Android Cihazlarınızı Birkaç Basit Adımla Daha Güvenli Hale Getirin

Merhaba Tamindir takipçileri. Akıllı telefon ve tabletler günlük hayatımızın vazgeçilmez birer parçaları halindeler. Neredeyse bütün özel bilgilerimizi, hesaplarımızı, şifrelerimizi, bankacılık bilgilerimizi bu cihazlarda saklıyoruz. Hal böyle olunca cid

Android Cihazlarınızı Birkaç Basit Adımla Daha Güvenli Hale Getirin

Merhaba Tamindir takipçileri. Akıllı telefon ve tabletler günlük hayatımızın vazgeçilmez birer parçaları halindeler. Neredeyse bütün özel bilgilerimizi, hesaplarımızı, şifrelerimizi, bankacılık bilgilerimizi bu cihazlarda saklıyoruz. Hal böyle olunca ciddi güvenlik tehditleri karşımıza çıkıyor. Bu güvenlik tehditleri sosyal medya hesaplarınızın çalınmasından başlayarak banka hesaplarınıza erişilmesi ve izniniz dışında harcamalar yapılması gibi durumlarla sonuçlanabiliyor. Ayrıca telefonunuzun dinlenmesi ve mesajlarınızın okunması, telefonunuz çalındıktan sonra kişisel bilgilerinize erişilmesi karşılaşabileceğiniz farklı güvenlik tehditleri arasında.

Peki bu güvenlik tehditleri karşısında ne gibi önlemler alıyorsunuz? Eğer şu ana kadar herhangi bir önlem almadıysanız hem maddi, hem de manevi kayıplarınızın olmaması için bu yazımızda anlatacağımız ipuçlarını takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

Android cihazlarınızda depoladığınız verilerin güvenliğini sağlamak maalesef tek bir tuşa tıklamakla mümkün olmuyor. Bu iş için farklı ayarlar yapmanız gerekiyor. Dilerseniz bu ayarlara kısaca göz atalım:

Android Cihaz Yöneticisi Kullanın:

Android Cihaz Yöneticisi Google tarafından kullanıcılara sunulan bir hizmet. Bu hizmet sayesinde kaybettiğiniz veya çalınmış olan telefonunuzu uzaktan kontrol edebiliyor, yerini tespit edebiliyor, ihtiyaç duyduğunuzda içindeki verileri temizleyebiliyorsunuz. Android Cihaz Yöneticisi'ni kullanabilmek için bu özelliğin kullanımını aktifleştirmeniz gerekiyor. Bu özelliğin aktif olup olmadığını ve bu özellikten nasıl yararlanabileceğinizi bu yazımızdaki adımları izleyerek öğrenebilirsiniz:

Android Cihazı Uzaktan Kilitleme

Bu güzel özellik ile bilgisayarınız üzerinden Google hesabınız aracılığıyla telefon veya tabletinizin içindeki verilere erişilmesini önleyebilirsiniz.

PIN kodu ve Ekran Kilidi Şifresi Kullanın:

Android cihazlardaki varsayılan ekran kilidi genel olarak ekranda parmağınızı kaydırıca açılıyor. Kullanım kolaylığı nedeniyle bu yöntemi biz de tercih ediyoruz; fakat problem bu kullanım kolaylığına sizin haricinizde kişilerin de sahip olmasından kaynaklanıyor. Telefon veya tabletinizin başında bulunmadığınız bir anda kolayca verilerinize erişilebiliyor. İşte bu nedenle Android cihazınızın Ayarlar/Güvenlik bölümünden SIM kart kilidini açmanızı, Ayarlar/Kilit ekranı bölümünden de ekran kilidinizi şekil, PIN veya şifre yöntemlerinden biriyle değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Şifreleme Kullananın:


Android cihazınızda hesaplarınızı, indirdiğiniz uygulamaları, ayarlarınızı, mesajlarınızı, aramalarınızı, diğer veriler ve dosyalarınızı şifrelemezseniz bütün bu öğelere harhangi birinin erişebilmesi mümkün olabilir. Bu izinsiz erişimleri engellemek için Android cihazınızda dahili bir özellik olan cihaz şifreleme özelliğini aktifleştirebilirsiniz. Bu iş için Ayarlar/Güvenlik bölümüne giderek Aygıtı şifrele seçeneğini seçebilirsiniz. İşlem biraz uzun sürmekte ve Android cihazınızın şarja bağlı olmasını gerektirmekte. Fakat sonuçlar bu beklemeye değiyor.

Android cihazların dahili şifreleme özelliği gayet etkili bir şekilde çalışıyor. Telefon veya tabletinizdeki veriler bu yolla karmaşık bir şekilde kriptolanıyor ve ancak ekran kilidinizi açmak için belirlediğiniz PIN kodunu, şifreyi veya şekli girdiğinizde bu verilerin kriptosu çözülüyor. Bu yöntem o kadar etkili bir yöntem ki yurtdışında hükümetler bu özelliğin vatandaşlarının mesajlarını okuyamadıkları için yasal olarak devre dışı bırakılması amacıyla kanun teklifleri sunuyorlar.

Telefonunuzda depolanan verilerin yanısıra telefon görüşmelerinizin dinlenmesini engellemek için RedPhone uygulamasını kullanabilirsiniz. Mesajlarınızın okunmasını engellemek için ise TextSecure uygulaması ideal bir seçenek.

Uygulama İzinlerini Denetleyin, Hangi Uygulamaları Yüklediğinize Dikkat Edin:

Android cihazlarımıza farklı oyunları ve uygulamaları yükleyebiliyoruz. Bu uygulama ve oyunların bilinen kaynaklardan olanları genelde güvenilir bir kullanım sunsa da geliştiricisini bilmediğimiz, içeriğinden emin olamadığımız uygulamalar kafamızda soru işareti oluşturabiliyor. Android uygulamalarının çoğu telefon veya tabletinizin belli özelliklerine erişebilmek için sizden izin istiyor. Fakat bu izinleri vermeniz uygulamanın kişisel bilgilerinize erişebilmesi anlamına gelebiliyor.

Fotoğraf düzenleme ve fotoğraf efekti uygulamalarının kameranıza erişim izni istemesi doğal bir durum olarak görülebilir. Fakat basit bir el feneri uygulamasının ayarlarınıza erişim izni istemesi, konumunuza erişmesi, çalışan uygulamalarınız ile ilgili bilgi toplama izni istemesi kafanızda soru işaretleri oluşturmalıdır.

Boşta duran ve kullanıp oynamadığınız oyun ve uygulamaları düzenli olarak temizleyin. Bu uygulamaların arkada bıraktıkları kalıntıları Clean Master benzeri bir uygulamayla temizlemenizi de öneriyoruz. Uygulama kötü amaçlı olmasa bile arkada bırakmış olduğu ve size ait kişisel bilgileri içeren dosyalar kötü amaçlı diğer uygulamalar tarafından kullanılabilirler.

Android 6.0 Mashmallow ile birlikte kullanıcılara uygulamaların hangi izinleri kullanabileceklerini belirleme imkanı da verilecek. Bu sayede bir uygulama yüklenebilmek için belli bir izni talep etse bile o izne erişim yapmasını engelleyebileceksiniz ve uygulamayı yükleyip kullanabileceksiniz. Bu durum uygulamalarda işlev bozukluklarına neden olabilse de gereksiz izinler talep eden uygulamalar söz konusu olduğunda güvenliğinizi riske atmadan o uygulamayı kullanabilmenizi sağlayacak.

Android cihazınızın konum erişimini ihtiyaç duymadıkça kapalı tutmanızı da öneriyoruz.

VPN Kullanın:

Bilgisayarlarda olduğu gibi Android cihazınızda da internet bağlantınızı ve ip numaranızı güvence altına almanız VPN uygulamalarıyla mümkün olmakta. VPN temel olarak internet trafiğinizi başka bir bilgisayar üzerinden gerçekleştirmenize yardımcı oluyor. Ziyaret ettiğiniz sitelere sizin ip numaranız yerine VPN üzerinden eriştiğiniz farklı coğrafi konumdaki bir bilgisayarın ip numarası veriliyor.

VPN genel olarak bağlantı hızınızı düşürüyor; bu sebeple VPN kullanımını bilmediğiniz siteleri ziyaret ederken uygulamayı aktifleştirerek sınırlayabilirsiniz. VPN kullanırken hangi servisi kullandığınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Bazı VPN servisleri kötü uygulamaları nedeniyle geçmişte sert eleştirilere maruz kalmıştı. Bu nedenle herhangi bir VPN servisini kullanmadan önce kısa bir araştırma yapmanızda fayda olacaktır. TunnelBear önerebileceğimiz VPN servisleri arasında yer alıyor.

YORUMLAR