2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları

En iyi bilgisayar programlarının görevlerine göre farklı kategoriler altında listelendiği "2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları" yazımızda, işinize yarayacak tüm bilgisayar programlarını bulabilirsiniz.

En İyi Sistem Bakım ve Bilgisayar Hızlandırma Programları

CCleaner

Kullandığımız bilgisayarın bakımlarını düzenli olarak yapmak, ilk günkü performansını koruması bakımından son derece önemli bir role sahip. CCleaner sayesinde bilgisayarımızın periyodik bakımlarını rahatlıkla yapabiliyoruz. Son derece kolay kullanabildiğimiz CCleaner, bu konuda çok fazla bilgisi olmayan kullanıcıların dahi problemsiz bir şekilde faydalanabilecekleri bir yazılım.

Ücretsiz olarak sunulan bu program sayesinde kayıt defterimizi, gereksiz dosyaları, programlardan arta kalan dosyaları kısa sürede temizleyebiliyoruz.

Yet Another Cleaner (YAC)

Yet Another Cleaner'a girdiğimiz zaman karşımıza şık ve sadece bir arayüz çıkıyor. Güven hissi ve kullanım rahatlığı sağlayan bu arayüzde sistem korumasıtemizlik, performans iyileştirme, program kaldırma gibi fonksiyonları içeren bir panel mevcut. Bu bölümden ihtiyacımız olan hizmeti seçtikten sonra işlemlere başlayabiliyoruz. Bilgisayarımızda yüklü olan programların boyutuna göre değişkenlik gösteren bir tarama sürecinden sonra yazılım bizden temizleme işlemini başlatmak için yetki istiyor. Yine dosyaların boyutuna bağlı olarak temizleme süreci uygulanıyor.

Bilgisayar performansınızı eski haline döndürmek istiyorsanız Yet Another Cleaner'ı denemenizi tavsiye ediyoruz.

Glary Utilities

Bilgisayar koruması, performans iyileştirmesi ve sistem tamiri gibi farklı işlevleri tek bir potada eriten Glary Utilities, bilgisayar bakımı için uygun bir program arayan herkesin göz atması gereken seçeneklerden bir tanesi. Tamamen ücretsiz olarak indirebileceğimiz Glary Utilities sayesinde sistemimizde yüklü olan programlara ait dosyaları düzenleyebiliyor, ihtiyacımız olmayanları silebiliyor ve bu sayede çok daha hızlı çalışan bir sisteme sahip olabiliyoruz. Program aracılığı ile aynı zamanda bozuk kısayolları ve başlangıç programlarını optimize etme gibi işlemleri de gerçekleştirebiliyoruz.

Programın en iyi özelliklerinden bir diğeri de Türkçe dil desteği sunması. Bu sayede İngilizce bilmiyor olsak dahi Glary Utilities'i kullanabiliyoruz. Şık ve sade arayüzü, işlevsel özellikleri ile bilgisayarınızın demirbaş programları arasında yer almaya aday bir yazılım olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Advanced SystemCare

Her bilgisayar kullanıcısı akıcı ve sorunsuz çalışan bir sisteme sahip olmak ister. Fakat ne yazık ki zamana ve kullanıma bağlı olarak sistem hızı düşebiliyor ve bu da beraberinde kullanıcı memnuniyetsizliğini getiriyor. Advanced SystemCare isimli bu ücretsiz programı kullanarak yavaşlayan sistemimizi optimize edebilir ve gereksiz dosyaları ayıklayarak çok daha hızlı çalışan bir bilgisayara sahip olabiliriz.

Program koyu renklerin hakim olduğu, şık bir arayüze sahip. Aradığımız fonksiyonlar farklı kategoriler altında toplanıyor. Bakım, alet çantası ve turbo güç sekmeleri altında ihtiyacımız olan fonksiyonları bulabiliyoruz. Tara butonuna tıklayarak tarama ve temizleme işlemini başlatabiliyoruz. Bu işlem sonrasında sistemimizde gözle görülür bir fark meydana geliyor. Elbette bu bilgisayarın durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Eğer kapsamlı bir sistem optimizasyon programı arıyorsanız, Advanced SystemCare bu konuda sizi fazlasıyla memnun edecektir.

IObit Driver Booster

Bilgisayarın tam performansta çalışabilmesi için sahip olduğu donanımlara uygun en yeni sürücülerin yüklü olması gerekir. Fakat sürücü güncelleme işlemleri zaman zaman gözardı ediliyor ve bunun sonucunda ne yazık ki potansiyelinden epey düşük bir performansta işlem yapan sistemle çalışmak zorunda kalıyoruz. IObit Driver Booster sayesinde sürücü güncelleme derdinden kurtulabilir ve sisteminizdeki sürücülerin daima en yeni versiyonlarının yüklü olduğundan emin olabilirsiniz.

Programı kullanabilmek için öncelikle kısa bir tarama işlemi yapmamız gerekiyor. Ardından güncel olmayan sürücüleri Tümünü Güncelle butonuna basarak güncelleme sürecine tabi tutabiliyoruz. Sürücülerin boyutuna göre işlemler değişkenlik gösterse de IObit Driver Booster işini en kısa sürede tamamlıyor.

SlimDrivers

SlimDrivers da sürücü güncelleme amacıyla kullanabileceğimiz faydalı programlardan bir tanesi ve tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Mavi ekran hataları, yavaş çalışan ve işlevini tam olarak yerine getirmeyen donanımların temel problemleri arasında güncel olmayan sürücüler yer alıyor. Fakat SlimDrivers isimli bu program sayesinde sistemimizde bulunan tüm sürücüleri tek tek güncelleme yerine, onları tek bir seferde en son sürümlerine yükseltebiliyoruz.

Sürücü güncelleme işlemi iki temel adımdan oluşuyor. İlk adımda sistemimiz tam olarak analiz ediliyor ve ikinci adımda da güncel olmayan sürücüler güncelleniyor. Kolay ve sıkıntısız bir kullanım deneyimi sunan SlimDrivers her bilgisayar kullanıcısının sahip olması gereken programlardan biri.

Speccy

Ücretsiz olarak sunulan Speccy sayesinde sistemimize olup biten her şey takip edebiliyoruz. Sunduğu kapsamlı bilgilerle beğenimizi kazanan Speccy'de CPU markası, sürücüsü, sıcaklığı, GPU markası, GPU çalışma sıcaklığı, çalışma hızı, sabit disk boyutu, bellek miktarı ve anakart sıcaklığı gibi önemli bilgilere göz atabiliyoruz. Üstelik bilgilerin her biri son derece düzenli ve kolay anlaşılabilir bir şekilde sunuluyor.

CCleaner'ın üreticisi olan Piriform tarafından tasarlanmış olan Speccy, donanımsal bilgileri tek bir kaynaktan kontrol etmek isteyen kullanıcıların mutlaka denemesi gereken yazılımlardan birisi.

CPU-Z

CPU-Z programı, tıpkı Speccy gibi bilgisayarımızda bulunan işlemciyi, anakartı, bellek bileşenlerini ve söz konusu bu bileşenlerin çalışma sıcaklıklarını anlık olarak takip edebilmemizi sağlıyor. özellikle overclock (hız aşırtma) işlemini uygulayan kullanıcılar için CPU-Z mutlaka kullanılması gereken programlar arasında yer alıyor. Programın arayüzü tecrübesiz kullanıcılar için biraz karmaşık gelebilir fakat overclock uygulayabilen bir kullanıcının yeterli tecrübesi olacağını varsayıyoruz. Dolayısıyla bu programın epey verimli olacağına inanıyoruz.

SUMo

Software Update Monitor, kısa adıyla SUMo, bilgisayarımızda yüklü olan programları kontrol edip, şayet bu programların daha güncel sürümleri varsa o sürümlerini yüklememize yardımcı olan bir program. Hiçbir ücret ödemeden sahip olabileceğimiz bu program sayesinde bilgisayarımızdaki programları daima güncel tutabilme şansına sahip oluyoruz.

Bildiğiniz gibi programların güncel olması hem güvenlik hem de performans disiplinlerinde büyük öneme sahip. Güncel olmayan programlar çeşitli performans ve güvenlik sorunlarına yol açma potansiyeli taşıyorlar. Neyse ki her programın güncel olup olmadığını tek tek kontrol etmek yerine SUMo ile gerekli işlemleri yapabiliyoruz. Eğer siz de bilgisayarınızda yüklü olan programların daima güncel olmasını istiyorsanız SUMo bu konuda epey işinize yarayacaktır.

 1. 2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları
 2. En İyi Antivirüs Programları
 3. En İyi Zararlı Yazlım Temizleme ve Casus Yazılım Engelleme Programları
 4. En İyi Güvenlik Duvarı Programları
 5. En İyi Disk Birleştirme Programları
 6. En İyi Silinen Dosyaları Geri Getirme ve Dosya Kurtarma Programları
 7. En İyi Dosya Kaldırma ve Silme Programları
 8. En İyi Dosya Yedekleme ve Senkronizasyon Programları
 9. En İyi Sistem Bakım ve Bilgisayar Hızlandırma Programları
 10. En İyi İnternet Tarayıcılar (Browserlar)
 11. En İyi E-Posta (Email) İstemcileri
 12. En İyi Mesajlaşma ve İletişim Programları
 13. En İyi Resim ve Fotoğraf Görüntüleme Programları
 14. En İyi Resim, Fotoğraf Düzenleme ve Çizim Programları
 15. En İyi Müzik Oynatıcılar (Çalarlar) ve Ses Düzenleme Programları
 16. En İyi Video Oynatıcılar ve Video Düzenleme Programları
 17. En İyi Dosya Sıkıştırma ve Sıkıştırılmış Dosya Açma Programları
 18. En İyi Dosya ve Disk Yöneticileri
 19. En İyi Çevrimiçi Dosya Depolama Servisleri
 20. En İyi Metin Editörleri ve Ofis Programları
 21. En İyi PDF Okuma, Hazırlama ve Düzenleme Programları
 22. En İyi CD/DVD/Blu-ray ve Disk Yazma Programları
 23. En İyi Dosya İndirme Programları
 24. En İyi Uzak Masaüstü Programları

YORUMLAR