Adobe Creative Cloud: Adobe Uygulamalarına Çevrimiçi Ortamdan Ulaşın

Adobe, Creative Suite (CS) programlarını, çevrimiçi tasarım servislerini ve Adobe Touch Apps uygulamalarını Creative Cloud ismini verdiği tek bir ortamda birleştirdi.

Adobe Creative Cloud: Adobe Uygulamalarına Çevrimiçi Ortamdan Ulaşın

Adobe Creative Cloud'da dosyalarınızı depolamak için 2 GB'lık ücretsiz alan sunuluyor. Ücretli üyelik modellerinde bu alan 20 GB'a yükseliyor. Çevrimiçi depolama sayesinde tasarımlara hem masaüstü bilgisayarlardan hem de mobil cihazlardan ulaşılabiliyor. Zaten Adobe Touch Apps ismi verilen tablet uygulamalarının hepsi CS yazılımlarıyla entegre çalışabiliyor. Bu özellikler tasarımcılara özgürlük sağlıyor. Örneğin Adobe Photoshop, InDesign ve Illustrator programlarında hazırlanan tasarımların sunumu için geliştirilen Adobe Debut hem tasarımların en iyi şekilde görüntülenmesini hem de üzerlerinde ortak çalışma yapılabilmesini sağlıyor.

Gelelim sadece Adobe Creative Cloud kullanıcılarının sahip olacağı ayrıcalıklara. Öncelikle servisle beraber Adobe'un en yeni teknolojileri destekleyen ve programlama bilgisi gerektirmeyen web tasarım aracı Adobe Muse da yayınlandı. CS6'nın bir parçası olmayan Adobe Muse'dan sadece Creative Cloud kullanıcıları yararlanabiliyor. HTML animasyon tasarımları için kullanılabilen Adobe Edge, servisin diğer bir sürprizi. Ücretsiz web barındırma hizmeti, web fontları, sosyal ağ araçları ve sadece servis kullanıcılarının erişebileceği özel CS güncellemeleri de kullanıcı sayısını artırabilecek detaylardan.

Adobe önemli bir atılım yaparak oldukça pahalı olan CS6 yazılımlarına ve yeni nesil uygulamalarına daha uygun bir bütçeyle sahip olma şansı tanıyor. İlk bakışta pek çok kişiye cazip gelmeyen servisin kendine has bazı özellikleri Adobe kullanıcılarının "hayır" diyemeyeceği türden. Adobe Creative Cloud'ın ne kadar yaygınlaşacağını önümüzdeki günler gösterecek.

Adobe Creative Cloud içerisinde bulunan Creative Suite programları:

Adobe Creative Cloud içerisinde bulunan tablet uygulamaları:

YORUMLAR