3 Boyutlu Altyazı Nasıl Hazırlanır?

Sinema salonlarında ve yeni gelişmekte olan teknolojiler sayesinde evlerimizde bile severek izlediğimiz ve günden güne popüleritesi artmakta olan 3 boyutlu filmler gerçekten de izleyenlere büyük bir seyir keyfi sunmakta. Öyle ki 3D gözlükler ve kaliteli b

3 Boyutlu Altyazı Nasıl Hazırlanır?

Sinema salonlarında ve yeni gelişmekte olan teknolojiler sayesinde evlerimizde bile severek izlediğimiz ve günden güne popüleritesi artmakta olan 3 boyutlu filmler gerçekten de izleyenlere büyük bir seyir keyfi sunmakta. Öyle ki 3D gözlükler ve kaliteli bir ses sistemi sayesinde kendimizi o an izlemekte olduğumuz filmin içerisindeymişiz gibi hissediyor olmamız gerçekten de çok farklı ve özel bir his olarak içimizde yer ediyor.

Muhtelemen birçoğumuz ilk izlediğimiz 3 boyutlu film sonrasında hayretler içinde kalmış ve sinema çıkışında yeni tecrübe ettiğimiz 3 boyutlu film keyfini çevremizdeki herkese büyük bir heyecanla anlatmışızdır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle evlerimizde bulunan televizyonlarımıza kadar gelen 3 boyutlu filmler büyük küçük her kesimin ilgisini çekmektedir. Durum böyle olunca evimizin konforunda 3 boyutlu televizyonumuzun başına geçip, ayaklarımızı uzatıp film izlemenin keyfi paha biçilemez bir hal almaktadır.

Evimizin konforunda 3 boyutlu filmleri izlemek her ne kadar büyük bir keyif olsa da orijinal 3 boyutlu Blu-ray filmlerin fiyatları el yakıyor. Bu nedenle birçok internet kullanıcısı televizyonlarında izleyecekleri 3 boyutlu filmleri internet üzerindeki paylaşım sitelerinden indiriyorlar ama indirdikleri filmleri izleyebilmek için ihtiyaç duydukları Türkçe altyazıları indirip filmi izlemeye başladıklarında bir sorunla karşılaşıyorlar. SRT uzantılı altyazı dosyaları ile 3 boyutlu filmleri izlemek istediğiniz zaman altyazılar ekranda kaymaya neden oluyor veya yetersiz kalıyor. İşte bu gibi sorunlarla karşılaşan kullanıcılarımız için bu yazımızda 3 boyutlu altyazları nasıl hazırlayabileceklerini anlatmaya çalışacağım.

3 boyutlu altyazıları hazırlamak için ihtiyacımız olan şeylerden ilki izlemek istediğiniz filme ait SRT dosya uzantılı altyazı ve bu SRT dosya uzantılı altyazıyı 3 boyutlu filmimize uygun olarak dönüştürmemize olanak tanıyacak olan 3D-Subtitler adlı altyazı dönüştürme programı. 3D-Subtitler adlı programı Tamindir üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde indirerek işleme başlayabilirsiniz.

Programı indirip, rar dosyasından çıkardıktan sonra 3DSubtiler.exe dosyasına çift tıklayak programı açabilirsiniz. 3D-Subtitler'ı çalıştırdığınız zaman karşınıza programın ana ekranı çıkacak. Numaralandırdığımız bölümleri hep birlikte inceleyelim.

 1. .SRT uzantılı altyazı dosyasını seçin
 2. Yeni altyazı dosyasının çıktısını alacağınız klasörü seçin
 3. Jar dosyasını program klasörü içerisinden seçin
 4. Altyazı için kullanmak istediğiniz fontu seçin
 5. Altyazı fontunun büyüklüğünü seçiniz
 6. Altyazı için karakter kodlamasını seçin
 7. Altyazının 3D türünü seçin
 8. Altyazı Frame Rate değerini seçin
 9. Altyazı dilini seçin
 10. Değiştirmenize gerek yok
 11. Derinlik yoğunluk ayarı altyazının görüntülenmesi için önemlidir. (En iyisi -3 olarak kullanmaktır)
 12. Altyazı konumunu seçin
 13. Değiştirmenize gerek yok
 14. Değiştirmenize gerek yok
 15. Altyazı oynatacağınız filme göre formatı seçin
 16. Altyazı oynatacağınız filmin kalitesini seçin

Gerekli ayarları yaptıktan sonra sağ tarafta bulunan ön izleme bölümüne de bir göz atalım.

 1. Hazırladığınız altyazının nasıl görüneceğini kontrol edebilirsiniz.
 2. Altyazı dosyası içerisinde geçen tüm metinleri görüntüleyebilirsiniz.
 3. Altyazı içerisinde kaç kelime geçtiğini görebilirsiniz.
 4. Altyazıları önizleme olarak görüntülemeniz için 16:9 ve 21:9 ayarlarını kullanabilirsiniz.
 5. Altyazıları kontrol eder.
 6. SRT uzantılı altyazı dosyasını 3D altyazı dosyasına çevirme işlemini başlatır.

Convert butonuna bastıktan sonra altyazı dönüştürme işlemi başlayacaktır. İşlem bitinceye kadar bekleyiniz. İşlem bittikten sonra çıktı almak istediğiniz klasör içerisinde sizin için hazırlanan 3 boyutlu filminizi izleyebileceğiniz yeni altyazı dosyalarına ulaşabilirsiniz. Artık 3 boyutlu altyazılara sahip olduğunuza göre, filmlerinizi sorunsuzca izlemeye başlayabilirsiniz. Hepinize iyi seyirler dilerim.

Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum bölümlerimiz aracılığıyla bizlere ulaştırabilirsiniz.

YORUMLAR