2015 Yılının En İyi Mobil Uygulamaları

2015 Yılının En İyi Mobil Uygulamaları

Bu yıl, yani 2015 yılı mobil cihazlar için oldukça verimli bir yıl oldu diyebiliriz. Sene içerisinde yayınlanan inanılmaz uygulamaların birçoğu hem çok beğenildi hem de çok konuşuldu. 2015’in sonlarına doğru yaklaşırken, geçmişe doğru dönelim ve bu sene hangi uygulamalar yayınlanmış hep beraber inceleyelim.

Truemessenger

Hepimizin muzdarip olduğu konuların başında spam mesajlar ve çağrılar geliyor sanırım. Mobil cihazlarımıza gelen ticari mesajların ve çağrıların kesilmemesi çeşitli alternatif çözümleri de beraberinde getirdi. Truemessenger uygulaması da bu konuda kullanıcılarına rahat bir nefes aldıran çözümlerden biri olmuştu. Spam mesajlardan ve bilmediğiniz numaralardan koruyan uygulama gelişmiş spam filtresi sayesinde mesaj kutunuzu temiz tutuyor. Milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilen uygulama, bazı bölgelerde kullanılmasa da bu yıla damgasını vuran uygulamalardan biri oldu diyebilirim.

Facebook Hello

Adından da anlaşılacağı üzere Facebook tarafından yayınlanan Hello uygulaması, cihazınızın varsayılan arama uygulaması yerine geçerek Facebook’taki arkadaşlarınızla internet üzerinden arama ve mesajlaşma imkanı sunuyor. Facebook’taki arkadaşlarınızdan profillerine telefon numarasını eklemiş olanları göstererek iletişim kurma imkanı sunan Hello, telefonunuzda kayıtlı olmayan numaraların da kime ait olduğunu gösterme özelliği de bulunuyor.

Google Now Launcher

Google’ın Android kullanıcıları için sunduğu launcher uygulaması, tüm Google servislerine tek bir hareket ile erişmenizi sağlıyor. “OK Google” diyerek istediğiniz aramayı Google üzerinde yapmanıza imkan sağlayan uygulama, kullanıcıların hızlı ve pratik bir şekilde kullanımı için geliştirilmiş diyebilirim. Android 4.4 KitKat ve üstü cihazlarınızda launcher’ı deneyebilirsiniz.

Pintasking

Sık kullandığınız uygulamaları, görevleri ve dokümanları ekranınızın istediğiniz bir yerine iğneleyebileceğiniz ve daha sonra kolayca ulaşabilmenizi sağlayan bir ikon oluşturabileceğiniz uygulama sayesinde uygulamalar ve belgeler arasında hızlıca geçiş yapabiliyorsunuz. Çeşitli animasyonlarla ve tasarımıyla göz dolduran uygulama ücretsiz olarak sunulmuştu fakat, sınırsız kullanım için 3.99 dolar ödemeniz gerekiyor.

Native Clipboard

Android cihazlar için pano uygulaması olarak öne çıkan Native Clipboard, kullanıcıların hızlı bir şekilde panoya veri kopyalama ve yapıştırma işlemlerini gerçekleştirebilmesini sağlıyor. Akıllı telefonlarınızdan halletmeye çalıştığınız işlerinizde size hız kazandıracak olan Native Clipboard, kişiselleştirme seçenekleri sunarak kendi zevkinize uygun bir görünüm elde etmenizde de yardımcıoluyor.

Microsoft Word, Excel ve Powerpoint

Microsoft da bu sene iyi bir hamle yaparak, Android için üç ayrı uygulama olarak Office paketin yayınladı. Android cihazların dokunmatik ekranları için optimize edilen Word, Excel ve Powerpoint uygulamalarını ister telefonlarınızda, isterseniz de tabletlerinizde kolayca kullanabiliyorsunuz. Belgeleriniz, tablolarınız ve sunumlarınız için tam teşekküllü bir uygulama arıyorsanız mutlaka denemelisiniz.


Photoshop Lightroom ve Premiere Clip

Masaüstündeki en popüler iki uygulama olan profesyonel fotoğraf editörü Photoshop Lightroom ve video editörü Premiere Clip uygulamalarını yayınlayan Adobe, mobil platform için etkileyici bir hamle yaptı. Masaüstü uygulamalarıyla senkronize çalışan mobil uygulamalar ile akıllı telefonunuzdan da çeşitli çalışmalar hazırlayabilmeniz mümkün hale geldi.
IFTTT DO

Akıllı telefonlarımızda kullandığımız sosyal ağ uygulamaları, web servisleri ve hatta evimizdeki akıllı ürünlere kadar tüm her şey için bir görev oluşturmamızı sağlayan uygulama, bir anlamda çevrimiçi hayatımızı otomatiğe alıyor diyebiliriz.  “Eğer, öyleyse” mantığıyla çalışan uygulamada, “Instagram’da fotoğraf paylaştığımda, fotoğrafı Facebook’ta da paylaş.” Benzeri görevler oluşturarak zamandan tasarruf edebilmeniz mümkün.


Periscope

Bu seneye damgasını vuran uygulamalardan en önemlisi de şüphesiz Periscope uygulaması. Twitter üzerinden canlı yayın yaparak, o anki durumunuzu tüm Dünya’daki Twitter kullanıcılarına gösterebileceğiniz uygulama, türevlerinden sıyrılarak zirvede yerini almıştı. Ünlülerin de yoğun ilgi gösterdiği uygulama hala popülerliğini koruyor diyebilirim.


 

Layout ve Boomerang

Instagram’ın yayınladığı iki yeni uygulama olan Layout ve Boomerang, Instagram kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu ve alternatif uygulamalar kullanarak eksikliğini gidermeye çalıştığı özellikleri sunuyor. Layout uygulaması, birden fazla fotoğrafı düzenleyerek farklı fotoğraflar üretebilmenizi sağlıyor. Görüntüleri kolaj şeklinde hazırlayarak paylaşmak istiyorsanız, bu uygulamada aradığınız tüm özellikleri bulabilirsiniz. Boomerang uygulaması da 1 saniyelik ve kendini tekrar eden videolar hazırlamanızı sağlıyor.
Outlook

Microsoft’un e-posta uygulaması olan Outlook, performansı ve tasarımıyla bu listede yer almayı hak eden bir başka uygulama. Sadece Outlook hesaplarını değil; Microsoft Exchange, Office 365, Hotmail ve MSN, Gmail, Yahoo Mail ve iCloud hesaplarını da destekleyen uygulama; e-posta hesaplarınızı yönetmek için kullanılabilecek başarılı bir uygulama.


Google Photos

Google’ın Photos uygulaması zaten daha önce yayınlanmıştı fakat, 2015 yılında yapılan revizyon sayesinde bu listede yer almayı hak etti diyebilirim. Google Photos uygulaması, yeni haliyle inanılmaz derecede faydalı ve işlevsel bir uygulama oldu. Fotoğraflarınızı ve videolarınızı saklamak için pratik ve basit bir kullanımı olan uygulama ile fotoğraflarınıza filtre uygulayabilir, renkleri düzenleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.


 

Darkroom

Fotoğraf filtreleri, mobil fotoğrafçılığın önemli bir parçası haline gelmiş durumda. Filtreler olmadan neredeyse hiçbir platformda fotoğraf paylaşımı yapılmıyor desek yeridir. Elbette bu düzenlemeleri yapmak için de güzel ve ilginç filtreleri bir arada sunan uygulamalara ihtiyacımız var. Darkroom uygulaması; fotoğraflarınıza filtre, renk tonu ve sıcaklığı gibi araçlar uygulayarak düzenleme imkanı sunuyor. Etkileyici bir fotoğraf koleksiyonu oluşturmak istiyorsanız Darkroom’u denemenizde fayda var.

Arrow Launcher

Microsoft’un 2015 yılına damgasını vuran bir başka uygulaması da Arrow Launcher oldu. Cihazlarını hızlı ve işlevsel özelliklerle kullanmak isteyen Android kullanıcılarının tercih edebileceği launcher uygulaması; cihazınızın ekranını kişiler, son uygulamalar ve son indirilen uygulamalar olarak üç sayfaya bölüyor. Bu da çeşitli işlerinizde hızlı bir erişim imkanı sağlıyor. Diğer özelliklerini de keşfetmek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıyı kullanarak hemen yükleyebilirsiniz.

Drupe

Android cihazlarınızda bulunan kişi listelerini çeşitli iletişim uygulamalarıyla aynı anda ve tek bir konumdan kullanabileceğiniz başarılı bir araç olan Drupe, sade ve kolay kullanımıyla göze çarpıyor. Arkadaşlarınızla iletişime geçmek istediğinizde, farklı sosyal ağ platformları arasında gezinmek yerine Drupe uygulamasını kullanabilirsiniz.

DSCO

Bir başka GIF animasyonu hazırlama uygulaması olan DSCO ile arka arkaya çekilen fotoğrafları bir araya getirebilir ya da çektiğiniz bir videoyu uygulama içerisinden ekran görüntüsü olarak GIF animasyonuna dönüştürebilirsiniz.

Enlight

Kapsamlı bir fotoğraf düzenleme uygulaması olan Enlight ile fotoğraflarınıza hoş bir dokunuş yaparak bambaşka görünümler elde edebilirsiniz. Işık, renk ve diğer ayarları düzenleyerek inanılmaz fotoğraflar ortaya çıkarabileceğiniz uygulamada çok çeşitli fotoğraf efekt ve filtreleri yer alıyor.

Hem Zor Hem De Bağımlılık Yapan 10 Android Oyunu

YORUMLAR