2016 Yılında Dijital Pazarlamanın Yeni Stratejileri

Dinamik teknolojiler kullanabilen dijital pazarlama teknolojileri, 2016 için daha umut verici yöntemler vaat ediyor.

2016 Yılında Dijital Pazarlamanın Yeni Stratejileri

Pazarlama teknolojileri 2015 yılında tavan yaparak son derece kullanışlı olabileceklerini kanıtladılar. Erişilebilir, programlanabilir, ölçülebilir ve dinamik yöntemler kullanabilen dijital pazarlama teknolojileri, 2016 için daha umut verici yöntemler vaat ediyor.

İçerik Pazarlama, Gerçek Zamanlı Pazarlama, Anında Pazarlama ve Öngörücü Analitikler (predictive analytics) başta olmak üzere, pazarlama finansı, pazarlama yetenek yönetimi, satış-tüketim sonrası pazarlama gibi alanlarda 2016’da yeniliklerle karşılaşacağız. Özellikle internet sayesinde yükselen değer olan “içerik pazarlaması” pasif ve tek yönlü bilgi sunma konumdan çıkıp, zamanla daha aktif ve interaktif uygulamalara doğru yönelme eğilimi gösterecek. Bakın 2016’da bizi dijital pazarlama adına ne gibi yenilikler bekliyor.

Hiper Kişiselleştirme

Pazarlama şirketleri kullandıkları yöntemlerle kullanıcıların kişisel tercihlerini ölçümleyebilecek yetenekleri 2015 yılında çok geliştirdiler. 2016 yılında veri tabanı destekli müşteri takip ve ilişki sistemlerinin daha geliştirilebileceği kaçınılmaz olacak. Bu tür yapılanmayı takip eden süreçte ise sosyal medyanın türleri dahilinde çeşitlendirilmiş içerikler, hedef izleyicilerin özellikleriyle de doğrudan uyumlu olarak farklılaştırılabilecekler.

Mobil pazarlama otomasyonu

2015 yılında pazarlama otomasyonu şirketlerin hedef kitlesiyle doğru platformda ve uygun içerikle iletişim kurmanızı sağladı. Bu durum mobil pazarlama kulvarında da satın alma sürecinin tamamlanmasına son derece etkili oldu. Mobil cihazlar her geçen gün gelişiyor, farklılaşıyor ve vazgeçilmez hale gelince küresel web trafiğinin yüzde 38’inin mobil kaynaklı olduğunu göz önünde bulunduran firmaların mobil dünya ile yakın ilişkiler kurması da kaçınılmazdı. 2016 yılında mobil çevrimiçi dolaşımın daha fazla olabileceği artık bir kehanet değil. Bu yüzden uygulamaların daha sistematik kullanılarak mobil pazarlama yöntemlerinin yükselişe geçeceği kesin. Görünen o ki, cep telefonlarındaki çoklu ortam (multimedya) mesajlar, oyunlar, müzik ve dijital her türlü mecra 2016’da yoğun olarak değerlendirilmeye devam edilecek.

TV reklam pazarlamasının son demleri

Artık pazarlama dünyasında TV reklamlarının kitleselliği yerine, mobil yaşam ve çevrimiçi dolaşım kişiselliği ön plana çıkıyor. Anında verme, çekilişle verme, fiyat indirimi, kupon biriktirme gibi hızlı yöntemler TV reklam kuşaklarının en büyük rakibi oldular ve olmaya devam edecekler. Oy kullanmak, seçmek, elemek ve bir organizasyonun içinde bulunmak gibi durumlar aidiyet duygusunu tetiklediği için 2016’da trend yaratan dijital pazarlama yöntemleri olarak TV’ye kafa tutmaya devam edecekler.

SEO Çalışmalarında Yapılmaması Gereken 9 Yanlış

2015 SEO Trendleri Neler Olacak?

YORUMLAR