5G Teknolojisi Neler Getirecek? 5G Uyumlu (Destekleyen) Akıllı Telefonlar Hangileri?

5G teknolojisi neler getirecek? 5G destekleyecek, 5G uyumlu ilk Android akıllı telefonları listeledik.

"5G nedir?" , "5G teknolojisi neler getirecek?" , "5G’ye ne zaman geçilecek?" , "5G uyumlu telefonlar ne zaman gelecek?" sorularını sorarken Qualcomm, Miami’de düzenlediği Snapdragon Teknoloji Zirvesi’nde 2019 akıllı telefonlara güç verecek olan yeni mobil platform Snapdragon 855’i tanıttı. 7nm üretim sürecinden geçen, yapay zeka dahil pek çok iyileştirme-geliştirme içeren yeni mobil işlemci Qualcomm Snapdragon 855, 5G teknolojisini de beraberinde getiriyor. Peki, 5G uyumlu akıllı telefonları ilk hangi üreticilerden göreceğiz?

2019’da duyurulacak birçok amiral gemisi akıllı telefonda 5G bağlantı desteğini göreceğiz. Samsung Galaxy S10, Huawei P30, OnePlus 7, 5G destekleyen telefonlardan sadece birkaçı olacak. Bu blog galeride 5G uyumlu olacağı tahmin edilen akıllı telefonları listeledik.

5G Destekleyen (Uyumlu) İlk Android Akıllı Telefonlar:

  • Samsung Galaxy S10

Samsung’un Şubat ayında düzenlenecek Mobil Dünya Kongresi 2019’da tanıtacağını beklediğimiz Galaxy S10, yüksek ihtimal 5G destekleyecek. Çünkü Samsung’dan Qualcomm Snapdragon Summit’te henüz prototip aşamasında olan bir 5G cihaz gördük. Netflix’den 4K film oynatırken bir yandan da 4K TV’ye görüntü aktarma sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi. Prototip cihazın yanı sıra Qualcomm’un Güney Koreli şirketle stratejik iş birliği yaptığı biliniyor. İnanılmaz indirme ve yükleme hızları sunacak olan Samsung Galaxy S10 ile PS Now gibi streaming servisleri üzerinden AAA kalitesinde oyunları akıcı bir şekilde oynamak, yüksek kalitede 4K filmleri yine akıcı şekilde izlemek mümkün olacak. Tabii ki; mobil internet paketlerinin fiyatlarının verilerin hizmetle doğru orantılı olmadığı ülkemizde çok bir anlam ifade etmeyecek.

  • Huawei P30 / Mate 30

Huawei’nin P30 veya Mate 30 modelinde 5G desteğini göreceğiz. Kıdemli Huawei yöneticisinden P30’da olmasa da Eylül'de tanıtılacak Mate serilerinde 5G teknolojisinin destekleneceği sözünü aldık. Ayrıca Huawei patronu Richard Yu, Huawei’in 5G telefonlarının katlanabilir olacağını da onayladı. Yalnız belli bir zaman paylaşmadı; muhtemelen 2019 sonuna gelmeden 5G’li katlanabilir telefonlarla da tanışırız.

  • OnePlus 7 / 7T

Ülkemizde resmi olarak satışta olmamasına karşın ilgi gören akıllı telefonlardan OnePlus da 5G’yi ilk kullanan markalardan biri olacak. Yüksek ihtimal OnePlus 7 veya OnePlus 7T modelinde 5G desteğini göreceğiz. OnePlus’ın telefonlarını Mayıs ve Temmuz aylarında yenilediğini biliyoruz. Bir sürpriz olmazsa (Qualcomm etkinliğinde Snapdragon 855’li ilk telefon olacağı müjdesi verilmişti) OnePlus’ın 5G cihazları Samsung, Sony, Huawei gibi büyük isimlerden sonra gelecek. Öte yandan OnePlus’ın önümüzdeki sene 5G’yi telefonlara getirmek için Amerikalı operatörlerle çalışma içerisinde olduğunu biliyoruz.

  • Xiaomi Mi Mix 3

Akıllı telefon fiyatlarının uçtuğu ülkemizde fiyat performans telefonlar çıkarmasıyla dikkat çeken Xiaomi’nin 2019 ilk çeyreğinde tanıtmasını beklediğimiz Mi Mix 3 modeli, 5G desteğiyle gelebilir. Uygun fiyata 5G’li akıllı telefon isteyen kullanıcıların ilgi göstereceği modellerden biri olacak olan Xiaomi Mi Mix 3’ün 6.39 inç OLED ekran (%93.4 ekran gövde oranı), 10GB RAM, 256GB depolama, çift arka kamera sistemi (24MP+24MP) geleceği tahmin ediliyor.

  • Sony Xperia XZ4

Cihazlarında senelerdir aynı tasarım dilini kullanmasıyla eleştirilen, yazılım güncellemelerini hızlı sunmasıyla kullanıcıları tutan Sony, 2019’da çıkaracağı Xperia XZ4 modeliyle her şeyi değiştirmeyi planlıyor. Şirketin 2019 telefonlarında 5G’yi göreceğimiz kesin. Hatta Şubat 2019 sonu gibi tanıtılacak olan Samsung Galaxy S10 modelinden önce 5G’li bir Sony telefon görebiliriz.

5G'li iPhone'lar 2020'den Önce Gelmeyecek

5G uyumlu Android telefonlar elbette bunlarla sınırlı değil. Motorola, Oppo, Honor gibi günden güne büyüyen isimlerin de 5G hazır akıllı telefonlarını 2019 yılında göreceğiz.

Peki, Apple tarafında durum nedir? Cupertinolu teknoloji devinin iPhone XS, XS Max ve XR satışları iyi gitmiyor. Yüksek fiyatlandırmaya rağmen en yeni teknolojiyi vermemesiyle eleştirilen Apple’ın 2019 Eylül’de tanıtacağı iPhone’larında 5G modemin olmayacağı, 2020’ye kadar 5G’li iPhone göremeyeceğimiz kesinleşti gibi. Qualcomm yerine Intel’in 5G modemlerini kullanacağı da söylentiler arasında. Görünen o ki; 2019’da da daha çok Android telefonları konuşacağız.

5G ile Neler Getirecek?

Qualcomm Snapdragon X50 5G Modem ile Bağlantı

YORUMLAR