Android'de En İşe Yarar Parmak Hareketlerini Listeledik!

Android cihazınızı daha verimli kullanmak için bu parmak hareketlerini deneyin!

Android'de En İşe Yarar Parmak Hareketlerini Listeledik!

Android akıllı telefonlarımızı kullanırken aslında işimizi biraz daha kolay hale getirebilecek pek çok ufak detayı maalesef atladığımızı söyleyebilirim. Bu detaylar arasında Android kontrolünü kolaylaştıran parmak hareketleri (gestures) da yer alıyor ve bir iki hareketle aslında geçmişte bir kaç adımda yaptığımız şeyleri anında gerçekleştirebiliyoruz. Bunlar bazen cihazdan cihaza ve üreticiden üreticiye değişebiliyorlar ancak pek çoğunun neredeyse bütün Android cihazlarda kullanılabilir olduğunu belirtmek gerek.

Dilerseniz lafı çok uzatmadan telefonunuzu daha hızlı bir şekilde kullanmanıza yarayacak olan parmak hareketlerine hemen geçiş yapalım. Lakin önerilerimiz arasında Android parmak hareketlerinin dışında bir iki gizli menüden de bahsedeceğiz.

Not: Bu rehberimizdeki ekran görüntüleri sizin cihazınızda farklı şekilde olabilir ve bazı işlevler mevcut olmayabilir. Eğer bu konuda yardım isterseniz cihazınızın üreticisi ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Hızlı Ayarlar Panelini Daha Hızlı Açın

Android mobil cihazlarımızın üst kısmında bulunan bildirim bölümü iki katmanlı olarak hazırlanmış ve ilk katmanı açtıktan sonra bir de ayarlara ulaşabilmek için ikinci defa bu paneli aşağı çekmek gerekiyor. Halbuki bunun üstesinden gelmek için tek yapmanız gereken üst bildirim çubuğunu tek parmağınızla değil iki parmağınızla aşağı çekmek. Böylece tek seferde ses ayalarına, parlaklığa, bağlantı ayarlarına ve diğer seçeneklere erişebiliyorsunuz.

Güvenli Modda Başlatın

Android cihazınızı güvenli modda başlatabilmek için herhangi bir menü görmeniz oldukça zor ancak güvenli mod menüsü biraz gizli bir şekilde yerleştirilmiş diyebilirim. Güvenli modu açtığınızda cihazınıza sonradan yüklenmiş olan tüm uygulamalar anlık olarak deaktive ediliyorlar ve böylece ilk aldığınız gibi cihazınızı kullanmanız, ayrıca sorunlar varsa bu sorunları çözmeniz mümkün oluyor.

Bunun için tek yapmanız gereken güç tuşuna uzun basıp kapatma menüsünü açtıktan sonra “Kapat” butonuna yine uzun bir basış yapmak ve “Yeniden başlat”a tıklayarak güvenli modda Android telefonunuzu açmak. Güvenli moddan çıkmak içinse tek yapmanız gereken cihazınızı bir daha yeniden başlatmak.

Google'a Hızlı Erişim Sağlayın

Pek çok kullanıcı Google aramaları yapabilmek için web tarayıcısını açması gerektiğini düşünüyor. Halbuki herhangi bir uygulama içinde yahut ana ekran beklerken ana ekran butonuna basılı tutarsanız karşınıza Google Now'ı açabileceğiniz bir beyaz baloncuk çıkacaktır. Bu baloncuğa parmağınızı sürükledikten sonra bırakmanız hemen Google aramalarına geçebilmenizi sağlayacaktır.

Tek Parmakla Yakınlaştırma ve Uzaklaştırma

Haritalar başta olmak üzere pek çok Android uygulaması tek parmaklı zoom özelliklerini destekliyor. Eğer bir eliniz doluysa ve yine de yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlevlerinden faydalanmak istiyorsanız tek yapmanız gereken ekrana iki defa tıklamak ve parmağınızı yukarı yahut aşağı hareket ettirmek. Lakin bu çift tıklama işini hızlı bir şekilde yapmalı ve ikinci basışınızda elinizi ekrandan kaldırmamalısınız.

Uygulama Detaylarını Görme

Android'de bir uygulama başınıza bela olduysa ve çok hafıza, batarya veya işlemci gücü tüketiyorsa o uygulamanın detaylı sayfasına ulaşmak için tek yapmanız gereken ekranın altındaki kare butona bastıktan sonra son kullanılan uygulamalar listesini açmak, ardından da bu listedeki uygulamanın ikonuna tıklamak. İkona tıkladığınızda uygulamayı durdurabileceğiniz, kaldırabileceğiniz, belleğini temizleyebileceğiniz uygulama sayfası karşınıza çıkacaktır.

Android cihazların üreticileri genellikle kendi cihazlarına farklı parmak hareketlerini de yazılımlarla ekleyebiliyorlar. Bu hareketler için telefonunuzun yardım menüsü içerisinden bilgi alabilirsiniz.

YORUMLAR