Android Açılış Şifresini Unuttum, Ne Yapabilirim?

Android Açılış Şifresini Unuttum, Ne Yapabilirim?

Android akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının zaman zaman mobil cihazlarındaki giriş şifresi veya kilit desenini unutabildikleri bir gerçek. Özellikle de bu desen ve şifreleri ilk defa kullananlar, henüz alışkanlık da kazanmadıkları için bu durumlarla daha da sık karşılaştıklarını söyleyebilirim. Ancak sizin için hazırladığımız rehberimizden faydalanarak giriş şifrenizi veya ekran kilidi deseninizi hatırlamasanız bile mobil cihazınıza erişim sağlayabileceksiniz. Android açılış şifresini unuttum diyenler için hemen devam edelim.

Not: Bu rehberimizde yer alan adımlar LG G3 kullanılarak hazırlanmıştır ve diğer Android cihazlarda bazı adımlarda küçük farklılıklar görülebilir. Lakin hepsinde benzer adımlar ve benzer uygulamalar olacağı için burada yer alan rehberimizi kendi cihazınızda size bir yol gösterici olarak kullanabilirsiniz.

Android kilit ekranı açma şifremizi unuttuysak ilk yapmamız gereken bu şifreyi veya deseni beş defa yanlış girmek. Bazı cihazlarda bu 10 adede kadar yükselebiliyor ancak genelde beş defa yanlış girdikten sonra ekranınızda deseninizi unuttunuz mu benzeri bir soru sizi karşılıyor. Google'ın saf Android cihazlarında ise ilerle butonu mevcut oluyor. Bizim örneğimizdeki “Deseni unuttunuz mu?” seçeneği basmamız gereken buton olarak karşımıza çıktı.

Bir sonraki ekrana geldiğimizde karşınıza ya yedek PIN kodunuzu girmenizi isteyen ya da belirlediğiniz bir soruyu cevaplamanızı isteyen bir ekran gelecektir. Bu iki bilgiden bir tanesini hatırlamıyorsanız hemen altında yer alan “Hesap kilidini açma” seçeneği tek çareniz olarak görünüyor. Bu bölüme cihazımızda Google Play girişi için kullandığımız kullanıcı adı ve şifre bilgilerimizi girerek devam ediyoruz.

Artık şifreniz açıldı ve telefonunuzu aktif olarak kullanma imkanınız var. Cihazınız sizden yeni bir şifre belirlemenizi talep edecektir ve bundan sonra hazırladığınız yeni şifrenizi kesinlikle unutmamanız yararınıza olacaktır. Zira tüm bu adımları her defasında yenilemek oldukça can sıkıcı.

Eğer mobil cihazınızda bizim bahsettiğimiz bu menü ve seçenekler yer almıyor, dolayısıyla cihazınıza giriş yapamıyorsanız Android cihazınızın üreticisiyle iletişime geçerek şifre unutma prosedürleri konusunda onlardan bilgi alabilirsiniz.

YORUMLAR