Android İşletim Sistemi Güncellemesi mi Bekliyorsun? Peki, Sen Ne Kadar Güncelsin?

Android İşletim Sistemi Güncellemesi mi Bekliyorsun? Peki, Sen Ne Kadar Güncelsin?

Hanımgöbeği, vezirparmağı, ayçöreği, reçelli yoğurt gibi sürümlerine çok yakında rastlama olasılığımız yüksek olan Android'in güncellenmesi kullanıcılarını ne kadar ilgilendiriyor olabilir? Lollipop güncellemesini hala alamamış yüzde 40'ı evlerinde tutamıyoruz. Haksız da değiller. Öte yandan KitKat, Jelly Bean sürümlerinin üzerine yeni sürüm gelmeme olasılığı olan bir sürü Android kullanıcısı var. Peki, bu kullanıcılar ne düşünüyorlar? Kullanıcı olarak bizler ne kadar günceliz?

Android kullanıcılarının cihazlarını edinirken merak ettikleri ve öğrenmek istedikleri son derece önemli soruları oluyor. Bunlar sırasıyla

  • Aldığım cihaza yeni Android sürümü gelecek mi?
  • Yeni sürüm ne zaman gelecek, ne kadar bekleyeceğim?
  • Belirlenmiş güncelleme neden gecikiyor?
  • Güncellemeler neden periyodik değil?

Bu dört önemli sorunun dışında Android kullanıcısının kafasını kurcalayan başka bir şey yok gibi.

Android kullanıcısının nabzı

Aslında güncellemeler söz konusu olduğunda, Türkiye'de çoğunluğun akıllı telefon alırken güncelleme periyotlarını takip etmediğini görebiliyoruz. Kullanıcının tek istediği biraz daha hızlı, tutukluk yapmayan, RAM kapasitesi yüksek ve piyasada isim yapmış bir telefona sahip olmak. İşletim sisteminin sürümü asla Android kullanıcısının birinci tercihi olmuyor.

Ana akım tüketiciler

İşte sadece bu yüzden Android pazarında "main stream" yani "ana akım" önemli bir kavram. Tüm pazar bu tip tüketiciye yönelik oluşturuluyor. Main stream tabir edilen markalar ise belli başı Samsung çekiyor. Türkiye'de ise Samsung liderliği çok sarsılmazken, her dönem iki numaraya başka bir markanın oturduğunu görebilmek mümkün. Neyse, konumuz bu değil, Türkiye'de kullanıcı aldığı Android telefonda güncelleme standartlarından pek habersiz. İşletim sistemi bilgisi çok zayıf olan tüketicinin doğal olarak Android hakkında bir fikri de yok. Herkes ne alıyorsa onu almayı tercih ediyor. Sosyal çevresinden duydukları seçimini negatif ya da pozitif olarak etkiliyor. Çoğu güncellemenin nasıl yapılacağını da bilmiyor.

Ne kadar bilinçlisiniz ölçelim mi?

Peki, Android işletim sistemi hakkında hadi güncellemeler bir yana, ne kadar bilinçliyiz. Bunu da ölçmenin bir yolu var tabii. Buradan buyurun.

Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı Telefon Kullanımının Geleceğini Değiştirecek 6 Teknoloji

YORUMLAR