Akıllara Durgunluk Veren En İyi 10 PC İstasyonu Tasarımı

PC Magazine dergisi en iyi 10 PC kurulum düzenini seçti, ortaya ilginç tasarımlar saçıldı.

Akıllara Durgunluk Veren En İyi 10 PC İstasyonu Tasarımı

Bir PC kurmak bazen bir sanat eseri yaratmak kadar ihtimam gerektirebiliyor. Uzun yıllar kurduğunuz konfigürasyonun zamanla size görünüş olarak sıkıntı vermemesini isteseydiniz ne yapardınız? PC’nizi farklı bir biçimde zevk ve karakterinizi yansıtacak şekilde tasarlayabilmek herkesin harcı değil. Bunun için zaman ve yatırım gerekli. Ancak bu şansa sahip olan 10 farklı PC sahibi bakın buna nasıl çözüm bulmuşlar. İşte PC Magazin'in seçtiği en iyi 10 PC istasyonu.

1-Geleneksel duvar "kontrol panosu" ile havadar bir görüntüsü olan bu tasarımın anakart, ekran kartı, RAM ve HDD gibi bileşenleri bir kasa tarafından korunmuyor. Evet, son derece toz çekebilecek bir konumdalar. Ancak ısınma sorunu da olmayacağı kesin sanki. Sistem zaten suyla soğutuluyor. Bunun yanı sıra sahibinin "yarışçı" bir karaktere sahip olduğu da açıkça görülebiliyor. Direksiyonun sağda duruyor olması da İngiliz sürüş kurallara ait bir ülkeyi işaret ediyor.

2-PC  "modlamak" kabloları düzenli hale getirmek anlamına geliyor. Burada gördüğümüz örnek 2014 yılının en iyi "modlanmış" kasası olarak listeye girmiş. Bu düzeni gerçekten bir PC kasası içerisinde görmek mucize gibi.

3-Klasik bir çalışma masasından vazgeçemeyen, antika meraklısı bir PC tutkununun çalışma istasyonunun başka türlü olması da beklenemezdi. Masanın üzerindeki camlı bölüm hem ışık hem de görüntü olarak klasik mobilya ve teknoloji birlikteliğini başka bir noktaya taşımış. Etraftaki antika aksesuarlara da dikkat.

4-Yine bir masa – teknoloji birlikteliği söz konusu. Burada kullanılan PC’nin hava soğutma kanallarının büyüklüğü içindeki canavarın ne olduğu hakkında bir fikir verebiliyor insana. Buna bir masaüstü mü, yoksa masaaltı mı demeliyiz?

5-İnsanın keyfine, rahatına düşkün olması radikal tasarımlar yapmasına sebep olabiliyor. Çok kullanışlı gibi görünmese de hareketli parçalardan oluşuyor olması bu tasarımı biraz kabul edilebilir kılabiliyor.

6-Bu tür tasarımlara çok rastlıyoruz. Transformers klişesine uygun olan bu kasa belli ki pek çok yerinden açılıp kapanabiliyor. "Ben olsam listeye almazdım" dediğinizi duyar gibiyim. Ama yine de tamamen el yapımı bir kasa olduğunu söylersem belki fikriniz değişebilir.

7-Monitörlerin bir ters bir düz olarak son derece ergonomik olarak kullanıldığı bu düzen, minimal bir alanda en iyi PC kurulumu olarak listeye girmiş. Fazlasıyla ışıltılı ve yanar, döner yekpare cam kasa daimi temizlik ve bakım isteyecekmiş gibi duruyor. Parmak izinden geçilmez yoksa.

8-Retro-kasa dendiğinde akla gelebilecek en iyi tasarımlardan biri. Özellikle kasanın sol tarafında bulunan ve monokrom ekran görüntüsü verilmiş kısım son derece havalı olmuş. Üzerindeki küçük monitör kasa içi değerleri gösterebiliyor. Fan hızı, sıcaklık, voltaj değerleri buradan takip edilebiliyor. Yanlarda ki göstergelerin de işlevsel olduğunu hatırlatayım. Fallout severlere özel.

9-Bu düzenin sahibi, küçük bir NASA inşa etmek istemiş olmalı. 7 farklı konum ve boyutta yerleştirilmiş monitörleri kontrol edebiliyor olmak ayrı bir beceri gerektiriyor. Kasanın duvarda olması bu keşmekeş içinde erişimi kolaylaştırmış. Ancak tüm yerleşimin son derece kaotik olduğu da kesin. Bu da kuruluma ayrı bir çekicilik katıyor.

10-"Neden banyodayız?" diye sormak gerek tasarımcıya. Dar alanda bu kadar cihazı sığdırabiliyor olmak bir tarafa, bu düzeneğin neden banyoda olduğunu anlamak oldukça zor.

 

PC Satışlarında Düşüş Yaşanıyor, PC'yi Terk mi Ediyoruz?

GTA 5 PC Hileleri Yayınlandı

PC Pazarında Durgunluğun Tek Suçlusu Windows XP

YORUMLAR