Android iOS 6'dan Daha Fazlasını mı Sunuyor?

Android iOS 6'dan Daha Fazlasını mı Sunuyor?

Apple dün resmi olarak iOS6 güncellemesini tanıttı, herkes sabırsızlıkla bu güncellemeyi telefonuna veya tabletine yüklemeyi beklerken, Android kullanıcıları şimdiden Ice Cream Sandwich güncellemesiyle, iOS 6'nın sunduğu çoğu özelliği kullanıyor.

Apple var olan iOS 5 teknolojisini alıp onu geliştirerek gerçekten güzel bir iş başarmışa benziyor, buna kıyasla üzerinde Android işletim sistemi bulunan HTC One X ise gerçekten mükemmel ve iPhone kafa tutacak düzeyde.

Apple iOS 6'yı bu sonbaharda çıkaracağını duyurdu ve dün bir kaç yeni özelliğini herkese gösterdi. Ben de bunun üzerine Android'in var olan işletim sistemiyle bir karşılaştırma yapmak istedim, ve size bir tablo hazırladım. Tabloyu incelerken şunu unutmayın ki Google bu işletim sistemini geçen sene piyasaya sürmüştü.

Apple iOS 6

Android Ice Cream Sandwich

Haritalar

Yeni turn-by-turn özelliği, 3D harita

Turn-by-turn özelliği, yürüme/bisiklet/araç için yol tarifi, 3D harita

Ses Kontorlü

Siri

Google Voice Actions, S-Voice on SGSIII

Seyahat organizasyonu

Passbook

3. parti uygulamalar

E-posta

Eşsiz kullanıcı imzası, limitli olarak dosya ekleme desteği, VIP filtre

Eşsiz kullanıcı imzası, tam dosya ekleme desteği, VIP filtresi,Gmail

Sosyal Paylaşım

Facebook ve Twitter

Tüm sosyal ağlar

Bildirimler

Kısa mesajla yanıt özelliği, “Rahatsız etmeyin” özelliği, Shade özelliği

Kısa mesajla yanıt özelliği, “Rahatsız etmeyin özelliği” (3. parti uygulamalarla mümkün), Shade özelliği

Görüntülü Konuşma 3G ve Wi-Fi

FaceTime, Skype, Tango vs.

Google Talk, Skype, Tango, vs.

Haritalar: iOS daha önce Google Map haritalarını kullanıyordu, iOS 6 ile birlikte artık harita işine kendileri de girdiler. Fakat haritalara henüz iOS 6 ile başlayacakları için daha çok yol katetmeleri gerekecek çünkü iOS 6 da yayalar, bisikletler ve arabalar için ayrı ayrı yol tarifleri yok. Bunun aksine iOS6 traffic monitoring özelliğiyile yolun ne kadar kalabalık olduğunu öğrenebileceksiniz.

Siri: Siri iOS 6 ile daha kullanışlı hale geleceğe benziyor, artık Siri ile uygulamaları açabilecek, bir restoranda rezervasyon yaptırabilecek ya da maç skorlarını anında öğrenebileceksiniz. Eğer siz de benim gibi bir futbol hayranıysanız Siri çok işinize yarayacaktır.

E-posta: Kullanıcılar artık telefonlarındaki her bir mail hesabı için ayrı imzaya sahip olacak, bunun yanı sıra mail yazarken de resim ekleyebilmeniz sonunda mümkün oluyor ancak belirli bir limiti olacak. Bunun yanı sıra mail almak istediğiniz kişileri filtreleyebilirsiniz tıpkı HTC Sense’de olduğu gibi.

Bildirimler: Diğer tüm cihazların önceden sahip olduğu arama esnasında kısa mesaj ile cevap verme özelliğini sonunda Apple da kullanmaya başladı. Ayrıca “Rahatsız etmeyin” özelliğiyle sadece istediğiniz kişilerden arama gelmesini sağlayabileceksiniz. Eğer Android Market’e göz atarsanız bu işi yapacak pek çok uygulamaya rastlayacaksınız.

Android geçen sene çıkarttığı sistemiyle iOS 6'nın çoğu özelliğini sunduysa bir sonraki güncellemesiyle Apple'ı sollar gibi gözüküyor. Fakat Apple, insanları şaşırtmayı seviyor ve bu çekişmede ne olacağı hiç belli olmuyor. Ama kesin olan bir şey var ki o da bu çekişmeden en çok kullanıcılar faydalanacak gibi gözüküyor.

YORUMLAR