A'dan Z'ye En Popüler Ücretsiz Mobil Uygulamalar

A'dan Z'ye en popüler ücretsiz mobil uygulamaları sizin için bir araya getirdik ve kısaca değerlendirdik.

A'dan Z'ye En Popüler Ücretsiz Mobil Uygulamalar

Mobil cihaz kullanıcılarının zaman zaman cihazlarına yeni uygulamalar eklemek istedikleri ve böylece cihazlarının yeteneklerini arttırmaktan tutun da bakımını yapmaya kadar pek çok konuda yenilikler aradıkları bir gerçek. Fakat varolan binlerce uygulama arasından seçim yapmak o kadar zor ki bazen yapılan uzun süreli incelemeler bile bu konuda kullanıcılar için yetersiz kalabiliyorlar.

Bu nedenle sizin için A'dan Z'ye kullanabileceğiniz mobil uygulamaları sıralamaya karar verdik. Böylece Android ve iOS telefon ve tabletlerinizde faydalanabileceğiniz popüler ve ücretsiz uygulamalara kolayca göz gezdirmeniz, beğendiklerinizi indirmeniz de mümkün hale gelecektir.

Lafı çok fazla uzatmadan uygulamalarımıza alfabede yer alan ilk harflerine göre hemen başlayalım. Tahmin edebileceğiniz gibi A ile başlıyoruz.

Ask.fm

Ask.fm uygulaması en popüler soru cevap servislerinden bir tanesi olan Ask.fm için hazırlanmış bir mobil uygulama. Böylelikle web arayüzüyle uğraşmadan profilinize dair işlemleri gerçekleştirebiliyor, sorular sorabiliyor ve gelen sorulara cevaplar yazabiliyorsunuz. Ask.fm'in müdavimiyseniz her zaman yanınızda olması gerekenlerden birisi.

Bubble Witch Saga 2

Bubble Witch Saga 2, ilk oyunun kaldığı yerden oldukça heyecanlı bir şekilde devam ediyor ve vakit öldürmelik oyunlar arayanların göz atmaları gerekenler arasında diyebilirim. Zira oyunu evde, işte, okulda, toplu taşımada ve aklınıza gelen her yerde hemen oynamaya başlayabiliyorsunuz. Tabii ki balon patlatma oyunlarının bağımlılık yapıcı yapısını da içerisinde barındırdığına hiç şüphe yok.

Clean Master

Clean Master şimdilik sadece Android cihazlar için mevcut ve maalesef iOS kullanıcıları uygulamadan faydalanamıyorlar. Lakin Android sahipleri uygulamayı kullanarak mobil cihazlarında aktif olan uygulamaları sonlandırabiliyor, geçmiş verilerini temizleyebiliyor, uygulamaları kaldırabiliyorlar. Tüm bu işlemler hem daha fazla depolama alanı elde etmek, hem daha uzun giden bir pile sahip olmak hem de gizliliğinizi korumak için kullanılabiliyorlar. Denemeden geçmeyin derim.

Duolingo

Duolingo uygulaması kendi kendine yabancı dil öğrenmek isteyenlerin kullanabilecekleri en düzgün uygulamalar arasında. İspanyolca, Fransızca, Almanca, Portekizce, İtalyanca ve İngilizce dilleri konusunda destek veren uygulama, kelime öğrenme, gramer, deyimler, günlük kullanımlar gibi neredeyse tüm konularda gerekli öğrenme ve alıştırma materyallerini sunabiliyor. Daha eğlenceli ve sesli pratik imkanına da olanak tanıyan bir dil öğrenme uygulaması arıyorsanız gözden kaçırmayın.

Eye Color Studio

Göz rengini değiştirmek son zamanlarda kullanıcıların en çok gerçekleştirmek istedikleri fotoğraf modifikasyonları arasında yer alıyor. Dolayısıyla bu konuda yüzlerce seçenek sunan Eye Color Studio uygulamasının ne kadar önemli bir hale geldiğini siz de tahmin edebilirsiniz. Uygulama hem kırmızı göz sorunlarını ortadan kaldırmak hem de daha fantastik göz rengi seçimleri yapabilmek için gerekli tüm araçları barındırıyor.

Facebook Messenger

Mobil cihazlarımızda kullanabileceğimiz pek çok sohbet uygulaması mevcut ama Facebook Messenger bunlar arasından yüksek sosyal medya entegrasyonu ile öne çıkıyor. Facebook tarafından üretilmesi sebebiyle çok yüksek Facebook uyumluluğuna sahip olan uygulama, böylece dostlarınızla her an her yerden sohbet edebilmenizi sağlıyor. Pek çok konuda WhatsApp gibi uygulamalardan geri kalmadığını da unutmamak gerek.

Google Earth

Google'ın navigasyon için kullanılan Maps uygulamasına pek çok kullanıcı sahip ancak maalesef Google Earth uygulamasından haberdar olmayan çok sayıda kullanıcı var ve dünyanın her yanını anında gezmenizi sağlayan uygulama bu nedenle göz atmadan geçmemeniz gerekenler arasında. Gerçek bir dünya görünümü üzerinde istediğiniz noktayı keşfedebileceğiniz uygulama, bulduğunuz konumlarla ilgili gerekli bilgileri ve kullanıcı yorumlarını da barındırıyor.

Hangouts

Hangouts uygulaması geçmişte Google Talk olarak adlandırılan Google sohbet sisteminin yerini aldı ve hem web entegrasyonu hem de mobil uygulaması ile dikkat çekiyor. Google Kişiler listenizde bulunan tüm kişilerle sohbet edebilmenizi ve görüntülü çağrılar yapabilmenizi sağlayan uygulama, temiz arayüzü ve hızlı çalışan yapısıyla da sohbet etmek isteyen kullanıcıların beğenisini kazanacaktır.

Instagram

Instagram'ı şimdiye dek zaten duymuşsunuzdur ancak bazı kullanıcılar uygulamanın popülerliği nedeniyle biraz uzak durmayı tercih ediyorlar. Lakin Instagram'da illa ki binlerce fotoğraf paylaşmak yahut beğeni peşinde koşmak zorunda değilsiniz. Fotoğraf filtreleri, efektler ve düzenli bir fotoğraf arşivi tutmak için ideal bir uygulama olduğunu da unutmamak gerek.

Jelly

Jelly uygulaması, bilgi aradığınız herhangi bir konuda çözüme ulaşamadıysanız kullanabileceğiniz ücretsiz uygulamalar arasında yer alıyor. Dünya çapında kullanıcılara sahip olan uygulama, resimler çekerek, harita konumları paylaşarak veya yazı yazarak aklınızdaki soruları aktarmanızı sağlıyor ve sorunuz hakkında fikri olan diğer kullanıcılar size cevap yazmaya başlıyorlar. Eğer gerçek kişilerden gerçek sorunlara çözümler arıyorsanız Jelly doğru tercih olacaktır.

Kaave Falı

Kahve fallarınızı hiç zahmete girmeden direkt olarak mobil cihazlarınızı kullanarak öğrenmek isterseniz kullanabileceğiniz Kaave Falı uygulaması, hem ücretli hem de ücretsiz seçenekler sunuyor. Genel falların ücretsiz olmasının yanında aşk hayatı, iş hayatı gibi özel konulara dair fallar da baktırabiliyorsunuz ancak bu fallar ücretli olarak sunuluyorlar. Gene de kahve fincanınızı çektikten sonra sonuçlar en kısa zamanda geldiği için kahve fallarına tutkun olanlar her an yanlarında bulundurmalılar.

LinkedIn

LinkedIn profesyonellerin sosyal ağı olarak tanımlanıyor ve böylece kariyer yapmak isteyenlerin hem gerekli şirketlere, hem gerekli kişilere hem de topluluklara ulaşmalarına imkan tanıyor. Bilhassa iş dünyası için hazırlandığından dolayı sektörünüzdeki yetkili kişilerle kontak kurma imkanı ve kendi şirketinizi de tanıtma olanakları LinkedIn'in en dikkat çeken yanları arasında yer alıyor.

MomentCam

MomentCam uygulaması kendi yüz fotoğrafınızı bir çizim haline getirerek onu eğlenceli karikatürler üzerine yerleştirmenize izin veren keyifli uygulamalardan bir tanesi diyebilirim. Hazır olarak gelen şablonlar içerisine kendi yüzünüzü oturttuktan sonra bunu arkadaşlarınızla sosyal ağlar üzerinden paylaşabildiğiniz için oldukça eğlenceli anların ortaya çıktığı bir gerçek. Çizgifilm benzeri grafik ve resimlerden hoşlanıyorsanız kendinizi neden bunlardan bir tanesine dönüştürmeyesiniz ki?

N11.com

N11 bir süre önce ülkemiz piyasasına giriş yaptı ve online ticarette kısa sürede hatırı sayılır bir pazar payına ulaştı. N11.com üzerinde bulunan ürünlere ulaşmak, incelemek, satın almak veya satıcısına ulaşmak için kullanabileceğiniz bu resmi uygulama, ihtiyaç duyabileceğiniz tüm seçenekleri barındırıyor. Mobil cihazlarınız için çevrimiçi alım satım işlemlerinde yardımcınız olacaktır.

Okey

Aslında Okey uygulamasının bir açıklamaya bile ihtiyaç duyduğundan emin değilim. Adından da anlayabileceğiniz gibi oyun ülkemizde çok popüler olan Okey oyununu sizlere sunuyor ancak diğer uygulamalar gibi online olmadığı için internet bağlantınız olmasa da yapay zekaya karşı Okey mücadelenizi sürdürebiliyorsunuz.

Pou

Uzun yıllar önce sanal bebek akımının ne kadar popüler olduğunu hatırlıyorsunuzdur. Tamagotchi olarak da adlandırılan sanal bebekler artık mobil cihazlarımıza da girmeye başladılar ve Pou bunlardan bir tanesi. Bir bit olan Pou ile oynarken ona en iyi şekilde bakmanız gerekiyor ve böylece mutlu olmasını sağlayabiliyorsunuz. Pou'nun sempatik davranışlarının onu sevmeniz için yeterli olacağı kesin.

Retrica

Retrica, fotoğraflarına filtreler eklemek, onları efektlendirmek, kolajlar hazırlamak, kenarlıklar eklemek ve sosyal ağlardan fotoğraf paylaşımları yapmak isteyenlerin gözdesi olan bir uygulama. Hem fotoğraf düzenleme hem de çekme desteği sunan Retrica sayesinde zamanlanmış selfie çekimleri de gerçekleştirebiliyorsunuz.

Snapchat

Arkadaşlarınıza gönderdiğiniz mesaj, video ve resimlerin bir süre sonra ortadan kalkarak erişilemez olmasını istiyorsanız Snapchat sizin için doğru tercih. Uygulama ile gönderdiğiniz bilgiler, belirlediğiniz süre sonunda hem sizin cihazınızdan, hem karşı tarafın cihazından siliniyor ve böylece bir daha erişilemez hale geliyorlar. Sohbetleriniz ve resimlerinizin başkaları tarafından suistimal edilmesinden korkuyorsanız Snapchat iyi bir alternatif olacaktır.

Tinder

Tinder uygulaması son zamanların en çok tercih edilen arkadaşlık uygulamaları arasında. Uygulamayı kullanarak karşınıza çıkan Tinder kullanıcılarının resimlerine göz atabiliyor ve o kişiyi beğenip beğenmediğinizi resmi sağa veya sola göndererek belli edebiliyorsunuz. Karşıdaki kişi de sizi beğenecek olursa eşleşme gerçekleşiyor ve böylece hemen sohbete başlayabiliyorsunuz.

Ultimate Freekick

Ultimate Freekick oyunu, spor oyunlarını sevenlerin deneyebilecekleri bir serbest vuruş çekme oyunu olarak hazırlanmış ve hem kaliteli görselleri hem de oldukça güzel dinamikleri sayesinde oyuncuların ilgisini çekecektir. Oyundaki karakterimizi kullanarak başarılı bir şekilde serbest vuruşlar yapmaya çalışıyor, şutumuza göre puanlar alabiliyoruz.

Vine

Vine uygulamasıyla 6 saniyeye kadar çektiğiniz videoları paylaşmak ve böylece en kısa zamanda en çok şeyi nasıl anlatabileceğinizi denemek mümkün. Uygulama dünya çapında hem komik videolar paylaşmak hem de akla gelebilecek her konuda bilgiler vermek, hatta haber sunmak için bile kullanılıyor. Vakit sınırının olması ilk başta negatif bir yanı gibi görünse de uygulamayı kullanınca bazen bu kadar vaktin uzun kaldığını bile farkedeceksiniz.

Yandex.Navigasyon

Yandex ülkemize giriş yaptığından beri oldukça güzel hizmetlere el attı ve bunlardan bir tanesi de şirketin oluşturduğu haritaları kullanan Yandex.Navigasyon. Arabanızla veya yayan olarak bir konumu aradığınızda Yandex.Navigasyon'dan faydalanarak hedef noktasına olan yol tarifini anında alabiliyor ve bir yandan da bazı şehirlerde trafik durumu hakkında da bilgiler alabiliyorsunuz. Sık sık yolunu kaybeden kullanıcıların oldukça beğeneceklerine inanıyorum.

Zenmate

Zenmate uygulaması ülkemizdeki internet engelleri ve kısıtlamalarına karşı kullanılabilecek en etkili mobil VPN çözümlerinden bir tanesi. Engelleri aşmanın yanında kişisel gizliliğinizi korumak ve verilerinizin şifrelenmesini sağlamak için de kullanabileceğiniz Zenmate, sunduğu farklı ülke seçenekleriyle dilediğiniz konumdan internete giriyor gibi görünmenizi de sağlayabiliyor.

WhatsApp

WhatsApp'ı hala kullanmayanlar varsa ki aslında pek sanmıyorum, uygulamayı mobil cihazlarına indirmekten çekinmemeliler. Neredeyse herkesin iletişim ve sohbet amaçlı olarak sahip olduğu uygulama, son versiyonunda karşı tarafın mesajınızı okuyup okumadığını da size gösteriyor ve böylece cevap beklemenizin gerekli olup olmadığını anlayabiliyorsunuz. WhatsApp için bence fazla söze gerek yok.

Xim

Xim uygulaması Microsoft tarafından hazırlanmış ve yayınlanmış bir fotoğraf paylaşma uygulaması. Uygulamayı kullanarak elinizde bulunan fotoğrafları hemen dostlarınızla paylaşabiliyorsunuz ancak bu paylaşım işlemi için onların Xim'e sahip olması bile gerekmiyor. Direkt olarak web tarayıcılardan paylaşılan fotoğraflara bakmak mümkün ve böylece dostlar arasında fotoğraf paylaşımları daha da kolay hale gelecektir. Uygulamanın iOS sürümü maalesef Türkiye'de henüz aktif değil.

QR Code Reader

QR Code Reader uygulaması, adından da fark edebileceğiniz gibi QR kodları okutarak onlardan bilgiler elde edebileceğiniz ücretsiz bir uygulama. Mobil cihazınızın kamerasını kullanarak barkodu okuttuğunuzda barkodda yer alan bilgilerin türüne göre çeşitli işlemler gerçekleştirilebiliyor. Örneğin içerisinde bir web adresi varsa direkt olarak o adrese geçiş yapabiliyor veya kişi bilgileri varsa bu bilgileri rehberinize ekleyebiliyorsunuz.

YORUMLAR