2016'da Sanal Gerçeklik ile Oynayabileceğiniz 12 Enfes Oyun

Sanal gerçekliğe adım atmayı düşünüyorsanız bu oyunları kaçırmayın

2016'da Sanal Gerçeklik ile Oynayabileceğiniz 12 Enfes Oyun

Sanal gerçeklik ya da orijinal adıyla virtual reality son dönemde bir hayli göze çarpmaya başladı. Bunun nedeni ise uzun süredir çıkması beklenen Oculus Rift ve HTC Vive gibi sanal gerçeklik sistemlerinin piyasaya sürülmüş olması. Bu sanal gerçeklik sistemleri ile birlikte bir süredir test aşamasında olan ve sanal gerçeğin nimetlerinden yararlanmanıza imkan tanıyan oyunlar da çıkış yaptı. Birçok yeni sanal gerçeklik oyunu da yolda ve büyük potansiyele sahipler.

Peki sanal gerçeklik temel olarak ne işe yarıyor ve oyunlarda neleri değiştiriyor? Sanal gerçeklik oyun atmosferlerini sanal olarak yaratıyor ve oyuncuların bu oyun atmosferi içerisine dahil olmasını sağlıyor. Sanal gerçekliğin standart oyun tecrübesinden farkı ise oyuncuların bu oyun ortamlarında fiziksel olarak bulunuyormuş hissinin yaratılması. Yani siz başınızı çevirdiğinizde oyun atmosferinde farklı bir yeri görebiliyor, fiziksel hareketlerinizle oyundaki öğelerle etkileşime geçebiliyorsunuz. Bu da oyunların gerçek hayata benzer bir yapıya sahip olmasını sağlıyor.

Eğer oyun deneyiminizi bir sanal gerçeklik sistemiyle bir adım öteye taşımaya karar verdiyseniz bu yazımız hoşunuza gidebilir; çünkü bu yazımızda en büyük potansiyele sahip olan ve yayınlanmış en başarılı sanal gerçeklik oyunlarını bir araya toplayacağız. Listemizde farklı türde oyunlara yer vermeye çalıştık. İşte listemizdeki sanal gerçeklik oyunları:

Overkill's The Walking Dead

The Walking Dead zombileri, korku, bolca aksiyon ve sanal gerçeklik Overkill's The Walking Dead'de bir araya geliyor. Daha ne isteyebilirdik değil mi?

Resmi bir The Walking Dead FPS oyunu olan Overkill's The Walking Dead, PayDay serisiyle yakından tanıdğımız ve başarısını kanıtlamış olan Overkill oyun geliştirme stüdyosu tarafından hazırlanıyor. Geçtiğimiz sene düzenlenen E3 etklinliğinde tanıtılan Overkill's The Walking Dead'in sanal gerçeklik ile çalışan oynanabilir bir versiyonu da yine aynı etkinlikte oyun severlerin beğenisine sunulmuştu. HTC Vive ve Oculus Rift'in piyasaya sürülmesinin ardından Overkill's The Walking Dead'in bu sene içerisinde çıkış yapması büyük bir ihtimal.

Project Cars

Geçtiğimiz sene yayınlanan bir yarış oyunu olan Project Cars sanal gerçeklik olmadan da büyük beğeni kazanmıştı. Oculus Rift'in piyasaya sürülmesiyle birlikte Project Cars sanal gerçeklik desteğine de sahip oldu ve tadından yenmez bir hale geldi. Project Cars'ı Steam üzerinden satın alabilir ve dahili VR desteğiyle Oculus Rift'iniz ile birlikte oynamaya başlayabilirsiniz:

Project Cars Steam

Sanal Gerçeklik İle Yarış Oyunu Oynamak Böyle Bir Şey
OYUN

Sanal Gerçeklik İle Yarış Oyunu Oynamak Böyle Bir Şey

Eğer yarış oyunlarında yeni bir boyuta geçmek istiyorsanız bu video hoşunuza gidecektir. Geçtiğimiz sene çıkış yapmış olan Project Cars adlı yarış oyunu sanal gerçeklik sisteminden faydalanacak ilk yarış oyunlarından biri olacak.

Eğer yarış oyunları özel ilgi alanınızsa Assetto Corsa da dikkatinizi çekebilir; fakat bu oyun dahili sanal gerçeklik desteğine sahip değil; oyun severler kendi yaptıkları ayarlar ile bu oyunu sanal gerçeklik gözlükleriyle çalıştırmayı başarmışlar:

Assestto Corsa Steam

Sanal Gerçeklik ile Yarış Oyunu Oynamak Nasıl Bir Duygu?
OYUN

Sanal Gerçeklik ile Yarış Oyunu Oynamak Nasıl Bir Duygu?

Eğer sanal gerçeklik gözlükleriyle bir yarış oyunu oynamanın gerçekte nasıl bir duygu olduğunu merak ediyorsanız bu videoda size aynı tecrübeyi yaşatacaktır.

ARK: Survival Evolved

Sanal gerçeklik ile oynayabileceğiniz oyunlar arasında ARK: Survival Evolved da bulunmakta. MMO tarzında tasarlanmış sandbox tabanlı bir hayatta kalma oyunu olan ARK: Survival Evolved, Steam'in en çok oynanan oyunları arasında yer alıyor ve oyuncular tarih öncesinden kalma bir maceraya davet ediyor. Oyuncular dinozorların hüküm sürdüğü adalarda hayatta kalmak için mücadele ediyorlar ve kendi silahlarını inşa ederek karşılarına çıkan tehlikeleri atlatmaya çalışıyorlar. Ayrıca oyunda dinozorları evcilleştirip onların üzerinde yolculuk da yapabiliyorsunuz. Bütün bu işleri Oculus Rift sanal gerçeklik sistemiyle gerçekleştirebilmeniz de mümkün:

The Visitor

Sanal gerçekliğin nimetlerinden en çok faydalanan oyun türlerinden biri de korku oyunu türü. The Visitor da HTC Vive veya Oculus Rift gözlüklerinizle oynayabileceğiniz FPS türünde bir korku oyunu.

Zaten bu tür oyunlar bizi standart versiyonlarıyla sandalyelerimizden hoplatmıyorlarmış gibi bir de üzerine sanal gerçeklik sosu ekleyin, sonra millet çıldırsın. Sadece sanal gerçeklik odaklı olarak geliştirilmiş The Visitor'da gecenin köründe kapımıza gelen bir yabancının bizi çağırmasıyla başlayan olaylar konu alınıyor. Oyunun karanlık tonların hakim olduğu atmosferi rahatsız hissetmemize neden oluyor. Oyunda titreşen ışıklar gibi öğelere odaklanarak ipuçlarını takip ediyoruz.

1 Nisan'da yayınlanmış olan The Visitor sadece 2 TL'lik düşük bir satış fiyatıyla Steam üzerinde oyunculara sunuluyor:

The Visitor Steam

Minecraft

Dünyanın en popüler sandbox oyunları arasında yer alan Minecraft için VR çalışmaları sürmekte. Oyunun geliştiricisi Mojang, Minecraft'ı Oculus Rift ve Gear VR ile uyumlu hale getirmeyi başarmıştı. Bunun yanında Minecraft HTC Vive ile küçük ayarlar yapıldıktan sonra da oynanabiliyor.

Descent: Underground

İlk olarak 1995 yılında bilgisayarlarımızın DOS ortamında oynadığımız Descent adlı klasik uzay savaşı oyunu aradan geçen 20 yılın ardından günümüz teknolojisiyle tanıştı ve Descent: Underground adıyla erken erişimde sanal gerçeklik desteğiyle oyun severlerin beğenisine sunuldu.

HTC Vive ve Oculus Rift desteğine sahip olan bu uzay savaşı oyununda hızlı ve heyecanlı savaşlar bizi bekliyor. Unreal Engine 4'ün sunduğu yüksek grafik kalitesiyle karşımıza çıkan yeni Descent hem tek kişilik hikaye odaklı görevler sunmakta hem de online savaşlara katılmanıza imkan tanımakta.

Descent: Underground Steam

Hat Trick Header

Ülkemizin gururu olan oyun geliştiricisi no-pact tarafından hazırlanan bu sanal gerçeklik tabanlı futbol oyunu oldukça eğlenceli olabilme potansiyeline sahip.

Hat Trick Header'da temel olarak sanal gerçeklik gözlüğünüzün yardımıyla size doğru gelen toplara kafa vuruşları yapıyoruz ve onları kaleye göndererek puan kazanmaya çalışıyoruz. Farklı sahalarda karşımıza çeşitli mücadeleler çıkacak ve biz bu mücadeleleri kazandıkça liderlik tahtalarına adımızı yazdırabileceğiz.

Hat Trick Header'ın güzel yönü lokal çok oyunculu oyun modlarına da yer verecek olması. Yani oyunu arkadaş partilerinizde oynayabileceksiniz ve tatlı rekabetler yaşayabileceksiniz. Hat Trick Header Oculus Rift ile uyumlu bir şekilde çalışabiliyor, ayrıca oyunun HTC Vive ile uyumlu olabilmesi için de çalışılıyor. Steam Greenlight üzerinde oyuncuların desteğine açılan Hat Trick Header yeşil ışık almayı başardı. As bayrakları as as!

Başarılı Türk Oyun Geliştiricisi no-pact ile Özel Tamindir Röportajı

The Brookhaven Experiment

HTC Vive için geliştirilen sanal gerçeklik tabanblı bir korku oyunu olan The Brookhaven Experiment'ı geçtiğimiz haftalarda yayınlanan ve kısa süre içerisinde viral olan bir video ile tanımıştık. Bu videoda genç bir kadının sanal gerçeklik setiyle The Brookhaven Experiment'ı ciyak ciyak çığırarak oynadığına tanık oluyorduk. Bu kadını bu kadar korkutacak ne vardı zalimler? The Brookhaven Experiment vardı, 

Final sürümü 22 Haziran'da çıkış yapacak The Brookhaven Experiment'ın demo versiyonu şu an indirilebilmekte:

The Brookhaven Experiment Demo

Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator

SCS Software tarafından yayınlanmış 2 başarılı kamyon simülatörü olan Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator sanal gerçeklik sistemlerinin yarış oyunlarındaki başarısını simülasyon oyunlarıyla birleştiriyor. Zaten gerçekçilik üzerine kurulu olan bu oyunlar sanal gerçeklik ile bu gerçekçi deneyimi çok daha yüksek seviyeye taşıyor. 

Oculus Rift ile oynanabilen oyunlar çoktan çıkış yapmış durumda. 2 oyunun demosunu indirebilmek için bu bağlantıları kullanabilirsiniz:

The Town of Light

Geçtiğimiz Şubat ayında yayınlanmış olan The Town of Light, Oculus Rift ile oynayabileceğiniz korku oyunları arasında. 1938 yılında geçen bir hikayeye sahip olan The Town of Light'ta gerçek hayattan alınmış bir mekana konuk olmamız oyunu daha da ürpertici yapıyor.

The Town of Light'ı satın almak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

Editörlerimizden Barkın'ın bu oyun için hazırlamış olduğu özel video incelemeye de bgöz atabilirsiniz:

EVE Valkyrie

Oculus Rift'e ön sipariş veren kullanıcılara ücretsiz olarak hediye edilen EVE Valkyrie, EVE Online ile aynı dünyada geçen ve Descent: Underground'a benzer bir yapıya sahip olan bir uzay savaşı oyunu. Yüksek kaliteli grafiklere sahip olan oyunda uzay gemimizle düşmanlarımıza karşı çarpışabileceğiz. Oyunu hem tek başınıza hem de multiplayer olarak oynayabilmektesiniz.

EVE Valkyrie resmi internet sitesi

Chronos

Oculus Rift'in çıkışıyla birlikte oyun severlere sunulan RPG türünde bir sanal gerçeklik oyunu olan Chronos göze hoş görünen grafikleri sürükleyici bir macerayla birleştiriyor. Başarılı bir atmosfere de sahip olan oyunda genç kahramanımızın vatanını şeytani güçlerden kurtarmak için verdiği savaşa katılıyoruz ve uzun süreli bir serüvene atılıyoruz. Oyunda tuzaklarla dolu bir labirentTe yolculuk ederken kuvvetli bölüm sonu canavarlarıyla ve düşmanlarla sanal gerçeklik içinde savaşmaktayız.

Chronos resmi internet sitesi

2016'da Çıkacak FPS Oyunları

Günümüz Oyunlarının Atalarını Yakından Tanıyalım

Haberini Duysak Bizi Halay Başı Yaptırtacak Oyunlar

2016'da Neler Oynayacağız? İşte 2016'da Çıkacak Oyunlar

YORUMLAR