21 Büyük Teknoloji Şirketinin İsimlerinin Hikayesi

Türk insanının birçok halka kıyasla öne çıkan özelliklerinden biri de isimlerinin bir anlam taşıması. Günümüzün şirketleri de çoğunlukla bu kurala sadık kalarak onları temsil eden veya kuruluşun arka planında yatan ilham noktasını temel alan isimler taşı

Google, Microsoft, Facebook, Mozilla ve Wikipedia

Google

Google'ın ismi Googol'un yanlış telafuzundan geliyor. Kelimenin anlamı 1 rakamını takip eden yüz tane 0'dan geliyor. Çünkü Sergey Brin ve Larry Page büyük bir veritabanı konusunda etkili bir isim tercihinde karar kılmışlardı. 1997 yılında bu ismi tescilleyen ikili 1998 yılında şirketlerini kurmuştu.

Microsoft

1997 yılında kurulan Microsoft şirketi mikroi işlemci (microprocessor) ve yazılım (software) isimlerini harmanladı. 1977 yılında Japonya'daki ilk ofislerini açan şirket burada ASCII Microsoft ismiyle anıldı. Sonraları Washington ile irtibata geçen bu kanat Microsoft Inc. ismi üzerinde bütünleşti.

Facebook

Filmi bile çevrilen şirketin isim tarihini bilmeyenlere özetle anlatmak gerekecek olursak, ABD'deki üniversitelerde oryantasyon eğitimi veren bazı üniversitelerde okulun popüler öğrencilerini fotoğraflarla anlatan kitapçıkların ismi Facebook. 2004 yılında thefacebook.com olarak hayata başlayan site 2005 yılında facebook.com ismini kullanıp yoluna devam etti.

Mozilla

1994 yılında Netscape çalışanlarının bazıları yeni bir internet tarayıcısı için isim arayışlarını sürdürürken güçlü ve yıkıcı bir isim olsun isteniyordu. Godzilla kadar etkileyici bir isim ararken Mozilla isminde karar kılan ekip Mosaic Browser isimli bir önceki projenin de ruhunu bu markanın içine kattılar.

Dave Titus, 1994 yılında orjinal Mozilla logosunu tasarlamıştı.

Wikipedia

Wikipedia isim olarak bu haline sonraki aşamalarda ulaştı. İlk olarak Nupedia ismiyle anılan yapı, ücretsiz cevrimiçi ansiklopedi hizmetiyle herkesin dikkatini çekmeyi başarmıştı. Jimmy Wales'in reklam şirketi Bomis'in bir yan ürünü olarak gelişen proje o dönemlerde senede sadece 12 makale yaratabilmişti. Daha hızlı ve etkileşimli bir yol arayan Jimmy Wales, Ward Cunningham'in tasarladığı WikiWikiWeb isimli projeyi örnek alarak kullanıcıların müdahale edebileceği bir altyapı hazırladı.

Wiki kelimesinin anlamı, Hawaii dilinde hızlı veya çabuk anlamına geliyor.

  1. 21 Büyük Teknoloji Şirketinin İsimlerinin Hikayesi
  2. HTC, Spotify, Sony, Nintendo ve Amazon
  3. Google, Microsoft, Facebook, Mozilla ve Wikipedia
  4. ASUS, Lenovo, Hulu, Skype ve Twitter
  5. Yahoo! ve SEGA

YORUMLAR