Adobe, Mobil Cihazlara Yönelik Flash Player Desteğine Son Verdi

Adobe, mobil cihazlara yönelik flash player desteğine son verdi

Adobe, Mobil Cihazlara Yönelik Flash Player Desteğine Son Verdi

Adobe, resmî blogu üzerinden yaptığı açıklamaya göre mobil cihazlar için Adobe Flash Player desteğini sona erdirdi. Alınan bu kararla birlikte şirket, Flash Player ürününün mobil cihazlar üzerindeki kullanımına yönelik daha fazla geliştirme çalışması yapmayacak.

Mobil dünyanın iki büyük devinden biri olan Android, Adobe Flash Player özelliğine sahip olmasıyla öne çıkarken, diğer büyük dev olan Apple ısrarla mobil dünyasında Adobe Flash Player'ı görmemezlikten gelmişti. Hatta Steve Jobs, bizzat kaleme aldığı bir yazıda, Adobe Flash Player’ın mobil dünyada bir geleceğinin olmadığını açıkça ifade etmişti. Görünen o ki artık Adobe yöneticileri de Steve Jobs ile hemfikir.

Adobe tarafından yapılan açıklamaya biraz dikkatlice baktığımızda, şirketin Flash Player ürününden istediği performansı mobil üzerinde bir türlü alamamasının ve bununla birlikte HTML5 teknolojisinin kısa sürede sahiplenilmesinin söz konusu sonucun ortaya çıkmasınadaki başlıca nedenler görüyoruz.. Apple, Android ve BlackBerry RIM gibi mobil dünyanın yapı taşlarını oluşturan şirketlerin HTML5 üzerine daha çok yoğunlaşacaklarına dair işaretleri göz ardı edemeyen ve diğer büyük oyuncuların çıkardıkları uygulamalarda bu teknolojiyi kullanmalarından dolayı bir yol ayrımı ile karşılaşan Adobe, tercihinin Adobe AIR ile desteklenecek HTML5 seçeneğinden yana kullandı.

Flash Player 11.1 sürümünün geliştirilmiş son Adobe Flash Player sürümü olduğu belirtilirken, adı geçen sürümün herhangi bir mobil cihazda sorunlu çalışması halinde de Adobe tarafından bir iyileştirme ya da sorun çözme işlemi gerçekleşmeyeceği ifade ediliyor. Kısacası Adobe, mobil dünyadaki tüm dikkatini HTML5 ve Adobe AIR üzerine yoğunlaşmak için kullanacak.

Android’i Apple’ın mobil ürünlerinden ayıran en büyük özelliklerden biri olan Flash Player desteğinin artık son bulması ile yaşanacak olası değişimleri şimdiden merak ediyoruz. Konunun merkezindeki şirket olan Adobe cephesinde ise bu gelişmenin olumsuz etkileri yaşanmaya başladı bile. Zira şirketin blogunda bu haberin yer almasından kısa bir süre hisse değerlerinde %8’lik bir düşüş meydana geldi.

YORUMLAR