2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları

En iyi bilgisayar programlarının görevlerine göre farklı kategoriler altında listelendiği "2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları" yazımızda, işinize yarayacak tüm bilgisayar programlarını bulabilirsiniz.

En İyi Uzak Masaüstü Programları

TeamViewer

Uzak masaüstü bağlantı programları denince akla ilk gelen seçeneklerden olan TeamViewer, kullanıcılara internet üzerinden başka bir bilgisayara bağlanabilme fırsatı veriyor. Bu program sayesinde fiziksel olarak yakınında bulunmadığımız bilgisayarlara bağlanabiliyor ve rahatlıklar bu bilgisayarlar üzerinde işlem yapabiliyoruz.

Programı kullanabilmek için hedef bilgisayarın uzaktan kontrole izin vermesi gerekiyor. Buna ek olarak hedef bilgisayarın ID'sini kaynak bilgisayar üzerinde TeamViewer programına girmemiz gerekiyor.

Program üzerinden yapılan bağlantılar hedef bilgisayarın kullanıcsı tarafından istenildiği zaman durdurulabiliyor. Bu sayede güvenliği tehdit edecek herhangi bir durumla karşılaşmamış oluyoruz.

Birkaç basit adımla iki bilgisayarı birbirine bağlayan ve hedef bilgisayarı arzu edildiği gibi yönetmeye izin veren bu program, ücretsiz ve güvenilir bir uzak masaüstü programı arayanların kaçırmaması gereken bir seçenek.

Ammyy Admin

Ammyy Admin isimli bu ücretsiz yazılım, fiziksel olarak uzağımızda bulunan bilgisayarları kontrol edebilmemizi sağlıyor. Programı kullanabilmek için diğer uzak masaüstü programlarında olduğu gibi her iki bilgisayarda da Ammyy Admin'in yüklü olması gerekiyor.

Yapacağınız bağlantı için özel olarak ID oluşturan program üzerinden söz konusu bu ID'yi kullanarak iki hedef ve kaynak bilgisayarları birbirine bağlayabiliyoruz.

Ammyy Admin'in kullanımı son derece pratik ve en önemlisi de güvenli. İş yerinizdeki veya evinizdeki bilgisayarınıza farklı ortamlardan ulaşabilmek ve işlem yapabilmek istiyorsanız Ammyy Admin epey işinize yarayacaktır.

LogMeIn

LogMeIn, uzak masaüstü yönetimi programları arasında popüler olan seçeneklerden birisi. Ücretsiz olarak sunulan LogMeIn, kurulu olduğu bilgisayarları birbirlerine bağlıyor ve kullanıcıların fiziksel olarak uzakta bulundukları bilgisayarlar üzerinde işlem yapmalarını sağlıyor.

256-bit SSL şifreleme sisteminden faydalanan LogMeIn kullanıcıların güvenliğini asla tehlikeye atmıyor. Programın kullanılabilmesi için her iki bilgisayarda da yüklü olması gerekiyor. Programı yükledikten sonra hedef bilgisayarı kontrol etmeye başlayabiliyoruz.

Programın en iyi özelliği mobil platformlar için de sunulması. Bilgisayarınızın başında olmasanız dahi mobil cihazlarınız üzerinden uzak masaüstünü kontrol edebilirsiniz.

AnyDesk

AnyDesk, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarları birbirine bağlamak ve kullanıcıya hedef bilgisayar üzerinde dilediği işlemi gerçekleştirmesine imkan tnaıyan bir uzak masaüstü bağlantı programı. Ücretsiz olarak sahip olabileceğimiz bu program sayesinde uzak bilgisayarlara kolayca bağlanabiliyoruz.

İşlem her ne kadar kolay olsa da güvenliği elden bırakmamak için çeşitli prosedürleri yerine getirmemiz gerekiyor. Kullanıma bağlayabilmek için öncelikle programın her iki bilgisayarda da yüklü olması gerekiyor.

Yükleme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra hedef bilgisayarın bağlantı adresini alarak bağlantıyı sağlayabiliyoruz. Bu aşamadan sonra karşı bilgisayara tam anlamıyla hükmedebiliyoruz. Hedef bilgisayardaki kullanıcı, bu bağlantıyı istediği zaman kesebilme özgürlüğüne sahip. Kolay anlaşılır ve kullanıcı dostu bir uzak masaüstü bağlantı programı arıyorsanız AnyDesk'i denemenizi tavsiye ediyorum.

Supremo

Supremo, uzak masaüstü bilgisayarlara bağlanmamız için özel olarak geliştirilmiş bir program. Ücret ödemeden indirebileceğimiz Supremo sayesinde fiziksel olarak yakınlarında bulunmadığımız bilgisayarlara kendi bilgisayarımız üzerinden bağlanabiliyor ve gerekli işlemleri gerçekleştirebiliyoruz.

Programın kullanımı son derece basit fakat her iki bilgisayarda da kurulu olması gerekiyor. Buna ek olarak işlem yapılacak hedef bilgisayarın da bağlantı aşamasında açık olması gerekiyor.

Ana pencere üzerinde yer alan Target ID bölümüne bağlanmak istediğimiz bilgisayarın ID'sini girerek Connect butonuna basmamız gerekiyor. İstenen şifreyi karşı taraftan öğrenerek işlemleri sonlandırıyoruz. Artık hedef bilgisayarı dilediğimiz gibi kullanabiliriz. Hedef bilgisayarın başında bulunan kişi Stop butonuna basarak bağlantıyı dilediği zaman sonlandırabilme imkanına sahip.

Sorunsuz çalışan ve basit bir kullanım sunan Supremo, uzaktan yardım ve eğitim amaçlı kullanımlar için son derece ideal.

Alpemix

Alpemix, bilgisayarlarımız üzerinden fiziksel olarak uzakta bulunan bilgisayarlara bağlanmak amacıyla kullanabileceğimiz bir yazılım. Ücretsiz olarak indirip kullanabileceğimiz bu uzak masaüstü bağlantı programı ile müdahale gerektiren fakat o an başında bulunamadığımız bilgisayarlara anında müdahale edebiliyoruz.

Çok sayıda özelliğe sahip olmasına rağmen kolayca anlaşılabilen Alpemix'i kullanabilmek için programın hem hedef hem de kaynak bilgisayarda kurulu olması gerekiyor. Buna ek olarak her iki bilgisayarın da kullanım süresince açık olması gerek. 

Firewall güvenlik sistemi açık olsa bile hedef bilgisayara bağlanabilmemizi sağlayan Alpemix, bu konuda başvurabileceğiniz en iyi alternatiflerden birisi.

 1. 2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları
 2. En İyi Antivirüs Programları
 3. En İyi Zararlı Yazlım Temizleme ve Casus Yazılım Engelleme Programları
 4. En İyi Güvenlik Duvarı Programları
 5. En İyi Disk Birleştirme Programları
 6. En İyi Silinen Dosyaları Geri Getirme ve Dosya Kurtarma Programları
 7. En İyi Dosya Kaldırma ve Silme Programları
 8. En İyi Dosya Yedekleme ve Senkronizasyon Programları
 9. En İyi Sistem Bakım ve Bilgisayar Hızlandırma Programları
 10. En İyi İnternet Tarayıcılar (Browserlar)
 11. En İyi E-Posta (Email) İstemcileri
 12. En İyi Mesajlaşma ve İletişim Programları
 13. En İyi Resim ve Fotoğraf Görüntüleme Programları
 14. En İyi Resim, Fotoğraf Düzenleme ve Çizim Programları
 15. En İyi Müzik Oynatıcılar (Çalarlar) ve Ses Düzenleme Programları
 16. En İyi Video Oynatıcılar ve Video Düzenleme Programları
 17. En İyi Dosya Sıkıştırma ve Sıkıştırılmış Dosya Açma Programları
 18. En İyi Dosya ve Disk Yöneticileri
 19. En İyi Çevrimiçi Dosya Depolama Servisleri
 20. En İyi Metin Editörleri ve Ofis Programları
 21. En İyi PDF Okuma, Hazırlama ve Düzenleme Programları
 22. En İyi CD/DVD/Blu-ray ve Disk Yazma Programları
 23. En İyi Dosya İndirme Programları
 24. En İyi Uzak Masaüstü Programları

YORUMLAR