Android Kilit Kodu Nasıl Sıfırlanır?

Android cihaz kullanan birçok kullanıcının başına gelen kilit kodu unutma sorunu için çözüm önerilerimizi sizler için paylaştık.

Android Kilit Kodu Nasıl Sıfırlanır?

Merhaba sevgili Tamindir takipçileri. Bu yazımızda sizlere birçok kullanıcının başına gelen Android kilit kodu unutma konusuna değineceğiz. Eğer siz de bu sorunla karşılaşıyorsanız, anlatacağımız yöntemlerle kilit kodunuzu sıfırlayabilirsiniz.

Gmail Hesabınızı Kullanarak Sıfırlamak

Ekran kilidini ya da desenini üst üste 5 kere yanlış girdiğinizde, “30 saniye sonra tekrar deneyin” uyarısı çıkacaktır. Bu uyarıdan sonra ekranın alt kısmında beliren “Deseni unuttunuz mu?” seçeneğine tıklarsanız, sizden Gmail adresinizi ve şifrenizi isteyecektir. Telefonunuzla senkronize ettiğiniz Gmail hesabınızın bilgilerini hatırlıyorsanız işiniz kolay. Bu bilgileri doğru girdiğinizde ekran kilidiniz açılır ve bu işlemi uğraşmadan kolayca halletmiş olursunuz.

Ancak Gmail hesabınızın şifresini de unuttuysanız yapacak son bir şey kalıyor. Bilgisayarınızda Gmail giriş bilgilerinizi kaydettiyseniz buradan şifrenizi bulabilirsiniz. Ya da Gmail hesabınıza cep telefonunuz tanımlıysa yeni bir şifre talep edebilirsiniz. En kötü ihtimalle şifremi unuttum seçeneğine tıklayıp, hatırladığınız en son şifrenizi girerek şansınızı deneyebilirsiniz. Bunlar yeterli olmadıysa diğer yöntemleri denemekten başka çareniz kalmıyor.

Hard Reset ile Telefonu Sıfırlamak

Sizlere fazla yük olmayacak şekilde, bu işlemi nasıl yapabileceğiniz hakkında derin araştırmalar yaptık fakat, telefonunuzun sağlığı ve ücretli satılan uygulamalar gibi sizlere yük olacak yöntemler bulunduğundan bu işlemi en az hasarla Hard Reset yöntemini kullanarak yapabilmek kaldı. Bu işlemin sonunda telefonunuzda bulunan her şey silineceğinden, verilerinizi korumak adına sizlere vereceğimiz birkaç öneri olacak. Telefon rehberiniz Gmail hesabınızla senkronize edildiyse, numaralarınız için endişelenmenize gerek yok. Şifrenizi unutmuş olsanız bile, numaralarınız hesabınızda bekliyor olacaktır. Olur ya şifrenizi hatırlarsanız, bu numaralara aşağıdaki resimde yer alan yolu izleyerek ulaşabilirsiniz.

Telefonu resetlemeden önce varsa hafıza kartınızı çıkarmanızı tavsiye ederim. Telefonunuzdaki verileriniz siliniyor olsa bile, hafıza kartındaki dosyalarınızı kurtarmak hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum. Bu tavsiyelerin ardından artık telefonu sıfırlama işlemine geçebiliriz. Telefonu kapattıktan sonra Ses açma + Home tuşu + Güç tuşuna birlikte basılı tutun ve açılana kadar bırakmayın. Telefon açıldıktan sonra Recovery Mode yazısını gördüyseniz, işlem tamamlanmış demektir.

Bunun ardından ses açma-kapama tuşlarını menüde aşağı-yukarı hareket etmek için kullanarak, wipe data/factory reset seçeneğinin üzerine getiriyoruz ve güç tuşuna basarak seçiyoruz.

Bu işlemden sonra açılan sayfada “Yes – delete all user data” seçeneğinin üzerine gelip, yine güç tuşuna basarak onaylıyoruz ve biraz bekledikten sonra formatlama işlemini tamamlıyoruz.

Tüm bu işlemler sonucunda; telefonunuzda yer alan tüm verileriniz ve ayarlarınız silinecektir ve telefon fabrika çıkış ayarlarına dönecektir. Cihazı yeniden başlatıp, kurulum yapabilirsiniz. Eğer bu tür durumların yaşanmamasını istiyorsanız;

  • Gmail hesabınız için akılda kalıcı şifreler oluşturun ve gerekirse bir yere not alın.
  • Gmail hesabınıza cep telefonunuzu tanımlayın ve gizli soru oluşturun. Bu şekilde şifrenizi sıfırlamak kolay olacaktır.
  • Bu tür durumlar sonucunda doğan veri kayıplarının önüne geçmek için, zaman zaman telefonunuzun yedeğini alın.

Android telefonlarda kilit kodunu sıfırlama konusunda bizim vereceğimiz tavsiyeler bu kadar. Aklınıza takılan soruları ve bu konudaki önerilerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Android Cihazlarda Duvar Kağıdı Nasıl Değiştirilir?

Android Telefonları Daha Hızlı Şarj Etme Yöntemleri

YORUMLAR