2016'da Çıkmasını Heyecanla Beklediğimiz Oyunlar

Bu sene ne oynasak dedik ve oyunları listeledik

2016'da Çıkmasını Heyecanla Beklediğimiz Oyunlar

Merhaba, 2015 yılının oyunlar açısından oldukça dolu geçen bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Bu sene The Witcher 3, Grand Theft Auto 5'in yeni nesil PC versiyonu, Dying Light, Fallout 4, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain gibi benzersiz yapımlar karşımıza çıktı ve saatler boyunca bu oyunları keyif alarak oynadık. Bahsettiğimiz bu 2015'in en iyi bilgisayar oyunlarıbu yazımızda sizinle paylaşmıştık.

2015'in en iyi pc oyunlarını oynayıp bitirdikten sonra gözümüzü önümüzdeki dönemde çıkacak olan yeni oyunlara diktik. Bakalım bu sene hangi oyunları oynayacağız? Bu listeyi oluştururken küçük enişteniz Tamindir'in geek editör takımının 2016 fantazilerini dile getiriyor olacağız.

2016'da Çıkacak Olan Tüm Oyunların Takvimi ve Kanımızı Kaynatacak 10 Muhteşem Oyun Fragmanı

Listemizde yer alan farklı türde oyunların bazıları çok yakın bir tarihte çıkış yapacak; bazıları da 2016'nın ilerleyen aylarında karşımıza çıkacak. Oyunların ortak noktası ise büyük vaadlerle geliyor olmaları. Listemizdeki oyunlara birer birer göz atmaya başlayalım:

Mafia 3

İlk oyunuyla bize film tadında bir macera yaşatmış olan Mafia serisi yeni oyunuyla 2016 yılında karşımıza çıkacak. Serinin ikinci oyunu yine hikayesinin geçtiği dönemi başarılı bir şekilde canlandırmayı başarmıştı. 3. oyunda ise 2. oyunun hikayesinin geçtiği dönemden bir sonraki döneme konuk oluyoruz.

Mafia 3'te aksiyonun dozajı serinin önceki oyunlarına göre bir miktar yükseltiliyor ve bolca patlamanın ve çatlamanın yer aldığı sahneler bizi bekliyor. Ayrıca düşmanlarımızı kanlı bir şekilde cezalandırabileceğiz. Mafia serisinin önceki oyunlarındaki çizgisel hikaye yapısı bu oyunda biraz daha esnetilecek ve daha serbest bir şekilde açık dünyada görevler alıp tamamlamaya çalışabileceğiz.

Hem görsel, hem de hikaye açısından oyunculara hitap eden Mafia 3 benim, Uğur'un ve Oğuzhan'ın ıslak rüyalarını süslemekte. Oyunun 2016'da çıkacağı belli ama hangi ayın talihli ay olacağı henüz belli değil.

Outlast 2

Outlast serisi ilk oyunuyla hem takipçilerimiz hem de genel oyuncu kitlesi tarafından büyük beğeni kazanmıştı. Oyunun bize yaşattığı korku dolu anlar maalesef ki ilk oyunla sınırlı kalmayacak. Outlast'ın geliştiricisi Red Barrels Outlast 2'yi duyurdu. Steam üzerinde paylaşılan bilgiye göre de oyun 2016'nın sonbaharında çıkış yapacak. Cep telefonunuzun gece görüş sistemiyle karanlıkta yolunuzu bulmaya çalışırken tuvalet ihtiyacınızı kısa ve zahmetsiz yoldan gidermenize yardımcı olacak sahnelerle karşılaşmaya hazırlıklı olmanızda fayda var.

DOOM

Taa 1993 yılında çıkan FPS klasiğinin burda ne işi var cahil editör demeyin, id Software 2016'da bu klasik DOS oyununun yenilenmiş ya da baştan yaratılmış versiyonunu beğenimize sunacak. DOOM yüksek grafik kalitesinden ziyade hızlı ve yoğun tempolu oynanışıyla dikkat çekiyor. Oyunda adeta aksiyonun dibine vuracağız, senaryo modu bize korku dolu anlar yaşatırken multiplayer modu asıl curcunanın yaşanacağı yer olacak. Boynuzları kırılmayı bekleyen iblisler, zibil zibil akan grafikler ve yeni yakın dövüş ve cezalandırma yolları DOOM'da karşımıza çıkacak. Oyunun tanıtım videosunu 60 FPS kare hızıyla izlemenizi tavsiye ediyoruz:

Need for Speed

Need for Speed serisi tıpkı DOOM gibi orijinal ismini koruyarak yeni bir versiyonu oyuncuların beğenisine sunmayı uygun gördü. Peki biz beğendik mi? İlk önce konsollar için çıkış yapan Need for Speed serisinin yeni oyununun inceleme puanlarının iyi olduğu söylenebilir. Fakat oyunun PC versiyonu henüz yayınlanmadı. 

Electronic Arts aslında oyunu PC için daha erken bir tarihte yayınlamayı düşünüyordu. Fakat oyunun PC versiyonunun çıkışı kısa bir süre önce 2016'nın bahar aylarına kaktırıldı. İnsan gerçekten hayret ediyor. Oysa ki daha Need for Speed'in yeni oyununda Şahin model arabamızın camlarına canısı stickerlarını döşeyip New Orleans varoşlarında yanlama şovu yapacaktık.

Dark Souls 3

Japon işi RPG serisi Dark Souls'un son oyunu da önümüzdeki sene bize göz kırpıyor. Türkçe'de karşılığını bulmakta zorlandığımız "hardcore" sıfatına sahip oyuncular için tasarlanmış olan ve hatalarınızı affetmeyen bir yapıya sahip Dark Souls 3'te dünya cayır cayır yanarken hayatımızdaki en büyük çılgınlığı yaparak doğal gaz faturasına bana mısın demiyoruz ve elimizdeki çubuklarla kıllı tüylü canavarları dürtüyoruz. E doğal olarak onlar da bize tükürüp pis sözler söylüyorlar. Arada sevimsiz itişmeler de yaşanabiliyor.

Jelibon gibi grafikler ve zorlu bir macera bizimle 12 Nisan tarihinde buluşacak. Oğuzhan cüzdanına kuvvet.

Dead Island 2

Oldukça gerçekçi bir metrobüs simülasyonu oyunu olan Dead Island 2 bir ara kendini gösterip şekil yapmıştı, bir takım pozlar, havaya girmeler falan. Sonra ne olduysa Dead Island 2 dükkanı kapatıp kaçtı. 2014 yılında duyurulan oyunun kaderinin ne olduğunu gerçekten bilemiyoruz. İnsan yine de bir umut bekliyor işte...

Dead Island 2'nin 2015'te çıkmasını beklerken önceki Dead Island oyunlarını geliştiren ekip Dying Light'ı çıkararak Deep Silver'a şamarı yapıştırmıştı, hem de bir hayli okkalısından. Dying Light'ın dumanı nihayet söndü ve sıra Dead Island 2'ye geldi. Tutmayın küçük eniştesinin tosuncuğunu. Oyunun halen resmi bir çıkış tarihi yok.

World of Warcraft: Legion

MMORPG oyunlarının çiçeği World of Warcraft yeni genişleme paketiyle bu yaz karşımıza çıkacak. World of Warcraft giderek azalan bir oyuncu kitlesine sahip olsa da MMORPG türünde sunduğu kalite ve sahip olduğu zengin içerik sayesinde değişmez bir yere sahip. Öyle ki bu oyunu oynayıp bıraktıktan sonra yeni bir MMORPG'ye başladığınızda çorapla ıslak banyo terliğine basmış gibi hissediyorsunuz.

Legion ile birlikte benim gibi birçok oyuncu World of Warcraft oynamaya yeniden başlayacak. Eski arkadaşlarla tekrar görüşmek için bile olsa bu oyun oynanır.

World of Warcraft: Legion iblis ordularıyla ve Illidan ile savaşacağımz bir ek paket olacak. Yeni genişleme paketiyle birlikte iblis avcısı sınıfı da karşımıza çıkıyor. Valla bizim aklımıza gelmişti!

Street Fighter V

Dünyanın en ünlü dövüş oyunu serilerinden olan Street Fighter 5. oyunuyla 2016'da yüzünü gösteriyor. Üstelik oyunun çıkması için çok beklemeyeceğiz. Capcom Street Fighter V'in 16 Şubat'ta çıkacağını duyuruyor.

Street Fighter V bize eski Street Fighter kahramanlarını itelemenin yanısıra yeni kahramanlara da yer veriyor. Dövüş sisteminde de incik cıncık şeyler değiştirmişler falan da yine biz aduketten oryukenden şaşmayacağız. Ya o değil de o Ken ne olmuş öyle, Elizabeth görse tek celsede boşar.

Barış bu oyuna karşı hiç de boş değil.

Dishonored 2

İlk oyunuyla güzel bir çıkış yapan Bethesda'nın Dishonored serisinin yeni oyununun 2016'nın ilk çeyreğinde çıkması bekleniyor.

Dishonored 2'de karşımıza çıkan en büyük yenilik artık iki farklı kahramandan birini seçerek oyunu oynayabilecek olmamız. Tamamen tesadüf eseri Assassin's Creed'de olduğu gibi damlarda sektiğimiz, düşmanlarımızın arkasından makas almaya çalıştığımız gizlilik tabanlı bu oyunda bir intikam hikayesine dahil oluyoruz.

Gökhan ve Uğur'un bekledikleri oyunun 2016'nın ilk yarısı çıkması bekleniyor.

Overkill's The Walking Dead

Şimdiye kadar çıkan The Walking Dead temalı oyunlar böyle biraz şey gibiydi... Telltale'in The Walking Dead macera oyunları aksiyondan yoksun, diğer ismini bile hatırlamaya gerek duymadığım FPS türündeki The Walking Dead oyunu rezaletti. Böyle ünlü bir dizinin bu derece yetersiz bir şekilde oyun dünyasına aktarılması olmaz, olamazdı. Neyse ki The Walking Dead hikayelerinin arkasındaki Robert Kirkman reyiz yeni The Walking Dead oyununu işinin ehli birilerinin eline bıraktı.

PayDay 2 ile yakından tandığımız Overkill tarafından geliştirilecek Overkill's The Walking Dead yine co-op tabanlı bir online aksiyon oyunu olacak. Overkill's The Walking Dead'de diğer oyuncularla birlikte zombiler tarafından istila edilmiş dükkanları yağmalayacak ve çıt çıkarmadan adım atmak için çabalayacağız. İşler kahverengileşmeye başladığında ise akşam kurufasülye üstüne su içmişçesine mermi saçmaya başlayacağız.

Diğer cahil editörleri bilemem, muhtemelen bu oyundan haberleri bile yoktur; ama ben bu oyunu oynarım.

Far Cry Primal

Far Cry serisi açık dünya tabanlı oyunlarına bu sene bir yenisini daha ekleyecek. Açıkçası ben serinin biraz klişeleşmeye başladığını düşünmekteydim. Fakat Ubisoft Far Cry Primal ile bizi yeni bir dünyaya taşıyacak. Oyun Taş Devri'nde geçecek ve ateşli silahları, ulaşım araçlarını kullanmadan oyunu oynayacağız. Bunun yanında vahşi hayat bizim savaş araçlarımız arasında olacak.

Tuzak kurma, kurt ve panter gibi dostlarımızı düşmanlarımızın üzerine salma gibi öğeler oyunun oynanış dinamiklerinde değişiklik yaratacak ve artık düşmanlarımızı avlarken stratejik bir şekilde olaya yaklaşmamız gerekecek. Far Cry Primal'ın 1 Mart'ta çıkış yapması bekleniyor. 

Rise of the Tomb Raider

"Mezar Yağmacısının Yükselişi" olarak dilimize çevrilebilen ve çevrildiğinde güzelim Lara Croft'un aslında ölücü olduğu gerçeğiyle yüzleşmemizi sağlayan Rise of the Tomb Raider Xbox One versiyonuyla daha önceden karşımıza çıkmıştı. Oyunun inceleme notları da gayet başarılıydı. Bu oyun sadece birkaç hafta sonra çıkacak, bu nedenden ötürü bu oyuna bu listede yer vermemeyi düşünüyorduk; fakat Kaan abinin oyun karşısında duyduğu heyecan ve teşvik yatırımları sonucu Lara Croft'la bir çay içmelerine karar verdik. Erkan da Lara'nın talipleri arasında.

Grafikler güzel, kızımız güzel, daha ne olsun.

GTA 5'in Yeni Hikaye DLC'si

Rockstar'ın 2016'da yeni bir GTA oyunu çıkarmasının düşük bir ihtimal olması nediyle firmanın GTA 5'i yeni bir hikaye eklentisiyle zenginleştirmesi beklenebilir. Üstelik firmanın böyle bir çalışma içerisinde olduğu ve altyapısını çoktan hazırladığı meraklı oyuncuların oyun dosyalarını kurcalaması sonucu ortaya çıkmıştı. Bu bilgiye bu haberimizde yer vermiştik.

GTA 5'in muhtemel hikaye DLC'si hakkında Rockstar hiçbir şey paylaşmış değil. Ama bu DLC'nin içeriğinde teletabiler olacağından kuşkulanıyoruz.

YORUMLAR