4.5G Hızı Nasıl Test Edilir?

Ülkemizde 1 Nisan 2016 tarihi ile aktifleşen 4.5G standardına sahip mobil internet ağları bize daha yüksek hızda dosya indirme ve yükleme imkanı sunuyor. 

4.5G Hızı Nasıl Test Edilir?

Ülkemizde 1 Nisan 2016 tarihi ile aktifleşen 4.5G standardına sahip mobil internet ağları bize daha yüksek hızda dosya indirme ve yükleme imkanı sunuyor. Türkiye'deki GSM operatörleri 4.5G hatlarını hizmete açarken kulanıcılar ilk aşamada bu hatlara geçmekte sıkıntı yaşayabiliyorlar. Akıllı telefonunuzda 4.5G hatlara geçebilmek için öncelikle telefonunuzun 4.5G bağlantı türünü desteklemesi gerekiyor. Sornasında ise GSM operatörünüzden 4.5G uyumlu SIM kartınızı almanız ve telefonunuza takmanız gerekiyor. Akıllı telefonunuzun 4.5G uyumlu olup olmadığını ise bu yazımızdan öğrenebilirsiniz:

Telefonunuz ve SIM Kartınız 4.5G Uyumlu mu? Öğrenin!

4.5G Ayarlarını Yaparak Hızlı Bağlantınızı Aktifleştirin

Telefonunuz ve SIM kartınızın 4.5G ile uyumlu olduğuna emin olduktan sonra bu mobil bağlantı türünü aktifleştirmeniz gerekiyor. Bu iş için de küçük bir ayar yapmalısınız. Bu yazımızda 4.5G ayarlarını nasıl yapabileceğinizi anlatmıştık:

4.5G'ye Nasıl Geçilir

4.5G hattınızı aktifleştirdikten sonra sıra 4.5G hızı ölçmeye geliyor. 4.5G hız testi yapabilmek için pratik bir çözüme sahibiz.

4.5G Testi Nasıl Yapılır

4.5G hızını ölçebilmek için Speedtest adlı bir hayli pratik bir kullanıma sahip olan bir uygulamadan faydalanacağız. İlk olarak bu uygulamayı Android, iOS veya Windows Phone mobil cihazınıza bu bağlantıları kullanarak indirin, uygulama tamamen ücretsiz:

Speedtest uygulamasını indirip yükledikten sonra telefonunuzda açık olan uygulamaları, sosyal medya servislerini ve internet bağlantınızı kullanabilecek herhangi bir servisi kapatın. Sonrasında Speedtest uygulamasını çalıştırın ve uygulama ana penceresindeki "Begin Test" tuşuna dokunun:

Uygulanan test kısa bir süre boyunca devam edecektir. Testin tamamlanmasını bekleyin. Test bitince mobil internet ağınızın hızı size şu şekilde raporlanacak:

Yorum bölümümüzde test sonuçlarınızı bizimle paylaşabilir ve 4.5G hızlarınızı karşılaştırabilirsiniz.

YORUMLAR