2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları

En iyi bilgisayar programlarının görevlerine göre farklı kategoriler altında listelendiği "2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları" yazımızda, işinize yarayacak tüm bilgisayar programlarını bulabilirsiniz.

En İyi Dosya ve Disk Yöneticileri

TeraCopy

Sık sık dosya kopyalama işlemi gerçekleştiren kullanıcılara yönelik hazırlanmış bir program olan TeraCopy'yi bilgisayarlarımıza tamamen ücretsiz olarak indirebiliyoruz.

Çift hard disk kullanıyorsanız ve hard diskleriniz arasında dosya kopyalama işlemleri gerçekleştiriyorsanız TeraCopy'ye göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Gelişmiş özellikleri ile dikkat çeken bu program sayesinde transfer işlemlerimizi gözle görülür derecede fark yaratan bir hızda tamamlayabiliyor ve hatta olası bir hatayı anında geri alabiliyoruz. Buna ek olarak işlemler sırasında durdurma ve devam ettirme gibi fonksiyonları da kullanabiliyoruz.

PartitionGuru

Veri kurtarma ve bölüm yönetimi gibi amaçlar doğrultusunda kullanabileceğimiz PartitionGuru tamamen ücretsiz olarak sunulan bir dosya ve disk yönetim programı.

PartitionGuru'yu kullanarak hard diskimiz üzerinde bölümler oluşturabiliyor, var olanları silebiliyor, bölümleri biçimlendirebiliyor ve kaybolan dosyaları kurtarabiliyoruz. Programda sunulan özellikler temel beklentileri karşılıyor olsa da bazı özellikler ücretli versiyonda yer alıyor. Yine de ücretsiz versiyonda sunulan pek çok özelliğin beklentilerinizi karşılayacağını düşünüyoruz.

FileZilla

FileZilla, FTP (dosya transfer protokolü) istemcisi olarak görev yapıyor. Bu faydalı program sayesinde bilgisayarlarımız ve sunuclarımız arasında gerçekleştirmek istediğimiz dosya transfer işlemlerini çok kolay ve hızlı bir şekilde tamamlayabiliyoruz.

Windows, linux, Mac OS X gibi işletim sistemleriyle uyumlu olarak çalışabilen FileZilla aynı zamanda Türkçe desteği de sunuyor. Sürükle bırak desteği sunan FileZilla ile dosya transferi yapabilmek için sunucu bilgilerimizi ilgili alanlara girmemiz yeterli oluyor. Bu aşamadan sonra gerekli dosyaları sürükle bırak yöntemiyle hedef klasöre atabiliyoruz.

Mobogenie

Android cihaz sahiplerine yönelik tasarlanmış bir program olan Mobogenie sayesinde cihazımızda bulunan tüm verileri yedekleyebiliyor ve cihazımız üzerinde çeşitli düzenlemeler yapabiliyoruz. Ücretsiz olarak indirebileceğimiz Mobogenie son derece modern görünen, kullanışlı bir arayüz tasarımına sahip. İlk kez bu tarz bir yazılım kullanacak olanlar dahi birkaç dakikada arayüze alışacaktır.

Program ile yüklü olan uygulamaları silmek, Google Play'den uygulama yüklemek; kişi listemizi, mesajlarımızı ve fotoğraflarımızı yedeklemek ve hatta cihazımızın ekran görüntüsünü ve zil sesi melodisini ayarlamak gibi işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Android cihazınızı yönetebilmek amacıyla kullanabileceğiniz bir program arıyorsanız Mobogenie'yi denemenizi tavsiye ediyoruz.

iTools

iOS cihaz sahipleri için tasarlanan iTools, tamamen ücretsiz olarak indirip kullanabileceğimiz bir iTunes alternatifi olarak öne çıkıyor. Programı kullanabilmek için iTunes'a ihtiyaç duyuyoruz fakat yapabileceklerimizin sınırı çok daha geniş bir kapsama yayılmış.

iTools programını kullanarak iPhone ve iPad cihazlarımızı dilediğimiz gibi yönetebilme şansına sahip oluyoruz. Cihazlarımıza veri gönderebileceğimiz gibi cihazlarımızda depoladığımız verileri bilgisayarımıza yedekleyebiliyoruz. Hızlı çalışan iTools, iTunes'tan beklediğini alamayan kullanıcıları memnun edecek bir program.

Free Opener

Free Opener, farklı format türlerini ekstra bir programa ihtiyaç duymadan açabilmemizi sağlayan bir yazılım. Bildiğiniz gibi her dosya formatı farklı bir program yardımıyla açılıyor. Fakat bu programlarla uğraşmak gereksiz yere vakit hharcamamıza sebep oluyor. Free Opener sayesinde ekstra programlar yüklemeden neredeyse her formattaki dosyayı açabiliyoruz.

Programın açabildiği dosya türleri; PSD, BMP, GİF, JPG, JPEG, PNG, TİF, TİFF, PPT, PPTX, PPS, AVİ, FLV, MİD, MKV, MP3, MP4, MPEG, MPG, MOV, WAV, WMV, 3GP, FLAC, DOC ve DOCX. Sık sık bu formatlarla işlem yapıyorsanız Free Opener epey bir işinize yarayacaktır.

Auslogics Duplicate File Finder

Auslogics Duplicate File Finder, bilgisayarımızda gereksiz yer kaplayan dosyaları bulup temizlememize yarayan bir program. Bildiğiniz gibi veri transferleri ve internetten yaptığımız indirmeler sonucunda aynı olan pek çok dosyayı bilinçsiz olarak bilgisayarımızda depoluyoruz. En kötüsü de bu dosyalar bir süreden sonra unutuluyor ve gereksiz yer kaplamaktan başka bir amaca hizmet etmiyor. Ücretsiz olarak sunulan bu program sayesinde bu tarz dosyaları hızlıca tespit edip, silebiliyoruz.

Bİlgisayarınızda çok sayıda aynı dosya olduğundan şüpheleniyorsanız bu programı denemenizi tavsiye ediyorum.

 1. 2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları
 2. En İyi Antivirüs Programları
 3. En İyi Zararlı Yazlım Temizleme ve Casus Yazılım Engelleme Programları
 4. En İyi Güvenlik Duvarı Programları
 5. En İyi Disk Birleştirme Programları
 6. En İyi Silinen Dosyaları Geri Getirme ve Dosya Kurtarma Programları
 7. En İyi Dosya Kaldırma ve Silme Programları
 8. En İyi Dosya Yedekleme ve Senkronizasyon Programları
 9. En İyi Sistem Bakım ve Bilgisayar Hızlandırma Programları
 10. En İyi İnternet Tarayıcılar (Browserlar)
 11. En İyi E-Posta (Email) İstemcileri
 12. En İyi Mesajlaşma ve İletişim Programları
 13. En İyi Resim ve Fotoğraf Görüntüleme Programları
 14. En İyi Resim, Fotoğraf Düzenleme ve Çizim Programları
 15. En İyi Müzik Oynatıcılar (Çalarlar) ve Ses Düzenleme Programları
 16. En İyi Video Oynatıcılar ve Video Düzenleme Programları
 17. En İyi Dosya Sıkıştırma ve Sıkıştırılmış Dosya Açma Programları
 18. En İyi Dosya ve Disk Yöneticileri
 19. En İyi Çevrimiçi Dosya Depolama Servisleri
 20. En İyi Metin Editörleri ve Ofis Programları
 21. En İyi PDF Okuma, Hazırlama ve Düzenleme Programları
 22. En İyi CD/DVD/Blu-ray ve Disk Yazma Programları
 23. En İyi Dosya İndirme Programları
 24. En İyi Uzak Masaüstü Programları

YORUMLAR