Akıllı Telefonunuzun Başına Gelip Sizi Delirtecek Kazalara Karşı Tepkinizi Ölçüyoruz

Sakarlıklarımız ya da dış etkenlerin de yardımıyla "kötü talih" pek çok akıllı telefon sahibinin başına gelmiştir. Sizin tepkileriniz ne olurdu?

Akıllı Telefonunuzun Başına Gelip Sizi Delirtecek Kazalara Karşı Tepkinizi Ölçüyoruz

Akıllı telefonlar pahalı cihazlar. Onların başına bir şey geldiği zaman kelimenin tam anlamıyla başımızdan aşağı kaynar sular dökülüyor. Bir arkadaşım "yüreğim yarıldı" demişti bir keresinde elinden telefonunun düşürdüğünde. 4'üncü katın balkonundaydık. Bizim sakarlıklarımız ya da dış etkenlerin de yardımıyla "kötü talih" pek çok akıllı telefon sahibinin yüreğini yarmıştır. Ancak bunların insanı dehşete düşürenleri, hayattan soğutanları da var.

Akıllı telefonlar artık neredeyse vücudumuzun bir parçası ve beynimizin uzantısı haline geldiklerinden doğal olarak onların canı yandığında bizimki iki misli yanıyor. İşte bazı talihsiz kazalar.

Tuvalete düşürmek

Durum: İnsanın içini kaldıran bir kaza. O anda ne yapacağınızı bilemez, nasıl bir tepki vereceğinizi kestiremezsiniz. Üstelik bu dehşet iki aşamalı olarak da yaşanabilir. Tuvalet  kirliyken ve temizken yaşanan travma birbirinden farklı. Ama yine de travma işte. Sonuç olarak "tuvalet" kavramı son derece farklı sıkıntılar da yaratıyor. Evinizde bu durumu yaşarsanız haydi bir derece dayanılabilir. Ama ya bir misafirlikte, ofiste ya da umumi başka bir mekanda yaşarsanız?

Çaresi: Telefonunuz su geçirmiyorsa çok da fazla endişe etmenize gerek yok. Dirseklerinize kadar bulaşık eldiveni takarak telefonu düştüğü yerden alabilirsiniz. Ancak telefonunuz su geçiriyorsa çok düşünmeden onu oradan almak ya da ondan vazgeçmek arasında bir saniyeden daha kısa sürede karar vermelisiniz. Eldiven bulma şansınız da olmayacağından gelecek birkaç saati kendinizi ve telefonunuzu temizlemekle geçireceğiniz kesin. Bu durum su geçirmeyenler için de geçerli.

Üzerine oturup çatlatmak

Durum: Kullanıcı hatası olarak değerlendirileceğinden garanti kapsamına kesinlikle girecek bir durum değil. Bu durumda vereceğiniz hasarla tek başınasınız. Pantolonların arka cebinde unutulan telefonların çoğu bu acı kaderi paylaşabiliyor. Aslında ben üzerine oturup çatlamak dedim ama aslında telefon ekranının çatlaması ya da kasanın eğrilmesiyle sonuçlanan tonlarca kullanıcı hatasından kaynaklanan durum söz konusu.

Çaresi: Tek bir çaresi var telefonu doğru dürüst kullanmak. Bir telefon kendiliğinden eğilip bükülüp, ekranını falan çatlatamayacağına göre bu durum sorumlusu tamamen biziz.

Telefonu kaybetmek

Durum: Bu da "yürek yaran" bir durum değil mi sizce de? Unutmak, düşürmek ve benzeri durumlardan dolayı bunu pek çok şekilde başarabiliyoruz. Ancak çaresini daha önce Tamİndir sayfalarında paylaşmıştık. Bunun için Kaybolan Android Telefon Nasıl Bulunur? makalemizde bulabilirsiniz. Tamam, isyan etmeyin çünkü aynı makaleden "Çalınan iPhone'unuzu Geri Almak için Yapmanız Gerekenler" başlığıyla iOS için de var.

Çaresi: Bu kadar dalgın olmamak gerek. Öte yandan telefonlarımıza bu kadar bağımlıyken onu bir yerlerde unutma son derece ironik bir durum. Ancak düşürmek ve fark etmemek de son derece sıkıntılı bir durum. Unuttuğumuz yeri hemen bulamaya çalışmak kolay ama düşürülmüş telefonlar için bu olasılık oldukça düşük.  

Telefonu oyun oynarken kırmak

Durum: Talihsiz bir durum elbette. Üstelik yine garanti kapsamına sokmaya çalışmak durumda kalabiliyoruz. Bir arkadaşım Lara Croft GO oynarken telefonun arka kapağını ve parmak izi sensörünü kırmıştı. Daha hareketli bir oyun oynasaydı neler olabilirdi diye düşünmeden edemiyorum.

Çaresi: Oyunlar iyi güze de kendimizi bu kadar kaptırmasak daha iyi olacak. Akıllı telefonlar narin cihazlar. Her geçen gün daha da ince ve narin olmaya devam ediyorlar. Bu yüzden biraz dikkatli olmak gerekiyor.

Bu konuyla ilgili bir Flappy Bird faciasını sizlerle aşağıda paylaşmak istiyorum. Ancak burada durum oldukça abartılı uyarmak isterim.

Bazı akıllı telefon faciaları

Elbette burada verdiğim örneklerden çok daha fazla "akıllı telefon kazası" yaşıyoruz. Bunların bazıları olağanüstü durumlarda oluşabiliyor. Aşağıdaki video YouTube'un en çok izlenen "akıllı telefon kazaları" derlemelerinden biri. Bazıları için "benim başıma gelmez" deseniz bile birilerinin başın gelmiş işte. 

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Akıllı Telefonunuz Suya Düşerse Sırasıyla Yapmanız Gerekenler

YORUMLAR