a alternatif olarak gösterebileceğimiz yegane multimedya oynatıcılardan bir tanesi. AIMP sayesinde hem video hem ses dosyalarımızı ekstra format dönüştürme programlarına ihtiyaç duymadan oynatabiliyoruz.

Zaten AIMP'in dahili format dönüştürme fonksiyonu da bulunuyor. Gerek duyduğunuzda bu özelliği kullanarak medya dosyalarınızın formatlarını değiştirebilirsiniz. Program son derece stabil çalıştığı için medya oynatma faaliyetleri esnasında herhangi bir takılma veya kasma yaşatmıyor.

Görsel olarak da son derece tatmin edici bir seviyede yer alan AIMP, ücretsiz ve kaliteli bir oynatıcı arayanların gözardı etmemesi gereken seçeneklerden biri.

GOM Audio

Modern arayüzü ile dikkatleri üzerine çeken GOM Audio, herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilecek özelliklere sahip bir medya oynatıcı.

Ses dosyalarını oynatmak üzere tasarlanmış olan GOM Audio sayesinde MP3, OGG, M4A, WMA, MID, WAV, FLAC, APE, PLS gibi sık kullanılan formatları sorunsuzca ve harici bir format dönüştürme aracına ihtiyaç duymadan oynatabiliyoruz.

GOM Audio aynı zamanda ekolayzır, kapatma zamanlayıcısı ve çalma hızı ayarları gibi ihtiyaç duyabileceğiniz pek çok ayara sahip.

Spotify

Akla ilk gelen müzik servislerinden biri olan Spotify, müzik dinlemekten keyif alan ve bu konuda kullanabileceği kaliteli bir program arayan herkesin tercih etmesi gereken bir isim. On binlerce şarkıdan oluşan veritabanı, kapsamlı arama seçenekleri ve şık arayüzü Spotify'ı tercih etme sebepleri arasında.

Ücretsiz olarak indirebileceğimiz Spotify'ı kullanabilmek için ya hesap oluşturmamız ya da Facebook hesabımızla giriş yapmamız gerekiyor. Ev ortamınızda sık sık müzik dinliyorsanız ve hala Spotify ile tanışmadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

Foobar2000

Kapsamlı bir medya oynatıcısı olan Foobar 2000, pek çok medya oynatıcısının desteklemediği formatları sorunsuzca oynatabilme özelliğine sahip. Üstelik tamamen ücretsiz olarak indirilebiliyor. Program sayesinde MP3, MP4, AAC, CD Audio, WMA, Vorbis, WAV, AIFF, Musepack, Speex, AU, SND, FLAC ve WavPack gibi formatları oynatabilme şansına sahip oluyoruz.

Foobar 2000'nde görev yapan arayüz kullanıcılar tarafından kişiselleştirilebiliyor ve bu sayede çok daha özel bir kullanım deneyimi sunuyor. Bu deneyimi bir adım ileri taşımak için ise tamamen kullanıcı tanımlı çalışan klavye kısayollarını kullanabilirsiniz.

Tomahawk

Hem medya oynatıcı hem de sosyal gibi çalışan Tomahawk, müzik dinlerken arkadaşlarımızla etkileşim kurmamıza imkan tanıyor. Bu kapsamlı medya oynatıcı sayesinde kendi çalma listelerimizi hazırlayabiliyor veya başka kişilerin oluşturmuş oldukları çalma listelerine göz atıp yer alan müzikleri dinleyebiliyoruz.

Tomahawk'ta yer alan müzikler farklı kategoriler altında toplanmış. Bu sayede kullanıcıların aradıkları parçalara ulaşmaları çok daha pratik hale getirilmiş. Sizinle aynı müzik zevkine sahip kullanıcılarla ve arkadaşlarınızla bir araya gelmek istiyorsanız bu programa mutlaka göz atmanız gerektiğini düşünüyorum.

MusicBee

Sade fakat bir o kadar da şık olan arayüzüyle beğenimizi kazanan Musicbee, kullanıcılara kesintisiz müzik hizmeti vermek üzere tasarlanmış mükemmel bir medya oynatıcı.

iTunes benzeri bir tasarıma sahip olan Musicbee ile kendi müzik kütüphanemizi oluşturabilme şansına sahibiz. Buna ek olarak Musicbee, kullanıcılara diledikleri radyo istasyonlarını da dinleme şansı veriyor.

Format dönüştürme, etiket düzenleme, ses normalleştirme, iPhone ve iPad desteği gibi birçok kullanıcının ilgisini çekebilecek özellikler de yine Musicbee'de sunulanlar arasında.

Xion Audio Player

Daha ilk bakışta ne kadar kolay kullanılabilecek bir medya oynatıcı olduğunun sinyallerini veren Xion Audio Player, tüm popüler ses formatlarını sorunsuzca oynatabilmenize imkan tanıyor. Sürükle-bırak sistemiyle veya dahili dosya yöneticisini kullanarak oynatmak istediğimiz dosyalarımızı program ile açabiliyoruz.

Ekolayzır ayarları, çalma listesi oluşturma özellikleri ve sistem kaynaklarını mümkün olduğunca az kullanan altyapısı sayesinde Xion Audio Player'ın ücretsiz ve basit bir oynatıcı arayan tüm ev kullanıcılarının favorileri arasına gireceğini düşünüyoruz.

Audacity

Ses çalmakla kalmayan Audacity, kullanıcılara ses kaydetme ve ses düzenleme konusunda da yardımcı olan bir medya aracı. Kapsamlı özellikleri sebebiyle programın arayüzünde birçok buyon mevcut ve bunları tam anlamıyla kullanabilmek biraz bilgi ve biraz da alışkanlık gerektiriyor.

Yazılımın en önemli özelliklerinden birisi sesleri çok kanallı olarak işleyebilmesi ve farklı ses dosyalarını tek bir dosya üzerinde toplayabilmesi. Oluşturmuş olduğumuz ses dosyaları üzerinde kesme, birleştirme ve ses karıştırma işlemlerini sorunsuzca yapabiliyoruz.

Audacity kullanıcılara geniş çaplı bir eklenti desteği de sunuyor. Bu sayede programı beklentilerimiz doğrultusunda zenginleştirebiliyoruz. Türkçe arayüze sahip olan Audacity, kapsamlı bir ses düzenleme programı arayan kullanıcıların mutlaka denemesi gereken yazılımlardan bir tanesi.cı arayan tüm ev kullanıcılarının favorileri arasına gireceğini düşünüyoruz.

 1. 2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları
 2. En İyi Antivirüs Programları
 3. En İyi Zararlı Yazlım Temizleme ve Casus Yazılım Engelleme Programları
 4. En İyi Güvenlik Duvarı Programları
 5. En İyi Disk Birleştirme Programları
 6. En İyi Silinen Dosyaları Geri Getirme ve Dosya Kurtarma Programları
 7. En İyi Dosya Kaldırma ve Silme Programları
 8. En İyi Dosya Yedekleme ve Senkronizasyon Programları
 9. En İyi Sistem Bakım ve Bilgisayar Hızlandırma Programları
 10. En İyi İnternet Tarayıcılar (Browserlar)
 11. En İyi E-Posta (Email) İstemcileri
 12. En İyi Mesajlaşma ve İletişim Programları
 13. En İyi Resim ve Fotoğraf Görüntüleme Programları
 14. En İyi Resim, Fotoğraf Düzenleme ve Çizim Programları
 15. En İyi Müzik Oynatıcılar (Çalarlar) ve Ses Düzenleme Programları
 16. En İyi Video Oynatıcılar ve Video Düzenleme Programları
 17. En İyi Dosya Sıkıştırma ve Sıkıştırılmış Dosya Açma Programları
 18. En İyi Dosya ve Disk Yöneticileri
 19. En İyi Çevrimiçi Dosya Depolama Servisleri
 20. En İyi Metin Editörleri ve Ofis Programları
 21. En İyi PDF Okuma, Hazırlama ve Düzenleme Programları
 22. En İyi CD/DVD/Blu-ray ve Disk Yazma Programları
 23. En İyi Dosya İndirme Programları
 24. En İyi Uzak Masaüstü Programları

YORUMLAR