21 Büyük Teknoloji Şirketinin İsimlerinin Hikayesi

Türk insanının birçok halka kıyasla öne çıkan özelliklerinden biri de isimlerinin bir anlam taşıması. Günümüzün şirketleri de çoğunlukla bu kurala sadık kalarak onları temsil eden veya kuruluşun arka planında yatan ilham noktasını temel alan isimler taşı

HTC, Spotify, Sony, Nintendo ve Amazon

HTC

Birçok insan HTC markasının High Tech Computer isminden geldiğini söyleyecektir, ancak arkada yatan başka bir büyük gerçek daha var. 1997 yılında kurulan şirketin isim babası ve anası H.T. Cho ve Cher Wang bugün yönetim kurulu içersinde yer alıyor.

Her ne kadar H.T. Cho'nun isminden feyz alınmış gibi görünse de şirket içersinde bir toplantıda HTC'nin C'si olarak anılan Cher Wang resmi olarak markanın ismini taşıyan bir değer olarak kabul görüyor.

Spotify

Spotify ismi gerçekten de ilgin bir hikayeye sahip. Kökeni İsveç'e dayanan şirketin ismi İsveç dilinde herhangi bir anlam taşımıyor ve Google Translate ısrarlı bir şekilde kelimenin İsveççe olduğunu iddia ediyor. Bunun aksine, kurucu üyelerden Daniel Ek ve Martin Lorentzon isim konusunda yapılan bir toplantıda teklif edilen bir ismi yanlış anlayıp Spotify olarak duymalarıyla tercih edilen marka adı olarak yer edinin Spotify kelimenin Google sonuçlarında belirmediğini keşfettiler.Bu sebeten ötürü domain bulmakta da sıkıntı yaşamadılar.

Şirketin popülaritesi arttıkça ismin arka planını tasarlama aşamasına da ihtiyaç duyuldu ve Spot ile Identify kelimelerinin bir karması olarak Spotify isimlerini seçtiklerini açıkladılar.

Sony

Sony isminin kökeni de Japonya'dan harekete geçen bir şirket için oldukça ilginç. Bir yandan latin harflerinin tercih edilmesi, öte yandan Latince ses anlamına gelen Sonus ve genç adam anlamına gelen İngilizce Sonny kelimelerinin bir harmanı olduğunu iddia eden marka ticari hayatına bu isimle başlamadı. 1946 yılında Tokyo Tsushin Kogyo K. K. (Tokyo Telekomünikasyon Mühendislik Şirketi) olarak kurulan ve kısaca Totsuko olarak anılan şirketin temel operasyonları araştırma yapmaya yönelikti.

1947 yılında "power megaphone" isimli ürünüyle dikkat çeken şirket 1950 yılında ilk teyp kayıt cihazı "Type-G" isimli ürününü piyasaya takdim etti. 1950 yılında isim değişikliğinde karar kılan şirket çoktan küresel hedeflere yönelmeye başlamıştı ve buna uygun bir isim taşımak istiyordu. TTK markasının başka bir kuruluşa ait olması yüzünden Sony ismini yaratan Japon şirket 5 yıl boyunca ürün üretmeden bu ismi taşımaya devam etti. 1955 yılında Sony logolu ürünler pazarlamaya başlayan şirket 1958 yılında Sony Corporation ismiyle daha resmi bir kimlik kazandı.

Nintendo

Nintendo'nun isminde yatan gizem buradaki birçok örnekten daha karmaşık olabilir. Anlamını çözmekte zorlanacağınız bir bulmacaya hazır olmakta yarar var. Yine de birçok insan için Japonca kelime anlamının tecüme edilmiş hali markanın anlamını taşıyor. Türkçe "Şansı kadere bırak" anlamını taşıyan Nintendo, video oyun dünyasının kurtarıcı olmadan çok öncelerine dayanan hikayesinde kart oyunlarıyla uğraşan şirketin ismi Hanafuda Oyun Kartlarına dayandırılabiliyor. 1889 yılında başlayan tarihlerinde "çiçek kartları" anlamını taşıyan Hanafuda ismiyle yol alan şirketin çıkaracağı daha hesaplı oyun kağıtlarını Tengu olarak isimlendirme planları varmış, Çünkü "Hana" kelime anlamı hem çiçek hem de burun olarak yorumlanabiliyormuş. Japon folklör karakteri olan Tengu, büyük burnuyla simgelenen bir karakter.

Nintendo'nun isim anlamı bu sebepten ötürü "Özgür Hanafuda Tapınağı" olabilir. İnsanlar kumar oynama isteklerini Osaka ve Kyoto şehirlerini ziyaret edip burunlarını ovuşturarak ifade ediyorlar.

Şirketi kuran ismin torununun torunu olan Hiroshi Yamauchi bile şirket isminin arkasında yatan gerçeği bilmiyor ama "şansı kadere bırakma" söyleminin güçlü bir ifade taşıdığını belirtiyor. 1933 yılında Yamauchi Nintendo şirketi olarak anılan yapı sonradan Nintendo Kart Oyunları olarak anılmaya başladı. Başka ürün ve hizmetler sağlanmaya başladığında şirket bugünki ismine kavuştu.

Amazon

Amazon'un ismi neredeyse Abra Cadabra sözündeki Cadabra olacaktı. Bezos, vermiş olduğu hizmetin hızıyla ve kolaylığıyla büyüleyici olmasını istiyordu. 1994 yılında Jeff Bezos bu ismi kullandı, ancak 1995 yılında işlemlerine başlayan sitenin ismi Amazon oldu. İsim için ilham kayağı dünyanın en büyük nehri Amazon oldu. Şirket kurucusu daha ilk günden büyük hedeflerle yola çıkmıştı. İsim değişikliğinin en büyük sebebi ise kelimeyi yanlış anlayacak olan insanların kadavra kelimesiyle bir alaka kurup hizmetten uzaklaşmaları.

Relentless.com olarak da çıkış yapmayı hedefleyen Bezos bu domain'i de elinde tutuyor ancak Amazon ile katedilen yol yine aynı isimle varlığını sürdürmeye devam ediyor.

  1. 21 Büyük Teknoloji Şirketinin İsimlerinin Hikayesi
  2. HTC, Spotify, Sony, Nintendo ve Amazon
  3. Google, Microsoft, Facebook, Mozilla ve Wikipedia
  4. ASUS, Lenovo, Hulu, Skype ve Twitter
  5. Yahoo! ve SEGA

YORUMLAR