Android’in Resimli Kısa Tarihi

6 yıllık zaman çerçevesinde Android işletim sisteminin gelişimi ve mobil dünyada yarattığı değişiklikleri inceliyoruz.

Android 1.0 ve Google’dan ciddi uygulama ve donanım atağı

2008 Ekim ayında T Mobile G-1 (HTC Dream) için tasarlanan Android 1.0, hem donanım hem de yazılım olarak mobil akıllı telefonlarda devrim yarattı. O kadar kritik bir dönemde piyasaya çıkarıldı ki; o zamanlar neredeyse tüm piyasa iPhone 3 ve Nokia 1680 Classic tarafından ele geçirilmiş durumdaydı.

Tek işlemcili, 528Mhz Arm 11 işlemci 192 MB RAM ile kendini piyasaya atan Android 1.0 cihaza entegre klavyesi ile beğeni toplamayı başardı. Bu beğeninin en önemli faktörünün bu kadar iyi bir donanıma rağmen ekonomik fiyatlara sahip olmasıydı. sesli arama özelliği, geliştirilmiş Google Maps, e-mail kontrolünün sadeleştirilmesi gibi ekstralarla mobil tarihte yerini alan Android 1.0, bugün Android'in geleceği nokta hakkında ufak da olsa ip uçları verebiliyordu.

Beta ve 1.0 arasındaki uygulama zenginlikleri yukarıdaki menü karşılaştırmasından da kolayca anlaşılabiliyor

Adroid 1.1 Google yaptığı en mantıklı ve sağlam güncelleme olarak anılır. Kullanıcı taleplerini çok iyi takip eden Google, daha henüz emekleme döneminden çıkmaya çalışan Android sistemlerinin hemen güncellenebileceğini ve ihtiyaçlara anında karşılık verebileceğini ispatlayarak rakiplerinden bir kaç adım öne geçmiştir artık. 

Android 1.5 ya da diğer adıyla Cupcake

Klavye mekanizmasının telefondan ayrılarak sanallaştırılması Cupcake ile başlar. Bunun yanı sıra artık Android sürümleri pasta ve şekerleme isimleriyle adlandırılacak ve hayatımıza bir tat getirecekti. Kamera kayıt özelliği, Google Talk gibi yeni eklentilerle iletişim daha kolaylaşmaya başlamıştı bile.

Cupcake ile beraber uyarılar ve ayarlar menüsü yeniden düzenlenerek daha şık bir görünüm aldı. Bu görsel düzenleme sadece telefon ara yüzüyle sınırlı kalmadı, işletim sistemiyle gelen tüm uygulamalar daha şık bir hale büründüler. Metin doküman yazma ve detaylı kontrol edebilme özellikleri Cupcake ile geliştirildi, böylelikle kullanıcılar küçük bir ajanda ve ofis uygulaması tadında uygulumalarla tanışma fırsatı buldular. 

Android 1.6 Donut

Android’in dördüncü sürümü Donut, Eylül 2009 yılında kullanıcılara sunuldu. Cupcake ile arasında sadece 5 aylık bir süre vardı. Donut, metinden sese dönüştürme özellikleri, CDMA desteğinin yanı sıra Google Market, YouTube gibi yeni uygulamalarda da göz alıcı bir güncellemeler olmuştu.

Görsel olarak da Donut eski sürümlerden oldukça farklıydı. Siyah üzerine oturtulan kullanıcı ara yüzü artık daha açık ve dinlendirici renklere sahipti. Donut ile beraber kendini de güncelleyen Google Uygulama Mağazası artık uygulamaların ekran görüntülerini yayınlamaya başladı. Kullanıcılar için son derece sevindirici olan bu haber Google Market için büyük bir artı puandı. 

Facebook ve Google Uygulama Mağazasının tasarımlarının değişmesi kullanıcıya daha kolay bir ara yüz sunulmasının dışında Donut, fotoğraf meraklıları için de yeni kamera uygulaması geliştirmişti. Bu ara yüz ekranda yeni kontrollerin kullanımına olanak veriyor ve daha başarılı fotoğraf çekilebilmesini de sağlıyordu. 

Donut, pil kontrol ve takip işini eski uygulamalardan daha ciddi bir hale getirmiş, kullanıcının açık uygulamalar durumu, dahili bellek kapasite kullanımı gibi telefon durumu hakkında donanım hakkında pek çok bilgiye ulaşabilmesini de sağlamıştı. 

  1. Android’in Resimli Kısa Tarihi
  2. Android 1.0 ve Google’dan ciddi uygulama ve donanım atağı
  3. Android 2.0 Éclair‎ GPS endüstrisinin bombası
  4. 2.1 Güncellemesinin ardından başlayan bitmeyen savaş
  5. Android 4.0 Ice Cream Sandwich ve modern zamanlar

YORUMLAR