Akıllı Telefonlarımızda Kameralarımızı Ne Amaçla Kullanıyoruz?

Erkeklerin ve kadınların akıllı telefonlarda hangi işletim sistemini tercih ettikleri ve nasıl fotoğraf çektikleri ortaya çıktı.

Akıllı Telefonlarımızda Kameralarımızı Ne Amaçla Kullanıyoruz?

Sadece özçekim modasından bahsetmeyeceğiz bu sefer. Genel eğilim bu yönde de olsa, akıllı telefonlarımızdaki fotoğraf çekme alışkanlığımız sadece özçekimlerle sınırlı değil. Üstelik durum iOS ve Android kullanıcıları arasında çok farklı seyrediyor.

İnsanlar artık her yerde fotoğraf ve videolar çekerek bunları sosyal ağlarda paylaşıyorlar. Çektikleri fotoğrafları çeşitli uygulamalarla işleyerek diğer kullanıcılarla paylaşmayı seviyorlar. Sosyal medyayı bir kenara bırakırsak, insanların kendilerine özel olarak çektikleri video ve fotoğraflar ise tamamen başka alışkanlıkları gözler önüne seriyor. 

iOS cihazlarla fotoğraf ve video çekenlerin sayısı Android cihazlardan daha fazla. Genellikle kadınlar görsel hatıralar yaratmak adına fotoğraf çekerken, erkekler daha sportif ve hobilerine yönelmeyi tercih ediyorlar. 

İşte rakamlar ve alışkanlıklar

Ortalama bir akıllı cihaz kullanıcısı ayda 150 kadar fotoğraf çekiyor. Bir akıllı cihaz sahibi olan herkes aslında her an fotoğraf çekmeye hazır. Yapılan bir araştırma bir bireyin günde en az 5 fotoğraf çektiğini belirlemiş. Kullanıcılar ayda 7 ya da 8 video çekmeyi de ihmal etmiyorlar. BU oran her 20 fotoğraf başına bir video olarak değerlendirilebilir. 

Yanımızda özel hayatımızı gezdirmeyi seviyoruz

Bu her ne kadar güvenli bir durum olmasa da, çektiğimiz fotoğrafları yanımızda gezdirmeyi ve onlara bakmayı seviyoruz. Ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı cihazında 650 fotoğraf ve en az 10 video barındırıyor. Bunlar sosyal medyada paylaşılmayan içeriklerden oluşuyor. Videolar ise 2 ya da 3 dakikalık minik kliplerden oluşuyor. Bu veriler küresel olarak toplanan kaynaklardan derlenmiş, elbette farklı cihaz platformlarını kapsıyor. Biraz daha derine dalarsak manzara daha net görünüyor.

iOS fotoğrafçıları Android fotoğrafçılarına karşı

iOS kullanıcıları Android kullanıcılarına oranla ayda yüzde 65 oranında daha fazla fotoğraf çekiyorlar. Bu oran normal bir iOS kullanıcısının ayda 182 fotoğraf çektiği anlamına geliyor. Android telefonların pazardaki fiyatı çok farklı olsa da Android kullananlar fotoğraf çekmeyi iOS kullanıcıları kadar tercih etmiyor.

Burada iOS ile çekilen fotoğrafların çok daha iyi olduğu tartışması yaşanabilir, ancak 600 dolar ve üstü Android telefonların son bir senedir son derece güçlü fotoğraf mekanizmalarına sahip olduğunu unutmamak gerekiyor. 

Telefonun tipi alışkanlıkları da belirliyor

Telefonun markası, tipi ve işletim sistemi hem tüketim hem de hobi alışkanlıkları üzerinde büyük rol oynuyor. Her iki platform da da kadınlar erkeklerden yüzde 47 oranında daha fazla resim çekiyorlar. Öte yandan erkeklerin fotoğrafa değil videoya düşkün olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Erkekler kadınlara oranla yüzde 15 daha fazla video kaydediyorlar.

25 yaşındaki genç bir kadının iPhone’unda aylık 250 fotoğraf bulunurken, erkelerde bu oran 160 – 170 civarında olabiliyor. Bu noktada sosyal medyayı devreye alırsak kadınların sosyal medyada daha çok fotoğraf paylaştığı da ortaya çıkıyor.

Peki, ne tip fotoğraf ve videolar çekiyoruz

Kadınların vitrin alışverişlerinde gördükleri ürünler ve yeni doğmuş bebekler ilk sırada yer alıyor. Birbirlerine hem bebeklerini, hem de almak istedikleri ürünleri fotoğraflayıp gönderiyor ya da cihazlarında saklıyorlar. Kadınlar sosyal toplantıları da dikkatle görüntülemeyi seviyorlar. Arkadaşlarıyla yaptıkları turistik geziler ve arkadaş toplantıları çektikleri fotoğrafların ilk sıralarında yer alıyor. Yeni evlenmiş kadınları düğün ve gelinlik resimleri ise üçüncü sırada yer alıyor. 

Erkekler daha teknolojik, hobi odaklı resimleri paylaşmayı ve daha çok hava atmayı seviyor. Yeni bir teknolojik cihaz, yeni arabagibi ürünleri fotoğraflamak hoşlarına gidiyor ve bunu sıklıkla yapıyorlar. Arkadaş toplantıları konusunda erkekler de fotoğraf çekmekte cömertler ancak kadınlar kadar değil. Erkekler ailelerinin resimlerini de kadınlar kadar çok çekmiyorlar. Aileye yeni katılan bir bebeği kadınlar yüzde 78 daha çok görüntülüyorlar. Ekstrem spor yapan erkekler oldukça fazla fotoğraf çekiyor. Dağda, bayırda ya da arabalarıyla çektikleri resimler oldukça fazla. 

Her iki cinsiyet iOS cihazlar üzerinde daha aktif görünüyorlar. 

Instagram’da Profesyonel Bir Fotoğrafçı Kadar Popüler Olmanın Sırları

Instagram'da Kral Olmanın Yolları

Instagram'da Tüm Zamanların En Çok Beğenilen Fotoğrafları

YORUMLAR