2015'in Mobil Teknoloji Falı

2014 yılında mobil cihaz ve uygulama pazarında devam eden kıyasıya rekabetin bu yılda artarak devam etmesi muhtemel görünüyor.

2015'in Mobil Teknoloji Falı

Geçen yıl mobil teknolojiler ve akıllı telefonlar için son derece verimli bir yıl oldu. Bu yılın mobil teknoloji ve akıllı telefonlarda ne gibi yenilikler getireceğine dair teknoljik bir fal baktık.

2014 yılında mobil cihaz ve uygulama pazarında devam eden kıyasıya rekabetin bu yılda artarak devam etmesi muhtemel görünüyor. Gelin 2015 yılında neler olabilir kısaca bir göz atalım

Form tutmaya devam

Fitness salonlarını, parkları, sahilleri dolduran sağlıklı yaşam için spor yapan kitle, 2014 yılında pek çok uygulama ve giyilebilir cihazla tanıştı.  Fitbit, Jawbone, Samsung gibi firmalar tüketici kategorilerine bu sporcuları da eklemeyi başardılar. 2015 yılında pek çok uygulamanın ve akıllı telefonun hem yazılım hem de donanım olarak bu hobiyi destekleyecek teknolojiler sunmaya devam etmesi bekleniyor. Telefonlara nabız ölçerler, vücut sıcaklığı alıcıları, fitness kameraları gibi pek çok yenilik eklenecek gibi görünüyor.

4 kere daha fazla HD

2014 yılında Quad HD teknolojisi ile telefonlarda 2560 x 1440 çözünürlüğü görmüş ve kendimizden geçmiştik. Motorola Droid ve Samsung Galaxy Note 4 bizi bu kaliteyle tanıştırmıştı. Bu yıl daha fazla markanın bu teknolojiyi bünyesine katacağı su götürmez bir gerçek. Bu arada 10 ve 13 tabletlerde de Quad HD teknolojisi hızla yayılacak gibi. 

Fotoğraf kalitesi ve kameralar

iPhone 6 plus ve LG G3 geçtiğimiz yıl fotoğraf ünitelerinde büyük bir sıçrama gerçekleştirdiler. 2015 yılında yeni akıllı telefonların bu markalardan geri kalmasını bekleyemeyiz. Kaliteli fotoğraf makinesi entegrasyonu artık akıllı telefonların en çok sorgulana özelliği oldu. Harekete duyarlı alıcılarla donatılmış, her türlü ışık ortamında son derece kaliteli resim çeken yüksek mega pikselli kameralara hazır olmalıyız.

Daha hızlı LTE

LTE 2015 yılında da adını en çok duyacağımız teknoloji olacak. Long-Term Evolution tamlamasının kısaltılmışı olan LTE, mevcut 3G teknolojisi üzerinden işlev gösteren bir bağlantı biçimi olarak tanımlanabilir. Avustralya’da 6’ıncı nesil LTE mevcut. Download hızını 300 mps’ye çıkartan bu teknoloji hızla benimsendi ve yayılacak derken Avrupa’da LTE 9 üzerinde çalışılıyor. LTE 9, 500 mps’ye kadar aktarım hızı sunabiliyor.

X86’nın dayanılmaz cazibesi

Akıllı telefonlarda yaygın olan ARM teknolojisi 2015 yılında yerini hafif hafif x86 teknolojisine bırakabilir. Intel’in Yoga3 ve Broadwell yongaları akıllı telefon üreticilerinin ağzını sulandırıyor. Bu işlemci tipleri şu anda herhangi bir ARM alt yapısından daha performanslı görünüyor. X86 teknolojisi büyük olasılıkla ilk olarak tabletlerle piyasaya sunulacak. Her ne kadar x86 pazara hazır gibi görünse de 2015 yılında  Intel Moorefield ve Merrifield teknolojileri ile akıllı telefonlarımızda boy gösterecek. 2015 yılı Intel’in akıllı telefon pazarını yavaşça ele geçireceği bir yıl olacak.

Tabletlerde ucuzluk

Tabletlerin zamanı geçiyor. Bir süre çok popüler olan bu cihazlar yerini artık akıllı telefonlara devretmeye hazırlanıyor. Bu yüzden hızla gelişen ve akıllı telefon teknolojisi tabletleri koltuğundan edebilir. Bu durumda tabletlerin son derece makul rakamlara satılması söz konusu.

Batarya ömrü ve cihaz kalınlığı

Geçen yıl tüketiciye göre markası, yeteneği ne olursa olsun akıllı telefonlarda en önde gelen tercih sebebi batarya ömrü oldu. Ufukta yeni bir batarya teknolojisi müjdesi şimdilik akıllı telefonlar için yok. Bu yüzden 2015 yılında bataryaların biraz daha kalınlaşması söz konusu olabilir. Daha ince telefon tasarımlarına veda edebiliriz. 

NFC’nin geri dönüşü

Yenilenen ödeme sistemleri ve akıllı telefonlara NFC ile adaptasyonu 2014 yılında bir ara gözden düşer gibi oldu. Ancak Apple ve Google yeni ödeme metodlarını tamamen akıllı telefonları baz alarak geliştirince 2015 yılının NFC ile ödeme yılı olacağı kesin gibi görünüyor.

Uygulamaların altın yılları

2014 yılı her platformda uygulamalar için altın bir yıl oldu. 2015 yılında daha fazla uygulama üretilebilmesi muhtemel görünmese de değişen ve güncellenen işletim sistemleri ile beraber uygulamların daha detaylı, daha kullanıcı odaklı olacağı kesin. 2014 yılında staj kıvamında tasarlanmış pek çok uygulama kendini geliştirerek 2015 yılına hazırlanıyor. 

2015 Yılında Çıkması Beklenen Akıllı Telefonlar

2015 Yılında Geleceği Şekillendirecek Teknolojiler

Avast 2015 Çıktı! Hemen İndirin!

2015 Yılında Facebook Aklımızı Başımızdan Alacak

2015’te Duvarınızda Bilgisayar Kasasına Yer Açın

Sony'nin Gizemli CES 2015 Reklamını Çözümlüyoruz

YORUMLAR