21 Büyük Teknoloji Şirketinin İsimlerinin Hikayesi

Türk insanının birçok halka kıyasla öne çıkan özelliklerinden biri de isimlerinin bir anlam taşıması. Günümüzün şirketleri de çoğunlukla bu kurala sadık kalarak onları temsil eden veya kuruluşun arka planında yatan ilham noktasını temel alan isimler taşı

ASUS, Lenovo, Hulu, Skype ve Twitter

ASUS

Bu ismin anlamını açıklamak oldukça kolay. Asustek, veya günümüzde anılan ismiyle ASUS, Acer şirketinde çalışan 4 kişilik bir ekip tarafından kuruldu. 1989 yılında kurulan şirketin ismi Pegasus isimli mitolojik kanatlı attan geliyor.

Şirketin kendi açıklamasına göre "güç, saflık ve maceracı bir ruh barındıran bu masalsı canlı yeni yükseklikleri keşfetmeyi hedefliyor".

Lenovo

Lenovo'yu kuran ekip isimlerini belirledikleri toplantıdan 1984 yılında ayrıldıklarında karar kılınan ortak markanın adı "Çin Bilim Bilgisayar Teknoloji Araştırma Enstitüsü Yeni Teknoloji Geliştirme Akademisi Şirketi" oldu.

Nihayetinde ingilizce bir isim arayan şirket Legend isminde karar aldı. yaklaşık 20 yıl boyunca bu ismi kullanan şirket 2003 yılında bilgisayar satışına Lenovo ismiyle girdi. Le & Novo kelimeleriyle latinceden beslenen markanın anlamı "yeni".

Hulu

Hulu'nun anlamını çözmek için Mandarince olan iki tercümesine göz atmak lazım. Şirketi kuran eski CEO Jason Kilar için bu iki isim de nokta atışı yapıyorlar. İlk anlamı kıymetli eşyaları barındıran nesne veya kişi olan hulu aynı zamanda da "süs kabağı" demek.

İkinci anlamı etkileşimli kaydetme olan Hulu, şirketin niyetini anlatan sembolleri taşıyan başka bir kelime olarak Jason Kilar'ın sevdiği bir kelime oldu.

Skype

Skype, sky (gökyüzü) ve P2P anlamlarını birleştiren bir marka ismi. Eski Skype çalışanı Andreas Sjölund'a göre ilk Skyper ismini alan şirket nihayetinde Skype ismini seçti.

Skyper isminin kullanıldığını öğrenen şirket, dilediği ismi kullanamayıp alternatif bir çözüm yolu bulmuş.

Twitter

Bu ismin arkasında yatan hikayeyi artık birçoğumuz biliyordur ama biz kasedi geri sarıp baştan anlatalım. İlk olarak Flickr'dan esinlenen şirket ismini twttr yapmıştı. FriendStalker gibi isim tavsiyelerinin dolaştığı bir ortamda nasıl oldu da twttr ismi seçildi diye soracak olursanız hikayeyi şöyle açıklayaylım:

Beyin fırtınaları sonucu twitch ismi konusunda çok gel-git yaşanmış. Sonra Twitter ismine kavuşan ekip ismindeki kuş cıvıltısı anlamının cuk oturduğunu düşünerek yol almışlar. Aynı anlamda devamı olmayan bilgilerin kısa porsyonları manasına gelen kelime tam da vermek istedikleri hizmeti özetliyordu.

  1. 21 Büyük Teknoloji Şirketinin İsimlerinin Hikayesi
  2. HTC, Spotify, Sony, Nintendo ve Amazon
  3. Google, Microsoft, Facebook, Mozilla ve Wikipedia
  4. ASUS, Lenovo, Hulu, Skype ve Twitter
  5. Yahoo! ve SEGA

YORUMLAR