Akıllı Teknolojiler ve Stresli Çocuklar

Akıllı cihazlar çağına doğan çocukların psikolojilerinde yaşanması muhtemel bozukluklar ürkütüyor.

Akıllı Teknolojiler ve Stresli Çocuklar

Akıllı telefonların sosyal yaşam, hayat standartları, kişisel gelişim ve bireyler ve toplumlar üzerine yaptığı etkiler her sene güncellenerek araştırılmaya devam ediliyor. Çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar ise oldukça düşündürücü görünüyor.

Aramızda cep telefonlarından, tabletlerden ve dizüstü bilgisayarlardan önceki dönemi hatırlamayan bireyler var. Biz onlara çocuklar diyoruz. Özellikle 2005 yılı sonrası doğan neslin hazır teknolojiyi yakalamış olması onları nasıl etkiliyor dersiniz? Bu durumla ilgili pek çok araştırma var. Biz derlediklerimizi sizlerle paylaşalım istedik. 

Araştırmalar çok aydınlık sonuçlara götürmüyor bizi, onu ilk olarak söylemekte fayda var. Bu araştırmaların negatif etkileri maalesef pozitif yanlarından daha fazla.

Kıskançlık

Çocuklar ekonomik statünün ne demek olduğunu kavrayamazlar. Bir şeyi satın alamıyor olmanın ne manaya geldiğini anlamalarını bekleyemeyiz. Onun için ne kadar açık ve net anlatsak da sonunda ‘Peki, ama neden?’ sorusu ile karşılaşmak kaçınılmaz bir durum. Sosyal çevreleri farklı sınıflardan olan çocuklar birbirlerinin sahip olduğu şeyleri isterler. Bu onlarda devamlı bir isteme, elde etme güdüsü geliştiğinden oluşuyor. Bu güdü ise etraflarında ki diğer çocukların sahip oldukları ve kendilerinin olmadıkları nesnelere odaklanıyor. Özellikle anaokulu sıralarında başlayan bu dürtüyü bastırmak ebeveynler için en zor imtihanlardan biri. Zamanının çoğunu başka çocuklarla geçiren çocuğunuz bu ortamda ağır bir bombardıman yaşıyor. Başka çocukların ayakkabıları, elbiseleri, kalem ve benzeri eşyalarını kendi sahip olduklarıyla ister istemez karşılaştırıyor.

Bu durum eskiden yukarıdaki gibi kalem defter ve ayakkabıyla sınırlıydı. Artık değil. Şimdi elektronik cihazlar, özellikle akıllı telefonlar ön planda. Tabletler ve cep telefonlarına son derece küçük yaşlarda ulaşabilen çocuklarımıza bunları almak ve almamak arasında biz bocalarken, onlar taleplerini artırarak sürdürüyorlar. Ne alırsanız alın bir üst modelini ya da başka bir cihazı görerek kısa zamanda ona sahip olmak istiyorlar. Bu durum ‘doyumsuzluk’ ve kıskançlık gibi yan etkileri de beraberinde getiriyor. 

  1. Akıllı Teknolojiler ve Stresli Çocuklar
  2. Egosantrik durum
  3. Maymun iştahlılık

YORUMLAR