Akıllı Telefonunuzda Web Deneyimini İyileştirmenin 8 Yolu

Akıllı Telefonunuzda Web Deneyimini İyileştirmenin 8 Yolu

İnternet hayatımızın her alanına girdiğinden beri ondan kopamaz olduk. Herhangi bir ortamda etrafınıza bir bakın, internetle uğraşan sayısız insana rastlayabilirsiniz. Buna biz de dahiliz. Çünkü yapılacak işler, öğrenilmesi gereken konular, bakılması gereken fotoğraflar ve okunması gereken haberler var. Peki bunu nasıl daha iyi bir şekilde yapabiliriz? Elimizden düşmeyen akıllı telefonlarımızda daha iyi bir web deneyimi yaşamak mümkün mü? Bu blogda mobil platformlarda web deneyiminizi iyileştirebilecek 8 faydalı bilgiyi paylaştık. 

1- En İyi Mobil Tarayıcıyı Kullanın

Web tarayıcılarının birçok konuda birbiriyle benzerlikleri olsa da akıllı telefonunuzun işletim sistemine göre farklılıklar gösterebilir. Hadi o konuda da birbirine tamamen benziyor diyelim, kendi içinde bulunan küçük özellikler dahi fark yaratacaktır. Bu noktada kişisel deneyimlerinizin yanında uzman görüşlerini de dinlemenizi öneririm. Örneğin iOS ve Android platformlarında Google Chrome sizlere daha iyi bir web deneyimi sunacaktır. Eğer Flash tabanlı içerikler okuyacaksanız da Puffin Web Browser bu konuda en iyi tercih olacaktır.

2- Veri Tasarruf Modunu Açın

Yavaş bir bağlantınız olduğunu farzedelim ve internette bir şey araştırmanız gerekiyor. Akıllı telefonlarımız bu konuda görsellerin yüklenmesini geciktirecektir, çünkü mobil tarayıcılar sayfaları tararken sizin bir an önce bilgiye ulaşmanızı ister ve bazı içerikleri engeller. Bu konuda daha iyi bir web deneyimi için telefonunuzdaki Veri Tasarruf Modunu açmanızı öneririm. iPhone için Ayarlar bölümünde bant genişliğini, Android'de ise ayarlar bölümünden gelişmiş veri koruyucu kısmını açın.

3- Alternatif Klavyeler Kullanın

Alternatif klavyelerin en büyük özelliği nedir? Yazarken sağladığı konforun yanında kelimeler konusunda en iyi tahmini yapmaktır. Bunun bizlere faydasını ne kadar anlatsak az kalacak. O yüzden iyi bir alternatif klavye uygulaması belirlemenizi ve kullanmanızı tavsiye ediyorum.

4- Telefonunuzdaki Kısayolları Öğrenin

Masaüstü bilgisayarlarımızda kullandığımız web tarayıcılarında olduğu gibi mobil tarayıcılar için de bazı kısayollar vardır. Örneğin sekmeler arasında nasıl hızlı geçiş yapılır, fotoğraflar nasıl kayıt edilir, seçtiğimiz metinler nasıl kopyalanır ya da yapıştırılır gibi sizlere vakit kazandıracak bilgileri öğrenmenizde yarar var. Bu kısayollar kullandığınız tarayıcıya göre değişiklik gösterecektir. 

5- GSM Operatörünüzü İyi Seçin, Size En Uygun Paketi Kullanın

Bu neden önemli hemen anlatayım. Bildiğiniz üzere telefonlar bazı noktalarda çekmez, internete bağlanma hızları da operatörlere göre değişir. İyi bir GSM operatörünüz yoksa arkanıza bakmadan kaçın. Fiyat-performans özelliklerinin bir karşılaştırmasını yaparak hangisinin internet kullanımına katkısı çoksa onu tercih edin.

6- Bilgisayarınız ve Akıllı Telefonunuz Arasındaki Paylaşımı Hızlandırın

Akıllı telefonunuz ve bilgisayarınız arasındaki veri akışını kolaylaştıracak yolları öğrenmeniz sizin faydanıza olacaktır. E-postaları senkronize etme, dosya paylaşımını daha kolay hale getirmek gibi yollar çoğu zaman hayat kurtarır. Bu bağlamda bir bulut depolama hizmeti almanızı öneriyorum. Hangi bulut depolama hizmeti'nin daha avantajlı olduğunu karşılaştırdığımız blogu da okumanızı tavsiye ederim.

7- VPN Kullanın

Ne yazık ki ülkemizin yasaklar ve sansürler konusunda karnesi pek iyi değil. Dolayısıyla web deneyimini kolaylaştırmak ve yasaklardan arınmak için VPN kullanmanız bazı zamanlar gerekli olabiliyor. 2015'in En İyi Ücretsiz VPN Programları blogumuz size yardımcı olacaktır. Birçoğunun mobil versiyonu da var.

8- Akıllı Telefonunuzun Parlaklık Ayarını Bulunduğunuz Ortama Göre Ayarlayın

Karanlık bir mekanda bulunduğunuzda telefonunuzun parlaklık derecesi çevreniz kalabalıksa eğer diğer insanları rahatsız edebilir. Aynı zamanda gece yatağınızda bir şeyler okuduğunuzda yüksek parlaklık uykunuzun açılmasına sebep olabilir. Üstelik bu durum web üzerinde araştırma yaparken okunabilirliği bozacağından ekranınızı karartmanız iyi olacaktır. Unutmadan, telefonunuzda kullandığınız tarayıcıda mutlaka okuma dostu mod olmasına dikkat edin. 

UYARI: Neden Adblock yok dediğinizi duyar gibiyim. Adblock uygulamaları web sitelerinde kullanılan bazı önemli script'lerin çalışmasını da engeller. Haliyle bulunduğunuz sitedeki reklamları engellersiniz ama bazı özelliklerden faydalanamazsınız. Bu blogda da web deneyimini en iyi hale getirmeyi incelediğimizden Adblock yazmanın uygun olmayacağını düşündüm. 

YORUMLAR