2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları

En iyi bilgisayar programlarının görevlerine göre farklı kategoriler altında listelendiği "2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları" yazımızda, işinize yarayacak tüm bilgisayar programlarını bulabilirsiniz.

En İyi Metin Editörleri ve Ofis Programları

LibreOffice

Microsoft Office'e kuvvetli bir rakip olarak gösterebileceğimiz LibreOffice sayesinde metin oluşturma ve düzenleme işlemlerimizi kolay ve ücretsiz yoldan gerçekleştirebiliyoruz. Programın en önemli özellikleri arasında Word, Excel, Power Point ve Access gibi Microsoft Office doküman türlerine destek sunması geliyor.

Bu özellik sayesinde harici bir format dönüştürme işlemi yapmaya gerek duymadan söz konusu türleri açabiliyoruz. Kapsamlı bir metin editörüne sahip olan LibreOffice aynı zamanda HTML, PDF ve docx uzantılarına da destek sunuyor.

Microsoft Office'te karşımıza çıkan ve birçok profesyonel tarafından kullanılan hizmetlerin benzerlerini sunan LibreOffice, kapsamlı ve ücretsiz bir ofis programına ihtiyaç duyanların göz atması gereken seçeneklerden biri.

OpenOffice

Eksiksiz bir ofis programı olarak gösterebileceğimiz OpenOffice, içerisinde Microsoft Office'te sunulan tüm modüllerin benzerlerini barındırıyor. Bu modüller sayesinde sunum hazırlayabiliyor, belge oluşturabiliyor, metin düzenleme işlemlerini gerçekleştirebiliyor ve çizimler yapabiliyoruz.

Kişiselleştirilebilir özellikleriyle beğenimizi kazanan OpenOffice'in eklenti desteğine de değinmeden geçmeyelim. Kullanıcılar sunulan eklentiler arasından istediklerini seçerek OpenOffice'i kullanımlarına göre şekillendirebiliyorlar. Birçok dosya türüyle uyumlu çalışan OpenOffice, harici format dönüştürme programlarına ihtiyaç duymadan faydalanabileceğimiz bir ofis programı.

WPS Office

WPS Office, Microsoft'un ofis programına ücretsiz bir alternatif arayanların kullanabilecekleri bir program. Word, Excel ve Powerpoint formatlarına destek sunan WPS Office sayesinde metin oluşturabiliyor, sunum hazırlayabiliyor ve elektronik tablolar oluşturabiliyoruz.

WPS'in en önemli özelliklerinden birisi de bulut depolama çözümleri sunuyor olması. Bu sayede program üzerinde oluşturmuş olduğumuz belgeleri kaybetme riski olmadan programın sunucuları üzerinde saklayabiliyoruz.

Ücretli olarak sunulan bazı ek özelliklere sahip olan WPS Office, ev kullanıcıları için ücretsiz haliyle epey yeterli olacaktır.

Notepad++

Notepad++ birçok programlama diline destek sağlayan bir metin editörü. Bu program sayesinde C, C++, Java, C#, XML, HTML, PHP, Javascript, CSS, Pascal, Perl, Python, Lua, Unix Shell Script, Fortran ve daha pek çok programlama dilinde işlem yapabilirsiniz.

Tamamen ücretsiz olarak sunulan Notepad++ geliştiricilerin bilgisayarlarında mutlaka bulundurmaları gereken programlar arasında.

Sublime Text

Sade ve gösterişten arındırılmış arayüzüyle öne çıkan bu metin editörünü tamamen ücretsiz olarak indirebilme şansına sahibiz. Her ne kadar ismi çok fazla kişi tarafından bilinmiyor olsa da kendine ait kemikleşmiş bir kullanıcı kitlesine sahip olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Farklı metin editörlerinde görmeye alışkın olduğumuz pek çok özelliği tek bir çatı altında toplayan Sublime Text ile C, C++, C#, CSS, D, Erlang, HTML, Groovy, Haskell, HTML, Java, JavaScript, LaTeX, Lisp, Lua, Markdown, Matlab, OCaml, Perl, PHP, Python, R, Ruby, SQL, TCL, Textile ve XML programlama dillerinde program geliştirebiliyoruz.

Write!

Write, bugüne kadar kullandığımız en sade ve en pratik metin editörleri arasında yer alıyor. Tamamen ücretsiz olarak sunulan bu metin editörü, temel ihtiyaçlarımızın hepsine sahip.

Yazım esnasında sürekli olarak hece kontrolü gerçekleştiren Write, hatalı kelimeleri otomatik olarak düzeltiyor. Programın RTF ve TXT dosya formatlarını desteklediğini de belirtmeden geçmeyelim. Dikkat dağıtıcı ve karmaşık programlardan sıkıldıysanız Write! sizin için iyi bir alternatif olacaktır.

 1. 2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları
 2. En İyi Antivirüs Programları
 3. En İyi Zararlı Yazlım Temizleme ve Casus Yazılım Engelleme Programları
 4. En İyi Güvenlik Duvarı Programları
 5. En İyi Disk Birleştirme Programları
 6. En İyi Silinen Dosyaları Geri Getirme ve Dosya Kurtarma Programları
 7. En İyi Dosya Kaldırma ve Silme Programları
 8. En İyi Dosya Yedekleme ve Senkronizasyon Programları
 9. En İyi Sistem Bakım ve Bilgisayar Hızlandırma Programları
 10. En İyi İnternet Tarayıcılar (Browserlar)
 11. En İyi E-Posta (Email) İstemcileri
 12. En İyi Mesajlaşma ve İletişim Programları
 13. En İyi Resim ve Fotoğraf Görüntüleme Programları
 14. En İyi Resim, Fotoğraf Düzenleme ve Çizim Programları
 15. En İyi Müzik Oynatıcılar (Çalarlar) ve Ses Düzenleme Programları
 16. En İyi Video Oynatıcılar ve Video Düzenleme Programları
 17. En İyi Dosya Sıkıştırma ve Sıkıştırılmış Dosya Açma Programları
 18. En İyi Dosya ve Disk Yöneticileri
 19. En İyi Çevrimiçi Dosya Depolama Servisleri
 20. En İyi Metin Editörleri ve Ofis Programları
 21. En İyi PDF Okuma, Hazırlama ve Düzenleme Programları
 22. En İyi CD/DVD/Blu-ray ve Disk Yazma Programları
 23. En İyi Dosya İndirme Programları
 24. En İyi Uzak Masaüstü Programları

YORUMLAR