2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları

En iyi bilgisayar programlarının görevlerine göre farklı kategoriler altında listelendiği "2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları" yazımızda, işinize yarayacak tüm bilgisayar programlarını bulabilirsiniz.

En İyi CD/DVD/Blu-ray ve Disk Yazma Programları

DAEMON Tools Lite

Sanal disk oluşturma denince akla ilk gelen program olan DAEMON Tools Lite sayesinde bilgisayarımız üzerinde sanal diskler oluşturabiliyoruz.

Oluşturmuş olduğumuz bu sanal diskler üzerine daha önce imaj olarak kaydettiğimiz CD ve DVD sürücüleri doğrudan yükleyerek söz konusu CD'lerde yer alan programları ve oyunları CD ve DVD'leri olmadan da kullanabiliyoruz. Program yardımıyla CD/DVD/Blu-ray disklerimiz üzerinde bulunan verileri ISO, MDS, MDF ve MDX uzantılı imaj dosyaları olarak kaydetme imkanımız var.

Özellikle oyunseverlerin ve arşiv yapan kullanıcıların beklentilerini karşılayan DAEMON Tools Lite, sanal sürücü oluşturma konusunda başvurabileceğiniz yegane programlardan birisi.

WinCDEmu

WinCDEmu, ücretsiz olarak kullanabileceğimiz bir ISO dosyası açma programı olarak tanımlanabilir.

Son derece pratik kullanım özelliklerine sahip olan ve hızlı çalışan bu program, kendisini Windows Gezgini üzerine entegre ediyor. Bilgisayarın performansına herhangi bir olumsuz etkide bulunmayan WinCDEmu, NRG, MDS, MDF, IMF, CUE, CCD gibi farklı imaj dosyası formatlarına da destek sağlıyor.

ISO kalıpları oluşturmak ve oluşturulmuş kalıpları açabilmek için kullanabileceğiniz bir program arayışındaysanız bu program beklentilerinizi karşılayacaktır.

CDBurnerXP

CDBurnerXP, kapsamlı özellikleriyle dikkat çeken ve ücretsiz olmasıyla birlikte birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından tercih edilen bir CD yazma aracı olarak öne çıkıyor.

CD yazma, DVD yazma, müzik CD'si oluşturma, ISO oluşturma ve yazdırma işlemleri için özel olarak tasarlanan ve bu yönde donatılan CDBurberXP, hem arşiv oluşturma hem de veri yedekleme amaçlarıyla kullanılabilecek bir yazılım.

Türkçe dil desteğine sahip olması, bize kalırsa programın en büyük artıları arasında. Elbette kullanıcı dostu arayüzünün de programın başarılı olmasında payı var.

BurnAware Free

BurnAware Free bilgisayarımızda bulunan dosyaları, dokümanları, videoları, ses dosyalarını, filmleri ve belgeleri CD/DVD ortamına aktarmak amacıyla kullanabileceğimiz bir yazılım. Ücretsiz olarak sunulan bu yazılım basit, sade ve herkes tarafından rahatlıkla anlaşılabilen bir arayüz tasarımına sahip.

Program ile yazdırılan CD ve DVD'ler mümkün olduğunca kısa sürede tamamlanıyor. Elbette bunda yazıdırılan dosyaların boyutu da rol oynuyor fakat program genel olarak hızlı. Sık sık CD ve DVD oluşturma işlemleri gerçekleştiriyorsanız ve ücretsiz bir programa ihtiyacınız varsa BurnAware Free beklentilerinizi karşılayacaktır.

ImgBurn

ImgBurn, ücretsiz olarak kullanabileceğimiz bir CD yedekleme ve yazdırma programı olarak öne çıkıyor. Pratik kullanım özelliklerine sahip olan ImgBurn sayesinde CD, DVD, HD DVD ve Blu-ray disklerini kolayca yedekleyebiliyoruz.

Programın özellikle bilgisayarları üzerinde veri ve imaj dosyalarını arşivleyen kullanıcıların işine yarayacağını düşünüyoruz. Bilgisayarda meydana gelebilecek herhangi bir tatsız duruma karşı bu program ile verilerinizi daima diskler üzerinde depolayabilirsiniz. Elbette diskler de zarar görmeye müsait depolama araçları arasında fakat en azından iyi muhafaza edildikleri takdirde işinize yarayacaklardır.

Kapsamlı, pratik ve ücretsiz bir imaj yedekleme programına ihtiyacınız varsa ImgBurn'ü mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Ashampoo Burning Studio Free

Ashampoo Burning Studio Free, CD/DVD yazma amacıyla kullanabilecekleri pratik ve ücretsiz bir program arayışında olan kullanıcılara rahat bir nefes aldırıyor.

Karmaşık rakiplerinden kullanım kolaylığı ve şık arayüzüyle sıyrılan bu program sayesinde bilgisayarlarımız üzerinde arşivlemiş olduğumuz dosyaları, verileri, videoları, müzikleri, ses dosyalarını ve dokümanları hızlı bir şekilde CD ve DVD'ler üzerine yazdırabiliyoruz.

Programın arayüzü, sunulan tüm özellikleri kolay anlaşılır bir şekilde listeliyor. Aktaracağımız verinin formatına göre sunulan seçeneklerden birisini seçerek işleme devam ediyoruz. Daha sonra dosyaları seçerek diski yakmaya başlıyoruz.

Diske yazım süreci ana pencere üzerinden takip edilebiliyor. İşlemler verinin boyutuna bağlı olarak değişkenlik gösteriyor olsa da program son derece hızlı çalışıyor. Eğer bilgisayarınızda bulunan verileri CD veya DVD ortamına aktarmak istiyorsanız Ashampoo Burning Studio Free beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır.

Express Burn


Express Burn, CD ve DVD yazma işlemlerimizde yardımcı olmak üzere tasarlanmış bir program. Ücretsiz olarak indirebileceğimiz Express Burn sayesinde bilgisayarımızda bulunan dosyaları zahmetsizce CD ve DVD ortamına aktarabiliyoruz.

Programın şık ve sade arayüzü, kolay anlaşılmasını sağlıyor. Neyin nerede konumlandırıldığını bulmak için programı birkaç dakika kurcalamak yetiyor. Disk yazma işlemine başlamak için öncelikle yazdırmak istediğimiz dosyaları seçmemiz gerekiyor.

Yazdırma işlemleri dosya boyutuna göre değişkenlik gösterse de program işini kısa sürede tamamlıyor. Arşivleme ve yedekleme gibi işlemlerinizde size yardımcı olacak bir program arayışındaysanız Express Burn işinizi görecektir.

ISO Workshop

ISO Workshop, ISO imaj dosyaları oluşturmak amacıyla kullanabileceğimiz bir program ve tamamen ücretsiz olarak kullanabilme şansına sahibiz.

Programa girdiğimiz zaman karşımıza sade ve kolay anlaşılır bir arayüz çıkıyor. Yapmak isteyeceğimiz tüm görevler ekranda açık ve net bir şekilde belirtiliyor. Sunulan özellikler arasında ISO dosyası oluşturma, CD/DVD yakma, dosya çıkartma, yedekleme ve dönüştürme işlemleri mevcut.

Basit, hızlı ve işlevsel bir CD/DVD oluşturma programı arayışındaysanız ISO Workshop beklentilerinizi büyük ölçüde karşılayacaktır.

bitRipper

bitRipper, DVD'leri AVI formatında kaydedebilmemizi sağlayan işlevsel bir program. Tamamen ücretsiz olarak indirebileceğimiz bu program sayesinde DVD sürücümüze yerleştirdiğimiz DVD'leri anında AVI formatına dönüştürebiliyoruz.

Programın arayüzü bu tarz konularda çok fazla bilgisi olmayan kullanıcılar için biraz karışık gelebilir fakat sunulan özellikler düzenli bir şekilde organize edilmiş. Açılan pencerelerin üst bölümünden video seçeneklerini, alt bölümünden ise ses seçeneklerini ayarlayabiliyoruz.

Tüm ayarlamaları bitirdikten sonra OK butonuna basarak dönüştürme işlemini başlatabiliyoruz. Verilerin boyutuna göre işlemin hızı değişse de program mümkün olduğunca hızlı bir şekilde çalışıyor.

DVD Shrink

DVD Shrink, tamamen ücretsiz olarak indirip kullanabileceğimiz bir DVD yedekleme pprogramı olarak tanımlanabilir. DVD koleksiyonuna sahip kullanıcılara hitap eden bu program sayesinde tüm DVD'lerimizi bilgisayarımıza yedekleyebiliyoruz.

Programın en iyi taraflarından birisi de kullanıcılara kopyalama işlemleri sırasında DVD'lerdeki altyazı ve sesleri çıkartabilme imkanı tanıması. Bu özellik sayesinde işimize yaramayan ses ve altyazıları birkaç tıklama ile çıkartabiliyoruz.

Sade ve basit bir arayüze sahip olan DVD Shrink, sık sık DVD'ler ile işlem yapanların mutlaka denemesi gereken bir program.

CDex

Ses CD'lerini bilgisayarımıza farklı formatlarda kaydedebilmemizi sağlayan CDex'i tamamen ücretsiz olarak indirebiliyoruz. Programın bünyesinde geniş çaplı bir format yelpazesi sunuluyor. Bu formatlar arasında WAV, MP3, OGG ve VQF formatları yer alıyor.

Ses CD'lerimizi bilgisayarımıza kaydedebilmek için öncelikle programı çalıştırıyoruz ve ardından sağ tarafta sunulan ses formatlarından birisini seçiyoruz. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra da ses CD'sini bilgisayarımıza kaydetme işlemini başlatıyoruz. Toplu kayıt özelliğiyle gereksiz yere vakit kaybetmemizi engelleyen CDex, müzikle ilgilenenlerin ve ses CD'leri ile işlem yapan kullanıcıların işine yarayacak bir yazılım.

 1. 2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları
 2. En İyi Antivirüs Programları
 3. En İyi Zararlı Yazlım Temizleme ve Casus Yazılım Engelleme Programları
 4. En İyi Güvenlik Duvarı Programları
 5. En İyi Disk Birleştirme Programları
 6. En İyi Silinen Dosyaları Geri Getirme ve Dosya Kurtarma Programları
 7. En İyi Dosya Kaldırma ve Silme Programları
 8. En İyi Dosya Yedekleme ve Senkronizasyon Programları
 9. En İyi Sistem Bakım ve Bilgisayar Hızlandırma Programları
 10. En İyi İnternet Tarayıcılar (Browserlar)
 11. En İyi E-Posta (Email) İstemcileri
 12. En İyi Mesajlaşma ve İletişim Programları
 13. En İyi Resim ve Fotoğraf Görüntüleme Programları
 14. En İyi Resim, Fotoğraf Düzenleme ve Çizim Programları
 15. En İyi Müzik Oynatıcılar (Çalarlar) ve Ses Düzenleme Programları
 16. En İyi Video Oynatıcılar ve Video Düzenleme Programları
 17. En İyi Dosya Sıkıştırma ve Sıkıştırılmış Dosya Açma Programları
 18. En İyi Dosya ve Disk Yöneticileri
 19. En İyi Çevrimiçi Dosya Depolama Servisleri
 20. En İyi Metin Editörleri ve Ofis Programları
 21. En İyi PDF Okuma, Hazırlama ve Düzenleme Programları
 22. En İyi CD/DVD/Blu-ray ve Disk Yazma Programları
 23. En İyi Dosya İndirme Programları
 24. En İyi Uzak Masaüstü Programları

YORUMLAR