21 Büyük Teknoloji Şirketinin İsimlerinin Hikayesi

Türk insanının birçok halka kıyasla öne çıkan özelliklerinden biri de isimlerinin bir anlam taşıması. Günümüzün şirketleri de çoğunlukla bu kurala sadık kalarak onları temsil eden veya kuruluşun arka planında yatan ilham noktasını temel alan isimler taşı

21 Büyük Teknoloji Şirketinin İsimlerinin Hikayesi

Türk insanının birçok halka kıyasla öne çıkan özelliklerinden biri de isimlerinin bir anlam taşıması. Günümüzün şirketleri de çoğunlukla bu kurala sadık kalarak onları temsil eden veya kuruluşun arka planında yatan ilham noktasını temel alan isimler taşıyorlar. Şirket kültürlerinin yaratmış oldukları gelenekleri ve kültürleri isimle birlikte yansıtılmaya çalışırken bu normlara dayanan bir manifesto esas alınmaya çalışılıyor. Dünya görüşlerini veya halka açtıkları kapıyı isimleriyle resmeden bu şirketler, markaların ve büyük işletmelerin dünyasındaki farklılıklarını ifade etme şekli olarak da adlandırabileceğimiz bir eylem planı izliyorlar. Hem kişisel bir yakınlık kurmaya çalışan hem de güven kazanmayı amaçlayan bu isimlerin arka planını sizler için incelemek istedik.

Teknoloji dünyasının önde gelen isimlerini daha iyi anlamak için markaların arkasında yatan isim anlamlarını gelin birlikte çözelim.

Samsung

Bu marka, zaman içersinde isim değişikliği yaşamayan ender örneklerden bir tanesi. Samsung'un Kore dilindeki anlamı "üç yıldız". Büyük, çeşitli ve güçlü anlamlarını simgeleyen bu yıldızlar Samsung'un çıkış noktasını simgeliyor. Başlangıç yıllarında kurutulmuş balık, sebze, makarna ve meyve satışı yapan şirket kısa zaman içerisinde büyüyerek birçok endüstrinin içinde yer almayı başardı. Bugün akıllı telefonlarla ve tüketici elektroniğiyle bilinen şirket zaman içersinde uzay projelerinde de yer aldı ve bugün sigortacılık ile finans ekonomisi konusunda da ağırlığını ortaya koyan yatırımlar mevcut. 1987 yılında hayatını kaybeden Samsung'un kurucusu Lee Byung-chull'dan sonra CEO koltuğuna oturan oğlu Kun-Hee Lee dünyanın en iyi 5 elektronik üreticisinden biri olmayı hedefliyordu ve görünen tarafıyla şirketin bu anlamda büyük başarılar kazandığını tespit etmek mümkün.

1938'den 1993'e uzanan süre içersinde Samsung logolarının her biri üç yıldızı görsel içersinde kullanıyordu. 1993 yılından sonra gelen logo daha sade bir havaya büründü.

Nokia

Nokia'nın günümüzde yaşadığı ekonomik durumları ve akıllı telefon piyasasından silinmesi birçoğumuz için anıları taze olan bir macera olsa da şirketin bu şekilde hayata başlamadığı da epey yaygın olan bir bilgi. 1865 yılında Nokia kasabasının yakınlarında kurulan şirket, bu coğrafya üzerinde odunculuktan para kazanıyordu. 1871 yılında gelen Nokia ismi, bu bölgenin kültürünü markasında taşıyor. 19'uncu yüzyılda marka anlayışı özel isimlerle bağdaşma gereksinimi taşımıyordu.

1967 yılında daha resmi bir kimlik kazanan şirket, Nokia Coporation ismini benimseyip 5 farklı sektöre adım atmıştı. Lastik, kablo, ormancılık, elektronik ve enerji santralleri gibi alanlara dağılan Nokia, Microsoft'un satın alma işleminden sonra Nokia Networks, HERE ve Nokia Technologies departmanlarını ayakta tutmaya çalışıyor.

Apple

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak Apple günümüzde oldukça ilgi ve merak uyandıran bir yapıya sahip olsa da geçmişte durum oldukça farklıydı. Steve Jobs, isim seçimlerindeki kargaşayı şu şekilde açıklamıştı: "Kurgusal bir şirket ismi seçerek resmi olan bir iş yapmaya çalışıyorduk". Akla gelen isimler arasında Matrix Electronics gibi isimler olsa da herkesin aklına yatan karar Apple ismi olmuş. Bunun başlıca sebeplerinden bir tanesi de karar süreci içersinde şirket içersinde daha iyi bir isim ile gelen bir çalışanın çıkmaması. Neden Apple isminde karar kılındı sorusuna Jobs şu yanıtı veriyor: "Eskiden Atari çalışanıydım ve Apple ismi telefon fihristinde Atari'nin öncesinde yer alıyor." 2007 yılında ismindeki Computer ekini de ortadan kaldıran şirket tamamen Apple ismine odaklandı.

Bu planın işe yaradığını görmek mümkün. Apple, günümüzün küresel devleri arasında yer alan bir şirket olarak varlığını sürdürüyor ve Atari mazide kalan bir şirket.

LG

Listedeki birçok şirket gibi, LG de bu isimle hayata başlayan bir marka ismi değil. 1958 yılındaki kore savaşından sonra kurulan Goldstar elektronik cihaz üretiminde yoğunlaşan bir şirketti.

GoldStar ile aynı kulvarda çalışan Lak-Hui ile birleşen GoldStar, Lucky GoldStar ismini aldı. Bugün ismini kısaltmaya yeltenen şirket LG ismiyle anılmayı tercih ediyor. 1995 yılından beri LG markası ve logosu resmi olarak kullanılıyor. Şirket eski bağlarından kopup LG'nin sadece LG anlamını taşıdığını vurguluyor.

  1. 21 Büyük Teknoloji Şirketinin İsimlerinin Hikayesi
  2. HTC, Spotify, Sony, Nintendo ve Amazon
  3. Google, Microsoft, Facebook, Mozilla ve Wikipedia
  4. ASUS, Lenovo, Hulu, Skype ve Twitter
  5. Yahoo! ve SEGA

YORUMLAR