2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları

En iyi bilgisayar programlarının görevlerine göre farklı kategoriler altında listelendiği "2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları" yazımızda, işinize yarayacak tüm bilgisayar programlarını bulabilirsiniz.

En İyi İnternet Tarayıcılar (Browserlar)

Google Chrome

Bilgisayar kullanıcıları arasında hatırı sayılır bir popülerliğe sahip olan Google Chrome, sahip olduğu özelliklerle şöhretini boşa çıkartmıyor. Hızlı çalışan yapısı, güvenlikten ödün vermeyen özellikleri ve rahat kullanımıyla beğeni toplayan Google Chrome, her bilgisayarda bulunması gereken programların başında geliyor.

İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu kullandıkları tarayıcının özellikle güvenlik alanında taviz vermemesini bekler. Google bu konuda epey çalışmış olacak ki Chrome'un sunduğu güvenlik düzeyini epey yukarıda tutmuş. Buna ek olarak geniş çaplı özelleştirme seçenekleri de kullanıcılara tarayıcılarını diledikleri gibi kişiselleştirebilmeleri konusunda yardımcı oluyor.

Opera

Yenilenmiş motoru ve kullanıcı arayüzüyle eskiye oranla çok daha rahat bir kullanıma kavuşan Opera, hıza önem veren kullanıcılara hitap ediyor. Öyle ki, Chrome kadar popüler olmamasına rağmen rahatlıkla ona kafa tutabilecek düzeyde özelliklere sahip. Bu başarının altında hiç şüphesiz ki altyapısını Blink ve Chromium ile güçlendirmiş olması geliyor. 

Şifre senkronizasyonu, sekme desteği ve ultra hızlı çalışan motoru ile beğenimizi kazanan Opera'nın tek eksiği eklentilerinde. Bu tarayıcıyı kullanırsanız yeterli eklenti sunulmadığı için kişiselleştirme konusunda bazı problemler yaşayabilirsiniz. Fakat eklentilerle çok işiniz olmuyorsa Opera ideal bir seçenek halini alıyor.

Firefox

Web browser denince akla gelen birkaç isimden birisi olan Firefox kullanıcıları gelişmiş özellikleriyle kendisine çekmeye çalışıyor. Sürekli olarak güncellenen ve geliştirilen Firefox bu sayede kullanıcılara eksiksiz bir performans sunmayı hedefliyor.

Mozilla Firefox'un en can alıcı noktalarından bir diğeri de güvenlikten ödün vermemesi. Gizli sekme moduna geçerek yapacağımız aramaları ve tarama geçmişimizi meraklı gözlerden saklayabiliriz. Bu özelliği birden fazla kullanıcıya sahip olan bilgisayarlarda çalışanlar epey faydalı bulacaktır. Opera'nın tersine Firefox geniş çaplı bir eklenti desteği sunuyor. Buna karşın Opera kadar hızlı çalışmadığını kabul etmemiz gerek.

Internet Explorer

Internet Explorer, birçok kullanıcı tarafından sadece Chrome indirmek amacıyla kullanılıyor olsa bile hala tarayıcı kategorisinin önemli isimlerinden bir tanesi. Hatta Internet Explorer'ın indirme rakamları Chrome ile yarışır düzeyde. Peki bu tarayıcıyı özel kılan detaylar neler?

Canlı grafikler ve kusursuza yakın video izletme kabiliyeti ile öne çıkan Internet Explorer'ın gelişmiş özellikleri sayesinde GPU gücümüzü kullanarak internet sitelerindeki videoları, görüntüleri yüksek performanslı bir şekilde oynatabiliyoruz.

Yandex.Browser

Rusya orijinli Yandex tarafından geliştirilen ve son derece sade arayüzüyle dikkat toplayan bir internet tarayıcı olan Yandex Browser, Chromium altyapısı üzerine kurulu olduğu hiçin hızdan ödün vermiyor. Tarayıcının en iyi yanları arasında Yandex.Haritalar, Yandex.Mail ve Yandex.Disk gibi servislere doğrudan erişim sağlayabilmemize izin vermesi geliyor. Yandex Browser üzerinden söz konusu bu servislere ekstra bir işlem yapmadandirekt olarak erişim sağlayabiliyoruz.

Yüzde 35'e kadar ekstra performans sunan Turbo modu, Yandex.Browser'ın bir diğer öne çıkan özelliği. Şöyle genel bir değerlendirme yapacak olursak Yandex.Browser tam anlamıyla sadelik ve hız beklentisi olan kullanıcıları memnun edecek bir internet tarayıcı olarak tanımlanabilir.

Torch Browser

Torch Browser, ücretsiz olarak indirebileceğimiz bir diğer internet tarayıcı ve kullanıcılara gezintileri esnasında karşılaştıkları video ve müzikleri indirmelerine imkan veriyor. Entegre bir torrent indirme aracı barındıran Torch Browser sayesinde indirmek istediğimiz içerikleri harici bir indirme aracını ihtiyaç duymadan bilgisayarımıza indirebiliyoruz.

Şık ve sade bir arayüze sahip olan bu tarayıcı, tıpkı Yandex.Browser gibi Chromium altyapısı üzerine kurulu. Bu sebeple son derece hızlı çalıştığını belirtmemiz gerekiyor. Şayet çevrimiçi kaynaklardan sık sık indirme gerçekleştiriyorsanız Torch Browser'ı denemenizi tavsiye ediyoruz.

 1. 2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları
 2. En İyi Antivirüs Programları
 3. En İyi Zararlı Yazlım Temizleme ve Casus Yazılım Engelleme Programları
 4. En İyi Güvenlik Duvarı Programları
 5. En İyi Disk Birleştirme Programları
 6. En İyi Silinen Dosyaları Geri Getirme ve Dosya Kurtarma Programları
 7. En İyi Dosya Kaldırma ve Silme Programları
 8. En İyi Dosya Yedekleme ve Senkronizasyon Programları
 9. En İyi Sistem Bakım ve Bilgisayar Hızlandırma Programları
 10. En İyi İnternet Tarayıcılar (Browserlar)
 11. En İyi E-Posta (Email) İstemcileri
 12. En İyi Mesajlaşma ve İletişim Programları
 13. En İyi Resim ve Fotoğraf Görüntüleme Programları
 14. En İyi Resim, Fotoğraf Düzenleme ve Çizim Programları
 15. En İyi Müzik Oynatıcılar (Çalarlar) ve Ses Düzenleme Programları
 16. En İyi Video Oynatıcılar ve Video Düzenleme Programları
 17. En İyi Dosya Sıkıştırma ve Sıkıştırılmış Dosya Açma Programları
 18. En İyi Dosya ve Disk Yöneticileri
 19. En İyi Çevrimiçi Dosya Depolama Servisleri
 20. En İyi Metin Editörleri ve Ofis Programları
 21. En İyi PDF Okuma, Hazırlama ve Düzenleme Programları
 22. En İyi CD/DVD/Blu-ray ve Disk Yazma Programları
 23. En İyi Dosya İndirme Programları
 24. En İyi Uzak Masaüstü Programları

YORUMLAR