2017'de Oyunların Standartlarını Belirleyecek Teknolojiler

2017'nin başında duyurulan ve senenin geri kalanında oyunların limitlerini belirleyecek oyun bilgisayarlarını, donanımları ve ekipmanları listeledik.

2017'de Standartları Belirleyecek Donanımlar

AMD Zen İşlemci Ailesi, Ryzen İşlemci, AMD Radeon Vega ve AMD FreeSync 2

Şu kesin ki, AMD 2017'yi boş geçirmeyecek ve geçtiğimiz senelerden bir hayli farklı bir performans sergileyecek.

AMD, geçtiğimiz aylarda yeni AMD Zen işlemci ailesini tanımıştı. Bu işlemciler tamamen yeni bir mimari kullanıyor olmaları bakımından önceki AMD işlemcilerden belirgin farklılıklara sahipler. Kısa bir süre önce de bu işlemci ailesinin daha önceden Summit Ridge kod adı verilen masaüstü işlemcilerinin amiral gemisi Ryzen işlemci tanıtıldı ve performansı sergilendi. Ryzen işlemci ile ilgili detayları bu yazımızda paylaşmıştık:

AMD'nin Zen Masaüstü İşlemcilerinin Adı ve Detayları Belli Oldu: Ryzen

Ayrıca Zen mimarisinin getirdiği yenilikleri bu yazımızda bir araya toplamıştık:

AMD Zen İşlemciler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

AMD'nin sunacağı yenilikler sadece Zen işlemcilerle de sınırlı kalmayacak. AMD'nin yeni ekran kartlarında kullanacağı AMD Vega mimarisi de çok kısa süre içerisinde tanıtılacak. AMD bu mimaride 10 nm üretim teknolojisine geçiş yapıyor. Bu da daha az güç tüketimi ve daha yüksek performans demek oluyor. Hatırlanacağı üzere nVidia 10xx serisi ekran kartlarıyla iyi bir iş çıkarmıştı; fakat AMD'nin Polaris mimarisine sahip ekran kartları arasından performans anlamında nVidia'nın üst düzey ekran kartlarıyla yarışabilecek ekran kartları çıkmamıştı. AMD Vega ekran kartlarının bu boşluğu doldurması bekleniyor.

AMD'nin 2017'de ses getirecek bir diğer teknolojisi de FreeSync 2 teknolojisi olacak. AMD FreeSync 2 ile yüksek kare hızlarında görüntüde yırtılma olmadan oyun oynarken HDR teknolojisinden faydalanabileceğiz. Bu teknolojinin detaylarını bu yazımızda anlatmıştık:

AMD, FreeSync 2 Teknolojisini Duyurdu

Intel Kaby Lake İşlemciler

Intel Kaby Lake işlemciler geçtiğimiz aylarda duyurulmuşlardı; fakat teknik özellikleri ve fiyatları belli olmamıştı. Intel nihayet resmi bir açıklama yaparak bu teknik özellikleri ve fiyatları listeledi. Kaby Lake işlemciler bir önceki nesil Skylake işlemcilerle kıyaslandıklarında çok büyük performans artışı sunmasalar da yeni sistem toplayacaklar için en iyi performans sunan seçenekler olacaklar.

Intel Kaby Lake işlemcilerin teknik detayları ve fiyatları bu yazımızda:

Intel Kaby Lake İşlemcilerin Fiyatları ve Özellikleri Belli Oldu

Nvidia

AMD'yle kıyaslandığında Nvidia'nın son ayları bir hayli sessiz geçirdiğini söyleyebiliriz. Nvidia bombayı GTX 10xx serisi ekran kartlarıyla patlatmıştı ve AMD üst segmentte bu kartlara rakip olacak ürüner çıkartamamıştı. Nvidia tarafından son aylarda yapılan en büyük hareketin GTX 1080 Ti olduğu söylenebilir. Firma bu kartı GTX 1080 ile Titan X arasında konumlandıracak:

Nvidia, GTX 1080 Ti ve Club GeForce Elite Ödül Sistemini Onayladı

Nvidia, GTX 10xx serisi ekran kartlarını masaüstü bilgisayarlar için satışa sunmuş olsa da bu kartların mobil versiyonları henüz yaygın değiller. Fakat 2017 ile birlikte GTX 10xx serisi mobil ekran kartlarını kullanan dizüstü bilgisayarların sayısı artacak. Bu ekran kartlarının dizüstü bilgisayarlar için oldukça önemli olduğunu belirtmekte fayda var; çünkü masaüstü versiyonları ile aralarındaki performans farkı bir hayli düşük seviyede. Yani dizüstü bilgisayarlarda çok daha yüksek kaliteyle ve akıcılıkla oyun oynamamıza imkan tanıyacaklar.

Nvidia Dizüstü Bilgisayarları Coşturacak Yeni Grafik Çiplerini Tanıttı

Şüphesiz ki Nvidia'nın CES 2017'deki en büyük sürprizi GeForce Now servisiydi. Donanımlarıyla tanıdığımız Nvidia bu yazılımsal hizmetiyle eski bilgisayarlarda bile yüksek kaliteli oyunlar oynama imkanı sunacak. GeForce Now temel olarak oyunların video yayını şeklinde bilgisayarınıza aktarılmasını ve bilgisayarınız üzerinden bu oyunları kontrol edip oynamanızı mümkün kılıyor. Oyun uzakta bulunan bir hayli güçlü bir bilgisayarda çalıştığı için eski bilgisayarınıza işlem yükü binmiyor. Düşük gecikme sürelerine sahip olan servis 20 saatlik oyun süresi için 25 $ istemekte. Servis Steam desteğine sahip, üstelik Mac bilgisayarlarda da çalışabiliyor.

HDMI 2.1

HDMI 2.1 tam anlamıyla bir donanım olmasa da mevcut donanımlarımızın sınırlarını ortaya çıkaracak bir teknoloji olması açısından önem taşıyor. Bu yeni görüntü iletim sistemi 4K çözünürlükte 120 Hz, 8K çöüzünürlükte ise 60 Hz yenileme hızını destekliyor. 

HDMI 2.1 Yakında 4K ve 8K Desteği ile Geliyor

GSkill TridentZ Ram Modülleri

GSkill hem görünüm hem de performans olarak bir hayli dikkat çeken yeni RAM modüllerini 2017'nin başlangıcı ile birlikte tanıttı. GSkill TridentZ serisindeki DDR4 RAM modülleri 4266 MHz'e kadar yükselebilen hızlara sahipler. Bu hıza ulaşabilmek için ise gecikme süresinde büyük kayıplar yaşanmıyor. GSkill TridentZ RAM modülleri CL 19-19-19-39 gecikme süresiyle çalışabilmekteler. Bu RAM modülleri değişen renkteki aydınlatmalarıyla görsel olarak da şov yapacaklar.

GSkill TridentZ RAM modüllerinin 16 GB'lık (2x8 GB) kitleri yurt dışında 230 $ fiyatla satılıyor.

Bir sonraki sayfamızda 2017'nin dikkat çeken oyun bilgisayarlarına göz atacağız:

  1. 2017'de Oyunların Standartlarını Belirleyecek Teknolojiler
  2. 2017'de Standartları Belirleyecek Donanımlar
  3. 2017'de Standartları Belirleyecek Oyun Bilgisayarları
  4. 2017'de Standartları Belirleyecek Oyun Ekipmanları ve Çevre Birimleri

YORUMLAR