Akıllı Telefonlarda Çok Yakında Göreceğimiz 3 Muhteşem Teknoloji

Genellikle askeri teknolojilerin sahip olduğu bazı özellikler artık akılı telefonlara da geliyor.

Akıllı Telefonlarda Çok Yakında Göreceğimiz 3 Muhteşem Teknoloji

Aslında akıllı telefon dediğimiz cihazların cebimizde dolaşan yetenekli bilgisayarlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Kimimiz bunu avantaj olarak değerlendiriyor, kimimiz de istediği kadarını keşfedip geri kalanıyla çok da ilgilenmiyor. Akıllı telefonlar ise teknolojinin her türlü yeniliğini bünyelerinde barındırmak için hiç vakit kaybetmiyorlar, hemen benimsiyorlar.

İşte, şu anda ağırlıklı olarak askeri amaçlar için kullanılan ancak çok yakında akıllı telefonların da sahip olabileceği 3 yeni teknoloji.

Spektrometre

İngilizce bir kelime olan "spectrometer" Türkçe ‘de; "izgeölçer, spektrometre" olarak da kullanılıyor. Fizik derslerinden de hatırlarsanız “tayfölçer”de denirdi.  Elektromanyetik spektrumum belirli bir bölümü üzerinde ışığın özelliklerini ölçerek, materyalleri belirlemek için kullanılan bir araç olarak tarif etmek mümkün. Ölçülen değişken ışığın yoğunluğudur ancak ışığın polarizasyon durumu da belirlenebilir. 

Telefonlarda ne işe yarayacak: Spektrometre insan cildi üzerinde sağlık durumlarına karşı gözle ölçümlenmesi mümkün olamayan renk değişikliklerini belirleyebilecek. Bu ortama göre alerjik reaksiyon veren insanlar için son derece kullanışlı olabilecek.

Son derece keskin GPS sistemleri

Jeolokasyon teknolojileri bir süredir akıllı telefonlarda kullanılıyor. Ancak çok nokta atışı saptamalar yaptıkları söylenemez. Araba kullanırken ya da bir adres ararken bu teknolojiden faydalansak da hata payı olması kaçınılmaz olabiliyor. Santimetresine kadar kesin ölçümlemeler yapan ve 3B haritalar çıkararak çalışabilecek GPS sistemleri, çok yakında akıllı telefonların standart uygulamaları olacaklar. Bu nokta atışı keskin GPS hesaplarını genellikle askeri teknolojiler kullanıyorlar.

Telefonda ne işe yarayacak: Bağlantılı arabalar teknolojisi ile çalışacak olan keskin GPS uygulamaları hem kazaları önleyebilecek, hem de lokasyon belirlerken son derece doğru metrajlar verebilecekler.

Gaz sensörleri

Etrafımızda bulunan ya da, ortamlarda algılayamadığımız zararlı gazlar bu sensörler sayesinde akıllı telefonlar tarafından da saptanabilecek. Böylelikle bulunduğumuz ortamların sağlığımıza ne kadar zarar verebileceğini bilecek ve çocuklarımızın bu gazlardan etkilenmesinin önüne geçebileceğiz. Amonyak ya da hidrojen peroksit gibi çevreye hızla yayılan gazlar bu sensörlerle takip edilebilecekler.

Telefonlarda ne işe yarayacak: Yukarıda anlattığımız ekstrem durumların dışında, gaz sensörleri kullanan telefonlar bozulan yiyecekleri hemen saptayabilecekler. Böylece yiyecek zehirlenmelerinin de önüne geçilmiş olacak.

2015 Yılında Geleceği Şekillendirecek Teknolojiler

Paramız Olsa Bile Henüz Satın Alamayacağımız Teknolojiler - Haziran 2015

YORUMLAR