Android iOS'a Karşı Büyük Bir Zafer Kazanmaya Başladı

Android ve iOS arasındaki çekişme bir süredir iyice yoğun bir hal aldı. Her iki ürün de çeşitli alanlarda zaferlere sahip olsa da Android yavaş yavaş üstünlüğü ele geçiriyor olabilir.

Android iOS'a Karşı Büyük Bir Zafer Kazanmaya Başladı

Şu anda Dünya üzerindeki akıllı telefonların çoğunluğunu Android işletim sistemine sahip cihazlar oluşturuyor. Sonunda Android bu konumunu uygulamalarda da pekiştirecek gibi görünüyor.

Xyologic analitik şirketinin yaptığı araştırmalara göre şu anda İngiltere, Almanya ve Rusya’da en çok indirilen uygulamalar Android’e ait ve Mart-Nisan aylarında ABD’de de bu konum Google’a gidecek gibi görünüyor. Apple şimdiye dek her ne kadar cihaz satışlarında daha geride olsa da uygulamalarda birinciliği sürdürmüştü ancak bu ortam yakın zamanda bozulacak gibi.

Xyologic’in açıklamalarına göre Android şu anda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler içerisinden dokuz tanesinde uygulama indirme adetlerinde lider konumunda. İngiltere, Almanya ve Rusya’nın yanında Android Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Portekiz’de 2011 Ağustos’ta, Brezilya’da Ekim ayında ve İspanya’da Kasım ayında lider konuma geçti.

Bu üç yeni pazarda Apple ve Android arasındaki uçurum oldukça fazla: İngiltere’de 90.9 milyon iOS uygulama indirilmesine karşılık 99.1 milyon Android var. Almanya’da 59.5 milyon iOS uygulamasına karşılık 64.9 milyon Android uygulaması mevcut. Rusya’da ise 38.4 milyon iOS uygulamasına karşılık 41.9 milyon Android uygulama indirmesi mevcut.

(Resmi daha iyi görebilmek için üzerine tıklayınız)

Hangi uygulamaların en çok talep edildiğine gelirsek; Facebook İngiltere’de hala 1.2 milyon indirme ile en popüler uygulama oluyor. İngiliz kullanıcılar genel olarak İngiltere dışı uygulamaları tercih ediyorlar.

Muhtemelen dil sorunundan dolayı Almanya’da daha yerel içerik ve uygulamalar tercih ediliyor. Rusya da Almanya’ya benzemekle birlikte bir yerel uygulamanın indirmelerde birinci olduğu tek ülke durumunda.

YORUMLAR