Akıllı Telefonlarımız Gün Gelir de Bizden Akıllı Olurlar mı?

Akılı telefonların bir gün bizden daha akıllı olabilecekleri hiç aklınıza geldi mi?

Akıllı Telefonlarımız Gün Gelir de Bizden Akıllı Olurlar mı?

Bir gün "Teknolojiye kendimizi bu kadar bırakırsak olacağı buydu!" demek durumunda kalabilir miyiz? Bu soru gündemden hiç inecekmiş gibi durmuyor. Yapay zeka, sanal ve artırılmış gerçeklik, gittikçe gelişen nano teknoloji durdurulmaz bir biçimde içinde olmasak da çevremizde bizi kuşatmaya devam ediyor. Bizim bu dev gelişmeyi izleyebilmemiz bile artık çok zor. Ama bizi bu teknolojiye dolaylı yollardan bağlayan cihazlarımız var. 

Her yıl mikro işlemcilerin gücü 2 katı artıyor. 2025 yılına gelindiğinde yapabileceklerini şimdiden kestirmemiz çok zor. Google teknisyenleri GPU’ların 2020’ye gelmeden beynin görüntü işleme kapasitesine sahip olabileceğinin garantisini verebiliyor. Tek başına bir GPU bunu yaparsa CPU neler yapamaz ki?

10 yıl önce ve 10 yıl sonra

Akıllı telefonlarımızı örnek alalım ve ileriye değil geriye doğru bakalım. 10 yıl önce bugün akıllı telefonlarımızla yaptıklarımızı ancak hayal edebilirdik. Sadece 10 yıl. Tarihi 10 yıl ileriye taşırsak bizi nelerin beklediğini bilmek mümkün değil.

Daha dün gibi 10 yıl önce sadece mesaj atıp internete girdiğinde sevindiğimiz akıllı telefonları, bugün internet bağlantısı olmadan bile tonlarca iş için kullanmak mümkün. İşlemcileri daha hızlı, uygulamaları milyonları buldu. Yapmadıkları bir tek şey, akşam yemeğini düşünüp hazırlamaktan ibaret.

Gelişen teknolojiye hızla adapte olmak aslında teknolojiye olan düşkünlüğümüzden değil insan doğasının tembelliğinden kaynaklanıyor. Şöyle düşünün; önümüzdeki 10 yılı içinde iPhone 11 ve Samsung Galaxy S11 serisi ile karşı karşıya olacağız. Bu cihazların bize sunabilecekleri olanakları kestirebilmek ise tüketici için mümkün değil.

Teknoloji hızlı bir devir teslim yaşıyor

Öte yandan işlemcilerin hızlanması, artırılmış gerçekliğin kapıya dayanması da cabası. İnsanoğlunun bunca teknolojik gelişime karşılık artık kendi başına bir şeyler üretebiliyor olması, bundan 10 sene sonra az rastlanabilecek bir durum olabilir mi? Teknolojik alanda yaşanan gelişmelerin 2020 yılından itibaren bilgisayarlar tarafından devam ettirileceği konuşuluyor. Bu son derece ürkütücü değil mi? Yapay zekanın etik değerlerini tartışmaya başlamak bile, bazı noktalarda bu teknolojiye teslim olmaya hazır olduğumuzu gösteriyor. "Bir iki pürüz var onları da hallettik mi tamamdır" gibi bir durum hakim sanki.

Akıllı telefonlarımız ve biz

Bu tamlama önemli. Psikolojik olarak cihazımızı önce, kendimizi sonra mı tanıtıyoruz? “Biz ve akıllı telefonlarımız” tamlamasıyla, “akıllı telefonlarımız ve biz” tamlaması arasında ki öncelik seçkisi aslında çok önem taşıyor. Teslimiyeti vurguluyor. Yapay zekanın önümüzdeki 10 sene içerisinde akıllı telefonlara uygulanacağı konuşuluyor. Bu durumda bizim zekamız işlevselliğini yitirip tamamen "hazıra konan" bir benlik oluşturmamıza sebebiyet verebilir. Şu anda bile akıllı telefonlar sayesinde çok şeyi yapmamaya başladık. Yapılan bir araştırma akıllı telefon sahibi olanlarla olmayanlar arasında derin bir sınır çiziyor. 40’ar kişilik gruplarla yapılan deneylerde akıllı telefon sahibi olmayan ve olanlar arasında yaşamsal kalite açısından farklar var. Bu farklar sosyalleşmiş olmak, girişken olmak, hafıza kapasitesi gibi noktalarda derinleşiyor. Akıllı telefonu olmayan insanlar daha proaktif, sosyal yaşantılarına daha düşkünler ve en önemlisi çok kitap okuyan insanlar. İnternet medyasını değil basılı medyayı takip ediyorlar. Kendilerine ayırdıkları zaman daha fazla. 

Öte yandan akıllı telefon kullanıcılarının sosyal zeka ve kültürel zeka gerektiren durumlarda tamamen akıllı telefonlara bağımlı oldukları gözlemlendi. Bu insanlar akıllı telefonlarından uzaklaştıkları zaman belli bir boşluğa düşüyorlar. Bu tip bir karşılaştırmayı hatırlarsanız  Akıllı Telefona Bağımlı Olmamak İçin İzlenecek 5 Yol yazımızda paylaşmıştık. 

Tüm bu teknolojik dezavantajların, akıllı telefonların bir gün gelip de bizden daha akıllı olmalarının önünü açtığını kabul edebiliriz. Teknolojiye ihtiyacımız olduğu kesin. Teknolojiye karşı felaket tellallığı yapmıyorum. Ancak teknolojiye bireysel olarak nerede ve ne kadar dozda ihtiyacımız olduğunu belirlememiz gerekiyor.

 Akıllı Telefonlar Bizi Biraz Aptallaştırıyor Olabilirler mi?

Yapay Zeka Ne Değildir?

Google ve Elon Musk İnsanlık İçin Neyin İyi Olacağına Karar Verecekler

YORUMLAR