Android İçin En İyi 10 Diyet Uygulaması

Diyet yapmak bu devirde hakikaten çok zor. Zira sürekli televizyonlarda, sokaklarda, nereye gidersek gidelim sağlıksız yiyeceklerin reklamlarını görüyoruz ve ne yazık ki canımız istiyor. Çünkü sağlıksız demek lezzetli demek.

Android İçin En İyi 10 Diyet Uygulaması

Diyet yapmak bu devirde hakikaten çok zor. Zira sürekli televizyonlarda, sokaklarda, nereye gidersek gidelim sağlıksız yiyeceklerin reklamlarını görüyoruz ve ne yazık ki canımız istiyor. Çünkü sağlıksız demek lezzetli demek.

Fakat sağlıklı beslenmek, yalnızca diyet yapmak ve kilo vermek açısından değil, uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamak açısından da önemli ve gerekli. Gün içerisinde yeterince su içmek, en az yarım saat yürüyüş yapmak hep doktorların önerdiği şeyler. Fakat bunları yerine getirmek, söylendiği kadar kolay değil ne yazık ki.

Fakat artık hayatınızı kolaylaştıran mobil cihazlar size bu konuda da yardımcı oluyor. Artık Android cihazlar için geliştirilmiş diyet yapmanıza yardımcı olacak pek çok uygulama var. Yeterince su içmenizi sağlayacak olan uygulamalardan, fiziksel durumunuza uygun diyet programları hazırlayan uygulamalara kadar pek çok çeşidi bulunuyor.

Elbette bu demek değil ki kendi kafanıza göre hareket edin. Her zaman öncelikle bir diyetisyene ya da doktora başvurmanız gerektiğini unutmayın. Bunu yaptıktan sonra ise, bu uygulamalardan yardım alabilirsiniz.

Eğer siz de diyet yapmaya çalışıyorsanız, sizler için hazırladığımız listemize göz atmanızı öneririz.

BMI Calculator

Diyet yapmaya başlamadan önce yapılması gereken ilk hareketlerden birisi, vücut kitle endeksinizi hesaplamaktır. Vücut kitle endeksi, kısaca açıklamak gerekirse,  sağlıklı bir vücuda sahip olmamız için gereken oranı belirten kavramdır.

Yani vücudunuz olması gereken kiloda mı, obezite sınırına ne kadar yakınsınız yoksa gereğinden fazla mı zayıfsınız, size bu oyan söylüyor. Bu uygulama ile de vücut kitle endeksinizi kolayca hesaplayabilirsiniz.

Ayrıca uygulama ile belinizin boyunuza oranını, vücut yağ oranınızı ve kalori harcama oranınızı hesaplayabilir, son değerlerinizi kaydedebilirsiniz.

Calorie Counter – Diet Tracker

Aslında websitesi ve bir sağlık topluluğu olan SparkPeople tarafından geliştirilen Calorie Counter da ücretsiz olarak kullanabileceğiniz ve diyet yaparken size yardımcı olacak bir kalori takibi uygulaması.

Bu uygulama size diyet yaparken en büyük motivasyonu sağlayacak ve sağlıklı beslenmeye yönlendirecek. Uygulama ile yiyecek takibi yapabilir ve egzersiz uygulamalarını görüntüleyebilirsiniz.

Yine uygulama ile günlük kalori hesabı, kilo takibi yapabilir, sağlık ve diyet ile ilgili makaleleri okuyabilirsiniz. Ayrıca bilgilerinizi web sitesi ile entegre olduğundan her yerden görüntüleyebilirsiniz.

Calorie Counter

My Fitness Pal tarafından geliştirilmiş olan Calorie Counter, hem diyet hem de spor yapmak isteyenlerin ihtiyaçlarını karşılayacak çok işlevli bir uygulama.

Uygulama ile hem diyetinizi takip edebilir hem de egzersizlerinizin takibini yapabilirsiniz. Yine geniş topluluğu sayesinde istediğiniz zaman birilerine danışabilir ve bilgi paylaşımları yapabilirsinizi.

Uygulamada 3 milyondan fazla yiyecek çeşidi, kalori hesaplayıcı ve 350'den fazla egzersiz tipi bulunuyor. Isterseniz öğünlerinizde tükettiğiniz yiyecekleri uygulamaya girerek kolayca öğün kalorilerinizi hesaplayabilirsiniz.

Diet Assistant

Diet Assistant da bir diğer faydalı diyet takip uygulaması. Zorlu bir diyet süreci geçiriyorsanız, size yardımcı olacak bu uygulama dünya çapında 2 milyondan fazla indirilmiş.

İster  vejetaryen olun ister yüksek proteinle besleniyor olun, ister dengeli bir beslenme sürdürüyor olun, herkese uygun diyet çeşitleri bu uygulamada mevcut. Yine her diyet tipi için alışveriş listeleri de var fakat pro versiyona yükseltmeniz gerekiyor.

Uygulama ile kilo takibi yapabilir, zaman içindeki gelişmeleri grafiklerle görebilir, vücut kitle endeksi hesaplayabilir ve ana ekran widget'ı ile kolayca uygulamaya erişebilirsiniz.

Diet Point

Diet Point de yine bir diğer ücretsiz olarak kullanabileceğiniz diyet takip uygulamasıdır. Uygulamaya benzerlerinde olduğu gibi öncelikle boy, kilo gibi kişisel bilgilerinizi girerek başlıyorsunuz.

Daha sonra uygulama sizin için vücut kitle endeksinizi hesaplıyor ve size uygun diyet planları öneriyor. Siz de 130 adet diyet planı içinden size uygun olanı seçiyorsunuz. Isterseniz pro versiyona yükseltip alışveriş listesi gibi özellikleri aktif edebilirsiniz.

Uygulamada ayrıca sizi yönlendirecek gerektiğinde motivasyon verecek gerektiğinde de ipuçları verecek bir rehber bulunuyor.

FatSecret Kalori Sayacı

10 milyondan fazla indirilmiş olan ve en başarılı diyet uygulamalarından birisi olan FatSecret Kalori Sayacı da yine kalori hesaplaması yapacağınız ve sağlıklı beslenmenize yardımcı olacak bir uygulamadır.

Uygulamaya öncelikle yaşınızı, boyunuzu ve kilonuzu giriyorsunuz, ardından da üzenli kilo verme, kilonuzu koruma gibi seçeneklerden uygun olanı işaretliyorsunuz. Uygulama da size günlük kalori ihtiyacınızı belirliyor.

Böylece her gün tükettiğiniz yiyecekleri uygulamaya giriyorsunuz ve o sizin için günlük kalori tüketiminizi hesaplıyor. Uygulamayı diğerlerinden ayıran en önemli özellik Türkçe dil desteği olamsı diyebilirim.

Healthy Recipes

Diyet yapmaya yardımcı olacak uygulamalardan bir diğeri de sağlıklı yemek tarifleri sunan Healthy Recipes uygulaması. Pek çok yemek tarifi uygulaması olsa da pek azı sağlıklı tarifler üzerine yoğunlaşmış.

Bu açıdan diğerlerinden ayrılan bu uygulama ile hayatınızda sağlıklı beslenme yönünde bir adım atabilirsiniz. Ayrıca ne yemek yapsam derdinden kurtulabilir ve her gün sağlıklı ve farklı tarifler deneyebilirsiniz.

Yine SparkPeople tarafından geliştirilen uygulamada ev aşçıları tarafından denenmiş 500 binden falza yemek tarifi bulunuyor. Beğendiğiniz tarifleri favori listenize ekleyebilir ya da arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Noom Coach

Bir diğer diyete yardımcı uygulama da Noom Coach uygulaması. 20 milyondan fazla kişi tarafından indirilen uygulama ile  sağlıklı beslenme, kilo verme ve günlük besin ihtiyacını karşılama gibi konularda bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca uygulamaya gerekli temel bilgileri girdikten sonra sizin için günlük almanız gereken kalori miktarını hesaplıyor ve daha sonra günlük olarak tükettiğiniz yiyecekleri ekleyerek aldığınız kaloriyi hesaplayabiliyorsunuz.

Ayrıca uygulama size günlük olarak uyarılarda bulunuyor. Verdiği uyarılar ise gelişigüzel değil ve tamamen bilimsel veriler ile desteklendiğinden uzun süreli kilo vermeyi garantiliyorsunuz.

Superfoods

Superfoods kavramı son yıllarda popüler olmaya başlayan ve sağlıklı besinleri ifade eden bir kavram. Bu sağlıklı yiyeceklerin neler olduğunu ve onları günlük tüketiminize nasıl dahil edeceğinizi bu uygulama ile öğrenebilirsiniz.

Uygulama ile  çiğ yiyecekler ve bunları nasıl kullanacağımız, organik yiyecekler ve diyetleri, kilo verme ve bütün bu bilgileri kendi hayatımıza nasıl uyarlayacağımız gibi bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca yine uygulama size sağlıklı beslenme ile ilgili farklı makaleler de sunuyor. Uygulamayı internet bağlantısı olmadan kullanabilme olanağınız da bulunuyor.

Water Your Body

Listemizdeki son uygulamamız ise diyet yaparken ihmal etmememiz gereken en önemli soruna; su içmeye değiniyor. Water Your Body, günlük su ihtiyacınızı öğrenerek size sunan çok kullanışlı bir uygulama.

Uygulama fiziksel özelliklerinize, aktivitenize ve hava sıcaklığına göre içmeniz gereken su miktarını belirliyor ve size gerektiğinde uyarılarda bulunuyor.

Daha sonra siz de bardak, şişe gibi farklı miktarlarda içtiğiniz suyu uygulamaya giriyor ve takibini yapabiliyorsunuz. Böylece günlük içmeniz gereken su miktarını ihmal etmemiş ve sağlıklı bir şekilde diyetinize devam etmiş oluyorsunuz.

YORUMLAR